Image
24.4.2015 0 Comments

Experimentálny protokol s nízkou latenciou môže zrýchliť internet až o 75 %

google.jpg Ak ste používateľmi Chromu, pravdepodobne ste už použili protokol QUIC od Googlu. Spoločnosť totiž nedávno oznámila, že polovicu dopytov z Chromu jeho servery obsluhujú cez QUIC.

Čo vlastne QUIC je? Ide o experimentálny protokol s nízkou latenciou na prenos informácií. Ako vyplýva z jeho kompletného názvu Quick UDP Internet Connections, vychádza z protokolu UDP, ktorý sa často používa pri on-line hraní, streamovaní médií a službách VoIP, teda pri prenosoch, kde sa občasné výpadky paketov dajú tolerovať a ide hlavne o rýchlosť prenosu a nízku latenciu.

Je to náprotivok protokolu TCP, ktorý v kombinácii s IP (Internet Protocol) tvorí základný komunikačný jazyk internetu. TCP sa pokladá za spoľahlivejší, ale pri každom pakete musí príjemca odosielateľovi potvrdiť, že dáta prišli v poriadku a netreba ich posielať znova. Používa sa na prenos textov, súborov, kde sú straty paketov nežiaduce.

V protokole QUIC chce Google kombinovať najlepšie vlastnosti TCP a UDP a spojiť ich s modernými bezpečnostnými nástrojmi (šifrovací protokol TLS).

QUIC_graphic.png

Zabezpečené spojenie TCP si typicky vyžaduje tri tzv. round-trips, čo je doba od vyslania požiadavky cez odoslanie odpovede až po potvrdenie (činí to asi 100 ms). Za použitia QUIC možno nadviazať šifrovanú komunikáciu s jediným round-trip time (RTT) a pri opakovanom spojení už môže prehliadač okamžite komunikovať so serverom.

Po SPDY, ktorý sa neskôr stal základom štandardu HTTP/2, teda Google vyvinul ďalší alternatívny protokol, ktorý má podobné ciele.

Možno sa pýtate, prečo Google nepracuje radšej na zlepšení TCP. Ako spoločnosť poukázala, problém je v tom, že podpora TCP je často zabudovaná do jadra operačného systému a nad ním Google nemá kontrolu. „QUIC nám umožňuje testovať a experimentovať s novými nápadmi, aby sme výsledky dosiahli čo najskôr," píše tím Googlu. „Dúfame, že funkcia QUIC sa dostane do TCP a TLS, ak sa preukáže jej účinnosť."

Google tvrdí, že QUIC zrýchlil načítanie stránok na Google Search priemerne o 3 %. Na prvý pohľad sa to zdá málo, ale treba si uvedomiť, že Google Search je už aj tak maximálne optimalizovaný. Pri iných stránkach s vysokou latenciou bude pravdepodobne badateľné väčšie zlepšenie. Používatelia, ktorí sa pripájajú na server YouTube cez QUIC, hlása o 30 % menej buferovania. Podľa Googlu môže QUIC zrýchliť komunikáciu na internete až o 75 %. Spoločnosť má v úmysle navrhnúť organizácii IETF (Internet Engineering Task Force) HTTP2-over-QUIC ako nový internetový štandard budúcnosti.

Zdroj: techcrunch.com
blog.chromium.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá