Image
24.4.2015 0 Comments

Experimentálny protokol s nízkou latenciou môže zrýchliť internet až o 75 %

google.jpg Ak ste používateľmi Chromu, pravdepodobne ste už použili protokol QUIC od Googlu. Spoločnosť totiž nedávno oznámila, že polovicu dopytov z Chromu jeho servery obsluhujú cez QUIC.

Čo vlastne QUIC je? Ide o experimentálny protokol s nízkou latenciou na prenos informácií. Ako vyplýva z jeho kompletného názvu Quick UDP Internet Connections, vychádza z protokolu UDP, ktorý sa často používa pri on-line hraní, streamovaní médií a službách VoIP, teda pri prenosoch, kde sa občasné výpadky paketov dajú tolerovať a ide hlavne o rýchlosť prenosu a nízku latenciu.

Je to náprotivok protokolu TCP, ktorý v kombinácii s IP (Internet Protocol) tvorí základný komunikačný jazyk internetu. TCP sa pokladá za spoľahlivejší, ale pri každom pakete musí príjemca odosielateľovi potvrdiť, že dáta prišli v poriadku a netreba ich posielať znova. Používa sa na prenos textov, súborov, kde sú straty paketov nežiaduce.

V protokole QUIC chce Google kombinovať najlepšie vlastnosti TCP a UDP a spojiť ich s modernými bezpečnostnými nástrojmi (šifrovací protokol TLS).

QUIC_graphic.png

Zabezpečené spojenie TCP si typicky vyžaduje tri tzv. round-trips, čo je doba od vyslania požiadavky cez odoslanie odpovede až po potvrdenie (činí to asi 100 ms). Za použitia QUIC možno nadviazať šifrovanú komunikáciu s jediným round-trip time (RTT) a pri opakovanom spojení už môže prehliadač okamžite komunikovať so serverom.

Po SPDY, ktorý sa neskôr stal základom štandardu HTTP/2, teda Google vyvinul ďalší alternatívny protokol, ktorý má podobné ciele.

Možno sa pýtate, prečo Google nepracuje radšej na zlepšení TCP. Ako spoločnosť poukázala, problém je v tom, že podpora TCP je často zabudovaná do jadra operačného systému a nad ním Google nemá kontrolu. „QUIC nám umožňuje testovať a experimentovať s novými nápadmi, aby sme výsledky dosiahli čo najskôr," píše tím Googlu. „Dúfame, že funkcia QUIC sa dostane do TCP a TLS, ak sa preukáže jej účinnosť."

Google tvrdí, že QUIC zrýchlil načítanie stránok na Google Search priemerne o 3 %. Na prvý pohľad sa to zdá málo, ale treba si uvedomiť, že Google Search je už aj tak maximálne optimalizovaný. Pri iných stránkach s vysokou latenciou bude pravdepodobne badateľné väčšie zlepšenie. Používatelia, ktorí sa pripájajú na server YouTube cez QUIC, hlása o 30 % menej buferovania. Podľa Googlu môže QUIC zrýchliť komunikáciu na internete až o 75 %. Spoločnosť má v úmysle navrhnúť organizácii IETF (Internet Engineering Task Force) HTTP2-over-QUIC ako nový internetový štandard budúcnosti.

Zdroj: techcrunch.com
blog.chromium.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá