Image
18.9.2016 0 Comments

FabLab: Tvorivá dielňa na realizáciu nápadov

Chcete len tak pre radosť či osobný úžitok zhmotniť zaujímavú myšlienku alebo vyrobiť prototyp produktu, s ktorým sa budete ako startup uchádzať o priazeň investorov? Môžete využiť priestory tvorivej dielne FabLab.

Osvedčená koncepcia

Koncepcia FabLab (fabrication laboratory) sa vo svete využíva už 15 rokov a všade sa maximálne osvedčila. Nápad poskytnúť študentom najmodernejšie technológie na kusovú, prípadne malosériovú výrobu sa zrodil v roku 2004 na pôde Massachusettského technologického inštitútu s podporou nadácie National Science Foundation. Profesor Neil A. Gershenfeld skúmal, ako budú študenti tieto technológie využívať, keď sa ich kreativite nechá voľnosť a personál výrobného laboratória im len pomôže s realizáciou nápadu. Otvoril semestrálny predmet, v ktorom študentom nedal žiadnu úlohu a námet znel: „ako vyrobiť takmer hocičo“. Výsledkom projektu bolo niekoľko príjemných prekvapení. Prihlásilo sa doň veľmi veľa študentov, pretože bol zhmotnením ich snov robiť si, čo chcú, a vyrobiť si, čo chcú alebo potrebujú. Ďalšie prekvapenie bolo, že do projektu sa zapojilo podstatne viac študentov humanitných odborov než technických. A tretie prekvapenie bolo, že študenti sa vo FabLabe učili navzájom a vyrábali veci, ktoré sa nedali nikde kúpiť. Po otvorení FabLabu v Bostone vznikli iné malé výrobné centrá. Nájdeme ich v USA, Európe, ale už aj v Afrike, na Kostarike alebo v Afganistane. Vyrábajú sa v nich napríklad obojky s vysielačkou pre stáda nórskych sobov, vodné pumpy, tlakové turbíny, poľnohospodárske nástroje, parabolické antény a mnoho ďalšieho.

 „Myšlienka sa ujala a v súčasnosti je takýchto centier po celom svete už 600 a stále vznikajú ďalšie,“ prezradil systémový inžinier bratislavského FabLabu Ing. Jozef Vaško. „Ak ide o produkty na osobnú spotrebu, platí participant len náklady na materiál, prípadne drobné prevádzkové náklady. Podmienka je, aby podklady na výrobu svojho produktu zdieľal. Ak si chce dať svoj nápad patentovať, prípadne ho nechce zdieľať z iných dôvodov, vtedy platí prevádzkové náklady v plnej výške,“ vysvetľuje Ing. Vaško.

Ing. Jozef Vaško na workshope so žiakmi

Slovenský FabLab je v Bratislave v Centre vedecko-technických informácií (CVTI) v Mlynskej doline. Otvorili ho v novembri 2014 a odvtedy je o jeho služby veľký záujem. Vznikol na základe spolupráce medzi slovenskými a francúzskymi partnermi. Na projekte participujú: hlavné mesto SR Bratislava, CVTI, Francúzsky inštitút v Bratislave, FIIT STU v Bratislave a francúzska firma Dassault Système.

Experimentálny priestor pre všetkých

Laboratóriá bratislavského FabLabu sú vybavené 3D tlačiarňami, obrábacími strojmi CNC, laserovými rezačkami, vinylovými vyrezávačkami, mikrokontrolérovými stavebnicami, stavebnicami na pokusy z oblasti robotiky a podobne. FabLab je otvorený pre širokú verejnosť, samozrejme, návštevu si treba dohodnúť vopred, pretože o jeho využitie je veľký záujem.

Jozef Miko so svojím nápadom drevených kaziet na knihy. Škatuľa na odpad v pozadí dokazuje, že z dreva sa tu vyrezáva naozaj často.

Ján Briežnik si vo FabLabe vytlačil konštrukčné diely svojich robotov, ktorí hrajú turnaje v robotickom futbale.

FabLab je experimentálny priestor, v ktorom sú sústredené najmodernejšie technické zariadenia určené na použitie verejnosti. Predstavuje otvorenú platformu tvorby a prototypovanie fyzických „inteligentných“ predmetov. Laboratóriá koncentrujú unikátnu zostavu profesionálnych strojov a nízkonákladových digitálnych technológií. Využívajú ho študenti a doktorandi, podnikatelia, inžinieri z malých firiem, startupisti, ale aj umelci, hlavne sochári a dizajnéri. Oceňujú dostupnosť najmodernejších výrobných technológií na rýchle prototypovanie a výrobu unikátnych produktov. FabLab im umožňuje zhmotniť ich nápad rýchlo a s minimálnymi nákladmi. Laboratóriá a špecializované workshopy navštevujú aj žiaci a študenti základných škôl a pod odborným vedením robia rôzne laboratórne úlohy, napríklad prvé pokusy s mikrokontrolérovou stavebnicou Arduino, jednoduché pokusy s robotikou, učia sa základy 3D tlače, vyrezávania z dreva a iných materiálov a podobne.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

CES 2017: Lenovo predstavilo nové notebooky ThinkPad X1, Miix 720 a prvý smartfón s podporou Tango - Lenovo Phab 2

03.01.2017 00:09

Lenovo odštartovala ďalší ročník veľtrhu s celou škálou nových produktov. Nová generácia produktov radu ThinkPad X1 Carbon 2017 je najľahším 14-palcovým biznis notebookom, ktorý váži len 1,14kg a obsa ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako správne poskytovať IT pomoc a ako o ňu správne žiadať?

14.12.2016 09:40

Či už ste pokročilý používateľ počítača, ktorý často poskytuje IT pomoc známym a rodine, alebo ste to vy, kto o takúto pomoc zvyčajne žiada, ľahko sa stanete nechcenou príčinou frustrácie a obrovskej ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako diagnostikovať a opravovať neúspešné upgrady Windows 10

14.12.2016 09:37

Microsoft prešiel s Windows 10 do celkom novej éry vývoja. Namiesto samostatných verzií Windows, vydávaných zvyčajne s odstupom dvoch až piatich rokov (XP, Vista, 7 a podobne), začal svoj systém vyvíj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá