Image
21.7.2014 0 Comments

FBI sa obáva zneužitia autonómnych áut hackermi. Mohli by sa použiť ako diaľkovo riadená bomba.

ITN_FBI sa obava.jpg Americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) vyjadril obavy zo zneužitia samostatne jazdiacich áut, aké v súčasnosti vyvíja napr. Google, zločincami. 

Podľa FBI takéto autá v priebehu pár rokov zmenia situáciu pri vysokorýchlostných naháňačkách. Zločinci budú môcť počas jazdy vykonávať úkony vyžadujúce použitie oboch rúk a namiesto riadenia sa budú môcť sústreďovať napríklad na streľbu.

Autonómne autá, vybavené laserovým systémom LIDAR, radarom, videokamerou a technológiou GPS, možno naprogramovať tak, aby bezpečne došli do určeného cieľa, pričom sa budú vyhýbať prekážkam a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

Správa FBI predpokladá, že takéto autá na jednej strane zvýšia bezpečnosť cestnej premávky a pomôžu polícii pri prenasledovaní zločincov, no na druhej strane ich môžu zneužiť zločinci. Mohli by napríklad zmeniť ich bezpečnostné nastavenia alebo ich dokonca naložiť výbušninami a použiť ako samostatne riadené bomby.

Pri prenasledovaní zločincov by autá mohli byť naprogramované tak, aby boli nenápadne a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť, pričom by krátkodobo volili inú trasu, ktorá sa neskôr pretína s tou, po ktorej uniká prenasledované vozidlo.

Zároveň však FBI pripúšťa, že použitie autonómne jazdiaceho auta pri prenasledovaní aj úniku môže narážať na prekážky. Je to vcelku logická poznámka, veď napríklad rýchlosť súčasného samojazdiaceho auta Googlu je obmedzená na 40 km/h.

Prototyp vozidla vyvinutého Googlom dokonca nemá ani volant, brzdu a plyn. „Je navrhnuté tak, aby fungovalo bezpečne a samostatne bez nutnosti ľudského zásahu. Náš softvér a senzory vykonajú všetku prácu. Vozidlo bude veľmi jednoduché, na stlačenie tlačidla vás vezme tam, kam chcete ísť," vyjadril sa Google o svojom novom prototype.

FBI predpokladá, že Kongres by mohol schváliť použitie autonómnych vozidiel americkou verejnosťou v priebehu piatich až siedmich rokov.

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá