Image
31.1.2013 0 Comments

FLL: Viac než len programovanie

Zbesilá príroda (Nature´s Fury) je tohtoročná téma celosvetovej súťaže detských tímov v programovaní robotov zo stavebnice LEGO. Na Slovensku sa už po šiesty raz do nej zapojí viac ako 500 detí. V súťaži si deti preveria nielen svoju programátorskú a dizajnérsku tvorivosť, ale i schopnosť pracovať v tíme, prezentačné a iné sociálne zručnosti.

Sálu kultúrneho domu v Žiari nad Hronom zapĺňala od rána 5. decembra 2012 angličtina, roboty LEGO najrôznejších tvarov, notebooky, tímy žiakov v rovnakých tričkách či klobúkoch a najmä napätie z očakávania tvrdých programátorských súbojov. To sa zišlo 18 najlepších žiackych tímov zo Slovenska, Maďarska, Česka, Poľska a Bulharska na Stredoeurópskom semifinále juhovýchodnej skupiny celosvetovej súťaže FIRST LEGO League (FLL) v programovaní robotov zo stavebnice LEGO.

Atmosféra bola nabitá túžbou po víťazstve. Ak rozhodca vyniesol chybný verdikt či moderátor zabudol spustiť časomieru a vrátil robota na štart, súťažiaci zápalisto protestovali, bojovali za férové podmienky. Výskumné úlohy o pomôckach, ktoré by uľahčili seniorom život, žiaci v angličtine nielen prezentovali, ale niektorí ich poňali ako divadelné predstavenie. Víťazom sa stal tím Kasapin40 z Bulharska. Na druhom mieste skončil tím Hradečtí baráčnici z Česka a na treťom tím Galeje z košického gymnázia na Alejovej ulici. Divokú kartu firmy Anasoft, hlavného partnera projektu, získal tím Talentum Nadácie Talentum Cassoviensis Alapítvány z Košíc. Prvé štyri tímy postúpili na finále FLL pre strednú Európu, ktoré sa konalo 11. - 12. januára 2013 v nemeckom Obrigheime. Aj na tomto podujatí boli slovenské tímy viac ako úspešné. Nováčikovský tím Talentum obsadil fantastické 10. miesto v celkovom poradí 24 zúčastnených tímov. Ostrieľaný tím Galeje vyhral kategóriu Live Challange a aj mimoriadnu cenu Thyssen Krupp Future Award, ktorá sa udeľuje tímu, ktorý sa v súťaži najviac naučil.

FLL01.jpg

Roboty pre seniorov

Senior solutions (Riešenia pre seniorov) bol názov témy na rok 2012, s ktorou zápolilo 54 tímov detí z celého Slovenska v 5. ročníku FLL, súťaže v programovaní robotov zo stavebnice LEGO. Víťazi 5 regionálnych kôl postúpili do stredoeurópskeho semifinále juhovýchodnej skupiny. Organizátorom súťaže je Nadácia pre deti Slovenska s partnermi, s podporou spoločnosti Anasoft APR a mediálnou podporou PC REVUE. Už po druhý raz organizovala nadácia aj stredoeurópske kolo. Partnermi súťaže sú organizátori slovenských regionálnych kôl - Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, Centrum voľného času Junior v Banskej Bystrici, Centrum voľného času v Žiari nad Hronom a Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach. Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školstva SR.

FLL na Slovensku patrí medzi najväčšie a najúspešnejšie súťaže FLL v Európe. Je to najmä vďaka nadšeniu učiteľov, rodičov či ďalších dospelých, ktorí deti na súťaž pripravujú, organizátorom, rozhodcom a ďalším nadšencom, ktorí pomáhajú.

FLL02.jpg

Zážitkové učenie pre život

FLL je robotická súťaž dnes už pre viac ako 170-tisíc detí na celom svete vo veku 10 až 16 rokov. Jej cieľom je vtiahnuť deti do sveta vedy a techniky. Popri technických znalostiach získavajú aj zručnosti potrebné v bežnom živote, ako je spolupráca v tíme, analytické myslenie či prezentácia svojej práce. Tím tvorí maximálne 10 detí a jeden dospelý tréner. Každý ročník ligy má svoju tému. Tá sa premieta do úloh, ktoré musia roboty splniť v čo najkratšom čase.

Deti stavajú roboty zo špeciálnej stavebnice LEGO MINDSTORMS, ktorú možno získať aj v grantovom programe projektu FLL Nadácie pre deti Slovenska. Roboty programujú prostredníctvom grafického programovacieho jazyka NXT-G. Musia byť postavené výlučne zo stavebnice LEGO použitím iba základných senzorov a naprogramované štandardným softvérom, aby súťaž mala jednotnú úroveň technických možností a výsledky tímov boli porovnateľné. Robot sa pri plnení úloh pohybuje na špeciálnom ihrisku, ktoré tiež poskytuje Nadácia v spolupráci so spoločnosťou Eduxe.

V ostatnom ročníku robot plnil úlohy, ktoré pripomínali pomoc seniorom - preniesť súčiastky, ktoré symbolizovali koberce, priniesť náradie do záhradky, zložiť nákup zo stojana a podobne.

Tímy riešia aj tzv. výskumnú úlohu v danej téme. Prezentácie tímov v minulom roku priniesli neuveriteľné nápady, ktoré by mohli pomôcť seniorom - od nákupného vozíka na kolieskach s motorom, ktorý by dokázal uniesť nielen nákup, ale potiahnuť aj starého človeka do kopca, cez rôzne načúvacie prístroje či softvér na dávkovanie liekov.

To najdôležitejšie v riešení úlohy však bolo porozprávať sa so starými ľuďmi o ich živote v starobe, o tom, čo je na nej dobré, čo problematické, a nájsť spôsob, ako ju uľahčiť. Nápad bolo treba prekonzultovať s odborníkom a pripraviť prezentáciu. FLL preto nie je len súťaž v programovaní, ale rozvíja u detí aj iné zručnosti. Po splnení úloh robotom tím prezentuje výsledky svojej výskumnej úlohy. Zručnosť robota, a teda nápaditosť v jeho naprogramovaní, v jeho dizajne, ako aj v riešení výskumnej úlohy, ale i schopnosť pracovať tímovo riešením špeciálnej tímovej úlohy a prezentovať výsledky hodnotia na súťaži rozhodcovia. Sú nimi odborníci nielen z technickej oblasti, ale i z oblasti riadenia ľudí či bývalí súťažiaci, ktorí už nemôžu pre vekové obmedzenie súťažiť. Víťazi turnajov postupujú do ďalších kôl až po celosvetové finále v USA.

FLL03.jpg

FLL aj v obývačke

Tímy môžu byť zložené z 5 - 10 detí zo školy, z priateľov z ulice, z kamarátov z voľnočasových aktivít, prípadne tzv. firemné tímy, zložené detí zamestnancov firmy. Ich trénerom môže byť akýkoľvek dospelý, učiteľ, rodič, zanietený pre svet vedy a techniky, ochotný tráviť svoj voľný čas s deťmi aspoň 3 mesiace v roku.

Príprava na súťaž môže prebiehať ako školský krúžok, deti sa môžu stretávať napríklad aj vo firemných zasadačkách či obývačkách. Dospelý, ktorý ich vedie, nepotrebuje žiadne špeciálne technické vzdelanie. Tréning programovania robota, ako aj osobných zručností na vedenie tímu a prezentácie zabezpečuje nadácia.

Téma súťaže je vyhlásená začiatkom každého roka, kým v septembri sú zverejnené úlohy, ktoré musí robot splniť. Tímy sa prihlasujú do súťaže od marca do septembra. Na Slovensku je to na webovej stránke www.fll.sk.

Dana Rušinová, riaditeľka Nadácie pre deti Slovenska


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá