Image
21.12.2012 0 Comments

Facebook 2013 – čo nám prinesie a čím nás prekvapí (možno)

facebook_2013.jpg Rok 2012 bol pre Facebook do určitej miery prelomový. Spoločnosť vstúpila na burzu, kúpila Instagram a pochválila sa miliardou registrovaných používateľov. Na druhej strane sociálna sieť stále hľadá spôsob, ako lepšie profitovať na mobilnej platforme a ako maximalizovať zisk všeobecne. Táto snaha bude zrejmá aj v roku 2013. Čím nás teda Facebook prekvapí?

1. Povedz mi, kde si, a ja na tom zarobím

Facebook nedávno spustil novú funkciu Nearby. Tá zobrazuje okolité reštaurácie, podniky, hotely, športové haly a iné body záujmu. Hoci táto funkcia môže uľahčiť používateľom život a pomôcť im objavovať nové zaujímavé podniky, zároveň ide o výbornú príležitosť pre Facebook, ako zarobiť. Keďže mobilný Facebook momentálne zarába najmä zo sponzorovaných statusov, funkcia Nearby bude v roku 2013 v tomto smere dôležitá - ako ju zlepšiť a správne predávať.

2. Ďalšia akvizícia?

Hoci funkcia Nearby umožňuje komentovať a hodnotiť reštaurácie a jednotlivé miesta, Facebooku chýba silnejšia databáza a komunita - tou disponujú napr. služby Yelp alebo TripAdvisor. Akvizícia niektorej z týchto služieb by Facebooku určite pomohla.

3. Instagram v roku 2013

Posledných pár dní bolo pre Instagram pomerne rušných. Služba zmenila svoje licenčné podmienky a pravidlá používania tak, že si vyhradzovala právo predávať fotografie používateľov. Hoci poskytovatelia služby nakoniec od tohto plánu odstúpili na základe negatívneho ohlasu používateľov, Instagram prišiel o malú časť používateľskej základne.

Instagram však bude v roku 2013 pre Facebook dôležitý a pôjde o jeden z hlavných zdrojov príjmu na mobilnej platforme - pripravte sa na príchod reklamy.

4. Reklama

Reklama však nebude len v Instagrame, ale prakticky všade. Facebook má k dispozícii mohutnú reklamnú sieť a momentálne vyvíja reklamnú sieť určenú pre mobilné verzie internetových stránok. Takisto sa objavili dohady o tom, že spoločnosť chce kúpiť reklamnú platformu Microsoft Atlas.

5. Predaj darčekov

Facebook sa čiastočne pustil aj do biznisu predaja produktov. Vďaka službe Facebook Gifts môžu používatelia posielať svojim priateľom darčeky. V priebehu roku 2013 by mala byť služba dostupná medzinárodne a v spojení s mobilným Facebookom pôjde o zaujímavú kombináciu, ktorá má potenciál osloviť používateľov a priniesť sociálnej sieti ďalší zisk.

6. Ďalšie spoplatnenia

Facebook umožňuje používateľom, aby svojím príspevkom a statusom oslovili viacero používateľov. Stačí si zaplatiť. Podobným spôsobom možno obísť aj obmedzenie súkromných správ - v zložke Inbox sa vám zobrazujú správy od priateľov, ale málokto vie, že okrem tejto zložky je k dispozícii aj priečinok Other, kde sú správy od iných používateľov. Na správy v zložke Other vás však Facebook neupozorní, a preto ich jednoducho môžete prehliadnuť. Facebook prišiel s riešením - zaplaťte 1 dolár a vaša správa pôjde priamo do zložky Inbox používateľa. Túto službu momentálne Facebook testuje, v roku 2013 však pravdepodobne bude dostupná pre každého. Dá sa očakávať, že podobným spôsobom Facebook spoplatní aj iné „prémiové" funkcie.

Zdroj: news.cnet.com
theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá