Image
21.12.2012 0 Comments

Facebook 2013 – čo nám prinesie a čím nás prekvapí (možno)

facebook_2013.jpg Rok 2012 bol pre Facebook do určitej miery prelomový. Spoločnosť vstúpila na burzu, kúpila Instagram a pochválila sa miliardou registrovaných používateľov. Na druhej strane sociálna sieť stále hľadá spôsob, ako lepšie profitovať na mobilnej platforme a ako maximalizovať zisk všeobecne. Táto snaha bude zrejmá aj v roku 2013. Čím nás teda Facebook prekvapí?

1. Povedz mi, kde si, a ja na tom zarobím

Facebook nedávno spustil novú funkciu Nearby. Tá zobrazuje okolité reštaurácie, podniky, hotely, športové haly a iné body záujmu. Hoci táto funkcia môže uľahčiť používateľom život a pomôcť im objavovať nové zaujímavé podniky, zároveň ide o výbornú príležitosť pre Facebook, ako zarobiť. Keďže mobilný Facebook momentálne zarába najmä zo sponzorovaných statusov, funkcia Nearby bude v roku 2013 v tomto smere dôležitá - ako ju zlepšiť a správne predávať.

2. Ďalšia akvizícia?

Hoci funkcia Nearby umožňuje komentovať a hodnotiť reštaurácie a jednotlivé miesta, Facebooku chýba silnejšia databáza a komunita - tou disponujú napr. služby Yelp alebo TripAdvisor. Akvizícia niektorej z týchto služieb by Facebooku určite pomohla.

3. Instagram v roku 2013

Posledných pár dní bolo pre Instagram pomerne rušných. Služba zmenila svoje licenčné podmienky a pravidlá používania tak, že si vyhradzovala právo predávať fotografie používateľov. Hoci poskytovatelia služby nakoniec od tohto plánu odstúpili na základe negatívneho ohlasu používateľov, Instagram prišiel o malú časť používateľskej základne.

Instagram však bude v roku 2013 pre Facebook dôležitý a pôjde o jeden z hlavných zdrojov príjmu na mobilnej platforme - pripravte sa na príchod reklamy.

4. Reklama

Reklama však nebude len v Instagrame, ale prakticky všade. Facebook má k dispozícii mohutnú reklamnú sieť a momentálne vyvíja reklamnú sieť určenú pre mobilné verzie internetových stránok. Takisto sa objavili dohady o tom, že spoločnosť chce kúpiť reklamnú platformu Microsoft Atlas.

5. Predaj darčekov

Facebook sa čiastočne pustil aj do biznisu predaja produktov. Vďaka službe Facebook Gifts môžu používatelia posielať svojim priateľom darčeky. V priebehu roku 2013 by mala byť služba dostupná medzinárodne a v spojení s mobilným Facebookom pôjde o zaujímavú kombináciu, ktorá má potenciál osloviť používateľov a priniesť sociálnej sieti ďalší zisk.

6. Ďalšie spoplatnenia

Facebook umožňuje používateľom, aby svojím príspevkom a statusom oslovili viacero používateľov. Stačí si zaplatiť. Podobným spôsobom možno obísť aj obmedzenie súkromných správ - v zložke Inbox sa vám zobrazujú správy od priateľov, ale málokto vie, že okrem tejto zložky je k dispozícii aj priečinok Other, kde sú správy od iných používateľov. Na správy v zložke Other vás však Facebook neupozorní, a preto ich jednoducho môžete prehliadnuť. Facebook prišiel s riešením - zaplaťte 1 dolár a vaša správa pôjde priamo do zložky Inbox používateľa. Túto službu momentálne Facebook testuje, v roku 2013 však pravdepodobne bude dostupná pre každého. Dá sa očakávať, že podobným spôsobom Facebook spoplatní aj iné „prémiové" funkcie.

Zdroj: news.cnet.com
theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá