Image
16.8.2012 0 Comments

Facebook, Zynga, Groupon: veľké sklamanie, investori sú nespokojní

zynga-facebook.jpg V priebehu posledných dvoch rokov vstúpilo na burzu niekoľko mladých internetových spoločností. Ich vstup bol veľkolepý, no nasledujúce mesiace priniesli rozčarovanie. Facebook, Zynga aj Groupon dosiahli v procese IPO (initial public offering), teda pri prvej verejnej ponuke akcií veľké úspechy. Investori do nich vložili miliardy dolárov (Facebook získal 10 miliárd, Zynga a Groupon viac ako miliardu), no vývoj cien akcií v nasledujúcom období znamenal sklamanie. Akcie Facebooku klesli o 43 %, akcie Zyngy o 69 % a Groupon zaznamenal prepad na úrovni 72 %. Všetky tri spoločnosti teraz čelia súdnym žalobám investorov. Tí však majú malé šance na úspech (ak sa v súdnom procese nepreukáže podvodné alebo iné protiprávne konanie), pretože takéto investície sa vždy spájajú s určitým rizikom.

Facebook vstúpil na burzu v máji tohto roka a v tom čase bola spoločnosť hodnotená takmer na 100 miliárd dolárov. Akcie sa predávali za 38 dolárov, no za niekoľko mesiacov ich cena klesla o viac ako 40 %. V predchádzajúcom štvrťroku síce vzrástli príjmy spoločnosti o 32 %, no v medziročnom porovnaní to znamená zníženie tempa rastu, v rovnakom období minulého roka totiž jej príjmy vzrástli o 45 %. Spoločnosť v poslednom čase opustilo niekoľko špičkových manažérov, čo takisto neprispelo k upokojeniu investorov.

Spoločnosť Zynga, ktorá vyvíja on-line hry pre Facebook, absolvovala vstup na burzu v decembri minulého roka. V tom čase bola ocenená na 10 miliárd dolárov. Dnes je jej hodnota vyčíslená iba na 2,24 mld. dolárov, čo je dosť šokujúci prepad. V druhom štvrťroku zaznamenala stratu 22,8 milióna dolárov, hoci v rovnakom období predchádzajúceho roka dosiahla zisk 1,4 milióna dolárov. Klesá aj počet používateľov hry Farmville, z ktorej príjmov ťaží aj Facebook.

Predajca zľavových kupónov Groupon vstúpil na burzu vlani v novembri s ocenením na takmer 13 miliárd dolárov. V súčasnosti sa jeho hodnota odhaduje zhruba na 4,8 miliardy dolárov. Jeho tržby síce vzrástli na 568,3 milióna dolárov, čo je v medziročnom porovnaní nárast o 45 %, ale zaostávajú za očakávaniami analytikov. Čiastočne to možno pripísať na vrub kurzovým výkyvom a kríze v európskej ekonomike, pretože práve odtiaľ prichádza veľká časť jeho tržieb.

Azda jediná svetlá výnimka je profesijná sociálna sieť LinkedIn, ktorej príjmy predstavovali 228 miliónov dolárov, čo je o 89 % viac ako v predošlom štvrťroku. Cena jej akcií sa po ťažkostiach v predchádzajúcom roku zvýšila o 11 %.

Zdroj: business.time.com

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá