Image
4.2.2014 0 Comments

Experti predviedli akustický hacking – dešifrovali 4096-bitové kľúče RSA zo zvukov CPU

Bezpečnostní výskumníci prelomili jeden z najbezpečnejších šifrovacích algoritmov, 4096-bitové RSA, odpočúvaním počítača dešifrujúceho šifrované dáta cez mikrofón. Útok je pomerne jednoduchý a možno ho vykonať základným hardvérom. Následky pre priemerného používateľa sú minimálne, no ak ide o pokročilého používateľa a počítač so šifrovanými vysoko citlivými dátami, môže ísť o nebezpečný útok.

Tím vedcov z Weizmannovho inštitútu vied a izraelskej univerzity v Tel Avive pod vedením Daniela Genkina, Adi Shamira a Erana Tromera použil útok, ktorý sa nazýva bočný kanál (side channel). Ide o nepriamy a nekonvenčný útok, ktorý sa v podstate nedá zistiť.

Tím Adi Shamira už v roku 2004 predviedol, že rozdielne kľúče RSA spôsobujú pri práci procesora odlišné zvuky. Akustický signál vlastne generuje regulátor napätia na CPU, keď sa snaží udržať konštantné napätie počas veľmi rôznorodého a nárazového zaťaženia. No až doteraz nebolo jasné, ako by sa to dalo zneužiť v praxi. Teraz však vedci dokázali, že odpočúvanie týchto zvukov môže dávať praktický zmysel.

Výskumníci sa zamerali na konkrétnu implementáciu 1.x kryptografického systému RSA GnuPG (open/free verzia PGP). Boli schopní odpočúvať neklamné známky toho, že procesor dešifruje niektoré údaje, a potom na základe prúdu týchto zvukov odvodiť dešifrovací kľúč.

acoustic_cryptanalysis_cpu.png

Vedci úspešne extrahovali dešifrovací kľúč zo vzdialenosti 4 metrov pomocou vysokokvalitného parabolického mikrofónu. No zaujímavé je, že sa im to podarilo aj pomocou smartfónu umiestneného vo vzdialenosti 30 cm od cieľového noteooku. Výskumníci vykonali útok na rôzne druhy notebookov a stolových počítačov s rôznou mierou úspechu.

acoustic_cryptanalysis_laptop.jpg

Rovnaký druh informácií však možno zachytiť aj dotykom. Experti demonštrovali, že z mnohých počítačov možno odchytávať informácie aj prostredníctvom zmien elektrického potenciálu na tele notebooku či stolového počítača. Útočníkovi by stačilo dotknúť sa notebooku či skrinky počítača rukou a informácie získať meraním rozdielu elektrického potenciálu medzi jeho vlastným telom a okolitým prostredím. Použiť možno aj špeciálne upravené eternetové káble v rámci siete LAN či pripojovacie káble monitorov.

Útočník by mohol aj infikovať telefón obete malvérom zachytávajúcim zvuk jeho počítača v čase, keď je telefón umiestnený pri ňom. Ďalší možný spôsob je vytvoriť webovú stránku, ktorá aktivuje vstavaný mikrofón v notebooku návštevníka a zaznamená zvuky, ktorá vytvára.

Reálny dosah takéhoto útoku je prekvapivo nebezpečný. Predstavte si, že dešifrujete svoje súbory v knižnici, internetovej kaviarni či inom verejnom mieste a niekto by mohol získať dešifrovací kľúč len tým, že umiestni svoj smartfón v blízkosti vášho počítača.

Celý materiál z výskumu je k dispozícii na voľné stiahnutie.

Zdroj: extremetech.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá