SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Experimentujeme so zelenou stenou

Archív NXT
0

qr_zelena_stena.png Video sa stáva neodmysliteľnou súčasťou dnešnej doby. Stačí sa pozrieť na YouTube, kde nájdete stovky kanálov zo Slovenska a Českej republiky, popularite sa teší aj kanál PC REVUE. Dospievajúce deti, pubertiaci, ale aj čerství oteckovia vytvárajú rôzne videoblogy, pomocou ktorých chcú preraziť na internete. Ak táto mánia oslovila aj vás a plánujete robiť vlastné videá, prinášame vám niekoľko jednoduchých tipov, ako ich oživiť. V tomto čísle začneme s experimentovaním so zelenou stenou.

Prečo práve zelená stena? Ide o nástroj, ktorý používajú aj veľké filmové štúdiá na vytváranie špeciálnych efektov. Výhodné je, že základnú zelenú stenu si môžete zhotoviť aj v domácich podmienkach. Hoci pomocou nej pravdepodobne nevytvoríte efekty takej kvality ako hollywoodske štúdiá, dá sa s ňou poriadne pohrať a vymyslieť zaujímavé videá, ktoré budú mať šmrnc. Upozorňujeme vás však, že okrem zelenej steny budete potrebovať aj kreatívne myslenie a trochu šikovnosti.

Tvoríme zelenú stenu

V domácich podmienkach si môžete vytvoriť zelenú stenu viacerými spôsobmi. Ráznejšia metóda je vymaľovanie skutočnej steny nazeleno. Alternatívne môžete použiť zelenú tapetu, ktorú nalepíte na tvrdý kartón. Riešením je aj zelená plachta, ktorú prichytíte pomocou štipcov alebo ju uchytíte o dva malé stĺpiky. Možností je viacero, jediná podmienka je, aby bola stena naozaj zelená, nekrčila sa a mala rovný, ucelený tvar. Dodajme, že stena by mala byť skôr svetlejší ako tmavší odtieň. Hoci môžete efekty zelenej steny aplikovať aj na pozadie, ktoré nie je úplne zelené, výsledok nebude ideálny a často treba pozadie dodatočne softvérovo upravovať. Inak povedané, ak máte doma tyrkysovú či modrú plachtu, môžete ju použiť, ale vo videoeditore ju následne budete musieť upraviť nazeleno.

stena.jpg

Stenu nemusíte nevyhnutne maľovať nazeleno, využiť môžete zelenú plachtu alebo tapetu

Podobne ako pri fotografovaní a tvorbe videí ani pri experimentovaní so zelenou stenou nesmiete zabúdať na vhodné osvetlenie. V domácich podmienkach prežijete aj s prirodzeným slnečným svetlom - za predpokladu, že vám stenu dostatočne dobre osvetľuje. Nevýhoda tohto prístupu je v tom, že natáčanie videa budete musieť prispôsobovať tomu, či slnko svieti alebo nie. Ideálne je použiť profesionálnu techniku a urobiť si doma malé štúdio. Toto riešenie je však finančne náročné, a preto odporúčame experimentovať s dostupnými svietidlami. Vyskúšajte použiť lampy, ktoré máte poruke, a experimentujte s rôznymi nastaveniami a umiestnením svetiel. Treba si však dať pozor, aby bolo osvetlenie rovnomerné. Výhodné je, že určité nedostatky možno zakryť pomocou editora videa.

Čarujeme v editore videa

Možnože vás prekvapíme tvrdením, že najnáročnejšia časť celej mágie zelenej steny je jej zhotovenie, resp. správne osvetlenie. Následná úprava natočeného videomateriálu je pomerne jednoduchá. Potrebovať však budete pokročilý editor videa. My v redakcii používame napr. CyberLink PowerDirector 12, s ktorým máme veľmi dobré skúsenosti, profesionálne riešenia sú EDIUS 7 alebo Adobe Premiere. Ide však o platené nástroje, a preto sme pre vás otestovali niekoľko bezplatných editorov videa. Víťazom interného testu sa stal program Lightworks, ktorý je k dispozícii aj zadarmo a môžete v ňom aplikovať množstvo efektov vrátane zelenej steny. Lightworks si môžete stiahnuť z oficiálnych stránok (www.lwks.com) a nájdete ho priložený aj na našom virtuálnom DVD. Jediná podmienka používania programu je vytvorenie bezplatného používateľského konta.

lightworks.JPG

Lightworks je pokročilý editor videa, ktorý môžete používať zadarmo

Aplikácia efektu zelenej steny je otázka niekoľkých kliknutí. Predpokladáme, že ste si vytvorili nový projekt, do ktorého ste importovali všetky potrebné multimédiá - obrázky, prípadne video, ktoré sa má zobraziť na pozadí, a video, na ktorom ste vy, resp. iná osoba pred zelenou stenou.

Časová os vášho projektu bude potrebovať minimálne dve videostopy. Novú stopu pridáte jednoducho kliknutím pravým tlačidlom a výberom možnosti Add tracks. Predpokladáme, že používate nástroj Lightworks - v takomto prípade umiestnite vaše video pred zelenou stenou do stopy V1 a obsah, ktorý má byť na pozadí, do stopy V2. Následne stačí kliknúť na ponuku Effects a v kategórii Video - Keying vybrať efekt s názvom Greenscreen. O zvyšok sa postará softvér. Dodajme, že v rámci nastavení efektu možno prispôsobiť parametre a odstrániť tak prípadné nedokonalosti. Nastavenie odtieňa, saturácie a svietivosti dokáže často vyriešiť problémy, ktoré spôsobí napr. nedokonalé osvetlenie alebo odrazy svetla. Ako efekt funguje v praxi, ako ho aplikovať a ako vám pomôže zmena nastavení, vám ukážeme aj vo videu, ktoré nájdete na virtuálnom DVD.

efekt.JPG

Aplikovanie efektu je veľmi jednoduché, stačí ho nájsť v ponuke a prispôsobiť nastavenia

Verdikt PC REVUE

Pokročilé efekty si môžete pomocou zelenej steny vytvoriť aj v domácich podmienkach. Základom úspechu je dostatočne kvalitná zelená plocha - vystačíte si však aj s vhodne umiestnenou a natiahnutou zelenou plachtou. Dôležitý prvok, ktorý netreba podceniť, je osvetlenie. Dostatočne kvalitné video sa dá natočiť aj pri prirodzenom slnečnom svetle. Nie je to úplne ideálne riešenie, pri prvých experimentoch však postačí. Mágiu aplikovania efektov za vás vykoná pokročilý editor videa. Odporúčame bezplatný program Lightworks, ktorý nájdete na virtuálnom DVD spoločne s krátkym videom, ako efekt používať.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať