Image
21.7.2014 0 Comments

FBI sa obáva zneužitia autonómnych áut hackermi. Mohli by sa použiť ako diaľkovo riadená bomba.

ITN_FBI sa obava.jpg Americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) vyjadril obavy zo zneužitia samostatne jazdiacich áut, aké v súčasnosti vyvíja napr. Google, zločincami. 

Podľa FBI takéto autá v priebehu pár rokov zmenia situáciu pri vysokorýchlostných naháňačkách. Zločinci budú môcť počas jazdy vykonávať úkony vyžadujúce použitie oboch rúk a namiesto riadenia sa budú môcť sústreďovať napríklad na streľbu.

Autonómne autá, vybavené laserovým systémom LIDAR, radarom, videokamerou a technológiou GPS, možno naprogramovať tak, aby bezpečne došli do určeného cieľa, pričom sa budú vyhýbať prekážkam a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

Správa FBI predpokladá, že takéto autá na jednej strane zvýšia bezpečnosť cestnej premávky a pomôžu polícii pri prenasledovaní zločincov, no na druhej strane ich môžu zneužiť zločinci. Mohli by napríklad zmeniť ich bezpečnostné nastavenia alebo ich dokonca naložiť výbušninami a použiť ako samostatne riadené bomby.

Pri prenasledovaní zločincov by autá mohli byť naprogramované tak, aby boli nenápadne a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť, pričom by krátkodobo volili inú trasu, ktorá sa neskôr pretína s tou, po ktorej uniká prenasledované vozidlo.

Zároveň však FBI pripúšťa, že použitie autonómne jazdiaceho auta pri prenasledovaní aj úniku môže narážať na prekážky. Je to vcelku logická poznámka, veď napríklad rýchlosť súčasného samojazdiaceho auta Googlu je obmedzená na 40 km/h.

Prototyp vozidla vyvinutého Googlom dokonca nemá ani volant, brzdu a plyn. „Je navrhnuté tak, aby fungovalo bezpečne a samostatne bez nutnosti ľudského zásahu. Náš softvér a senzory vykonajú všetku prácu. Vozidlo bude veľmi jednoduché, na stlačenie tlačidla vás vezme tam, kam chcete ísť," vyjadril sa Google o svojom novom prototype.

FBI predpokladá, že Kongres by mohol schváliť použitie autonómnych vozidiel americkou verejnosťou v priebehu piatich až siedmich rokov.

Zdroj: theguardian.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá