Image
3.10.2012 0 Comments

Exadata X3 – štvrtá generácia databázových systémov využívajúcich technológiu in-memory

V úvodnom vystúpení na konferencii Oracle OpenWorld predstavil výkonný riaditeľ spoločnosti Oracle Larry Ellison systém Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine. Ide o najnovšiu generáciu týchto databázových strojov, ktoré teraz využívajú technológiu in-memory (spracovanie dát priamo v operačnej pamäti bez nutnosti pristupovať na dátové úložisko). Nový systém je kľúčová súčasť infraštruktúry produktov Oracle Cloud.

Larry Elison_Oracle.jpg

Systémy Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine a Oracle Exadata X3-8 Database In-Memory Machine dokážu ukladať až stovky terabajtov komprimovaných používateľských dát v pamäti flash alebo RAM. Týmto spôsobom sa prakticky eliminujú straty výkonu spôsobované pomalým prístupom na pevné disky pri čítaní a zápise dát. Systémy Exadata X3 sú určené ako databázová platforma pre cloud computing s rôznorodými úlohami, ktorých náročnosť možno navyše ťažko vopred odhadnúť.

Cieľom bolo, aby systém Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine ponúkol čo najvyšší výkon pri čo najnižších nákladoch. Na tento účel je implementovaná technológia Mass Memory Hierarchy (masívne hierarchia pamäte), ktorá automaticky presúva všetky aktívne dáta do pamäte flash a RAM; naopak, dáta používané menej aktívne sa ponechávajú na lacných diskoch.

Novo ponúkané konfigurácie systému v 1/8 racku (skrini) sa hodia na menej náročné úlohy, testovanie, vývoj a systémy zotavenia po havárii (disaster recovery). Ide však o úplne redundantný systém, použiteľný aj pre kritické aplikácie.

Systémy Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine využívajú kombináciu škálovania medzi servermi a úložnými systémami (scale-out, t. j. škálovanie medzi viacerými systémami), sieťové prepojenie InfiniBand, pokročilé techniky ukladania dát a hybridnú stĺpcovú kompresiu pre dáta v databázových tabuľkách. Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine prináša vďaka najmodernejším technológiám podstatné zvýšenie výkonu:

• Oproti predošlej verzii je podporovaná až 4-krát väčšia kapacita pamäte flash, o 40 % sa zrýchlila reakcia. V spojení s hybridnou stĺpcovou kompresiou potom možno stovky TB používateľských dát spracúvať priamo v pamäti flash.

• Aktualizovaný softvér Exadata Smart Flash Cache na riadenie vyrovnávacej pamäte umožňuje zapisovať do databázy až 20-krát viac dát. Nový softvér sa dá spustiť aj na predchádzajúcej verzii systémov Exadata, v tomto prípade sa kapacita zápisu zvýši 10-násobne.

• Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine obsahuje až o 33 % viac procesorových jadier. Používa sa osemjadrový Intel Xeon E5-2600.

• Systém Oracle Exadata X3-2 rozširuje 10 Gb eternet aj do prostredia dátových centier. Na 1 racku je k dispozícii 40 sieťových portov pre gigabitový eternet.

• o 30 % sa znižujú nároky na napájanie a chladenie.

Systém Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine je dostupný v konfiguráciách full-rack, half-rack, quarter-rack a najnovšie aj v lacnejšej podobe servera zaberajúceho iba osminu skrine. Oba systémy X3 podporujú konfigurácie vo viacerých skriniach (multi-rack), čo zabezpečuje vysokú škálovateľnosť.

Systémy Oracle Exadata X3-2 a X3-8 Database In-Memory sú úplne kompatibilné s predchádzajúcimi generáciami databázových strojov Exadata a súčasné systémy môžu byť upgradované.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá