Image
16.8.2012 0 Comments

Facebook, Zynga, Groupon: veľké sklamanie, investori sú nespokojní

zynga-facebook.jpg V priebehu posledných dvoch rokov vstúpilo na burzu niekoľko mladých internetových spoločností. Ich vstup bol veľkolepý, no nasledujúce mesiace priniesli rozčarovanie. Facebook, Zynga aj Groupon dosiahli v procese IPO (initial public offering), teda pri prvej verejnej ponuke akcií veľké úspechy. Investori do nich vložili miliardy dolárov (Facebook získal 10 miliárd, Zynga a Groupon viac ako miliardu), no vývoj cien akcií v nasledujúcom období znamenal sklamanie. Akcie Facebooku klesli o 43 %, akcie Zyngy o 69 % a Groupon zaznamenal prepad na úrovni 72 %. Všetky tri spoločnosti teraz čelia súdnym žalobám investorov. Tí však majú malé šance na úspech (ak sa v súdnom procese nepreukáže podvodné alebo iné protiprávne konanie), pretože takéto investície sa vždy spájajú s určitým rizikom.

Facebook vstúpil na burzu v máji tohto roka a v tom čase bola spoločnosť hodnotená takmer na 100 miliárd dolárov. Akcie sa predávali za 38 dolárov, no za niekoľko mesiacov ich cena klesla o viac ako 40 %. V predchádzajúcom štvrťroku síce vzrástli príjmy spoločnosti o 32 %, no v medziročnom porovnaní to znamená zníženie tempa rastu, v rovnakom období minulého roka totiž jej príjmy vzrástli o 45 %. Spoločnosť v poslednom čase opustilo niekoľko špičkových manažérov, čo takisto neprispelo k upokojeniu investorov.

Spoločnosť Zynga, ktorá vyvíja on-line hry pre Facebook, absolvovala vstup na burzu v decembri minulého roka. V tom čase bola ocenená na 10 miliárd dolárov. Dnes je jej hodnota vyčíslená iba na 2,24 mld. dolárov, čo je dosť šokujúci prepad. V druhom štvrťroku zaznamenala stratu 22,8 milióna dolárov, hoci v rovnakom období predchádzajúceho roka dosiahla zisk 1,4 milióna dolárov. Klesá aj počet používateľov hry Farmville, z ktorej príjmov ťaží aj Facebook.

Predajca zľavových kupónov Groupon vstúpil na burzu vlani v novembri s ocenením na takmer 13 miliárd dolárov. V súčasnosti sa jeho hodnota odhaduje zhruba na 4,8 miliardy dolárov. Jeho tržby síce vzrástli na 568,3 milióna dolárov, čo je v medziročnom porovnaní nárast o 45 %, ale zaostávajú za očakávaniami analytikov. Čiastočne to možno pripísať na vrub kurzovým výkyvom a kríze v európskej ekonomike, pretože práve odtiaľ prichádza veľká časť jeho tržieb.

Azda jediná svetlá výnimka je profesijná sociálna sieť LinkedIn, ktorej príjmy predstavovali 228 miliónov dolárov, čo je o 89 % viac ako v predošlom štvrťroku. Cena jej akcií sa po ťažkostiach v predchádzajúcom roku zvýšila o 11 %.

Zdroj: business.time.com

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá