Image
21.7.2014 0 Comments

FBI sa obáva zneužitia autonómnych áut hackermi. Mohli by sa použiť ako diaľkovo riadená bomba.

ITN_FBI sa obava.jpg Americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) vyjadril obavy zo zneužitia samostatne jazdiacich áut, aké v súčasnosti vyvíja napr. Google, zločincami. 

Podľa FBI takéto autá v priebehu pár rokov zmenia situáciu pri vysokorýchlostných naháňačkách. Zločinci budú môcť počas jazdy vykonávať úkony vyžadujúce použitie oboch rúk a namiesto riadenia sa budú môcť sústreďovať napríklad na streľbu.

Autonómne autá, vybavené laserovým systémom LIDAR, radarom, videokamerou a technológiou GPS, možno naprogramovať tak, aby bezpečne došli do určeného cieľa, pričom sa budú vyhýbať prekážkam a dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

Správa FBI predpokladá, že takéto autá na jednej strane zvýšia bezpečnosť cestnej premávky a pomôžu polícii pri prenasledovaní zločincov, no na druhej strane ich môžu zneužiť zločinci. Mohli by napríklad zmeniť ich bezpečnostné nastavenia alebo ich dokonca naložiť výbušninami a použiť ako samostatne riadené bomby.

Pri prenasledovaní zločincov by autá mohli byť naprogramované tak, aby boli nenápadne a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť, pričom by krátkodobo volili inú trasu, ktorá sa neskôr pretína s tou, po ktorej uniká prenasledované vozidlo.

Zároveň však FBI pripúšťa, že použitie autonómne jazdiaceho auta pri prenasledovaní aj úniku môže narážať na prekážky. Je to vcelku logická poznámka, veď napríklad rýchlosť súčasného samojazdiaceho auta Googlu je obmedzená na 40 km/h.

Prototyp vozidla vyvinutého Googlom dokonca nemá ani volant, brzdu a plyn. „Je navrhnuté tak, aby fungovalo bezpečne a samostatne bez nutnosti ľudského zásahu. Náš softvér a senzory vykonajú všetku prácu. Vozidlo bude veľmi jednoduché, na stlačenie tlačidla vás vezme tam, kam chcete ísť," vyjadril sa Google o svojom novom prototype.

FBI predpokladá, že Kongres by mohol schváliť použitie autonómnych vozidiel americkou verejnosťou v priebehu piatich až siedmich rokov.

Zdroj: theguardian.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá