Image
16.8.2012 0 Comments

Facebook, Zynga, Groupon: veľké sklamanie, investori sú nespokojní

zynga-facebook.jpg V priebehu posledných dvoch rokov vstúpilo na burzu niekoľko mladých internetových spoločností. Ich vstup bol veľkolepý, no nasledujúce mesiace priniesli rozčarovanie. Facebook, Zynga aj Groupon dosiahli v procese IPO (initial public offering), teda pri prvej verejnej ponuke akcií veľké úspechy. Investori do nich vložili miliardy dolárov (Facebook získal 10 miliárd, Zynga a Groupon viac ako miliardu), no vývoj cien akcií v nasledujúcom období znamenal sklamanie. Akcie Facebooku klesli o 43 %, akcie Zyngy o 69 % a Groupon zaznamenal prepad na úrovni 72 %. Všetky tri spoločnosti teraz čelia súdnym žalobám investorov. Tí však majú malé šance na úspech (ak sa v súdnom procese nepreukáže podvodné alebo iné protiprávne konanie), pretože takéto investície sa vždy spájajú s určitým rizikom.

Facebook vstúpil na burzu v máji tohto roka a v tom čase bola spoločnosť hodnotená takmer na 100 miliárd dolárov. Akcie sa predávali za 38 dolárov, no za niekoľko mesiacov ich cena klesla o viac ako 40 %. V predchádzajúcom štvrťroku síce vzrástli príjmy spoločnosti o 32 %, no v medziročnom porovnaní to znamená zníženie tempa rastu, v rovnakom období minulého roka totiž jej príjmy vzrástli o 45 %. Spoločnosť v poslednom čase opustilo niekoľko špičkových manažérov, čo takisto neprispelo k upokojeniu investorov.

Spoločnosť Zynga, ktorá vyvíja on-line hry pre Facebook, absolvovala vstup na burzu v decembri minulého roka. V tom čase bola ocenená na 10 miliárd dolárov. Dnes je jej hodnota vyčíslená iba na 2,24 mld. dolárov, čo je dosť šokujúci prepad. V druhom štvrťroku zaznamenala stratu 22,8 milióna dolárov, hoci v rovnakom období predchádzajúceho roka dosiahla zisk 1,4 milióna dolárov. Klesá aj počet používateľov hry Farmville, z ktorej príjmov ťaží aj Facebook.

Predajca zľavových kupónov Groupon vstúpil na burzu vlani v novembri s ocenením na takmer 13 miliárd dolárov. V súčasnosti sa jeho hodnota odhaduje zhruba na 4,8 miliardy dolárov. Jeho tržby síce vzrástli na 568,3 milióna dolárov, čo je v medziročnom porovnaní nárast o 45 %, ale zaostávajú za očakávaniami analytikov. Čiastočne to možno pripísať na vrub kurzovým výkyvom a kríze v európskej ekonomike, pretože práve odtiaľ prichádza veľká časť jeho tržieb.

Azda jediná svetlá výnimka je profesijná sociálna sieť LinkedIn, ktorej príjmy predstavovali 228 miliónov dolárov, čo je o 89 % viac ako v predošlom štvrťroku. Cena jej akcií sa po ťažkostiach v predchádzajúcom roku zvýšila o 11 %.

Zdroj: business.time.com

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Tržby Applu klesli prvýkrát za 15 rokov, predaj iPhonov naďalej klesá už tretí kvartál za sebou

27.10.2016 00:10

Apple predstavil po oficiálnom ukončení obchodovania na americkej burze svoje hospodárske výsledky za posledný fiškálny kvartál roka 2016, ktorý sa skončil v septembri. Zverejnené výsledky prekonali t ...

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá