Image
3.10.2012 0 Comments

Exadata X3 – štvrtá generácia databázových systémov využívajúcich technológiu in-memory

V úvodnom vystúpení na konferencii Oracle OpenWorld predstavil výkonný riaditeľ spoločnosti Oracle Larry Ellison systém Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine. Ide o najnovšiu generáciu týchto databázových strojov, ktoré teraz využívajú technológiu in-memory (spracovanie dát priamo v operačnej pamäti bez nutnosti pristupovať na dátové úložisko). Nový systém je kľúčová súčasť infraštruktúry produktov Oracle Cloud.

Larry Elison_Oracle.jpg

Systémy Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine a Oracle Exadata X3-8 Database In-Memory Machine dokážu ukladať až stovky terabajtov komprimovaných používateľských dát v pamäti flash alebo RAM. Týmto spôsobom sa prakticky eliminujú straty výkonu spôsobované pomalým prístupom na pevné disky pri čítaní a zápise dát. Systémy Exadata X3 sú určené ako databázová platforma pre cloud computing s rôznorodými úlohami, ktorých náročnosť možno navyše ťažko vopred odhadnúť.

Cieľom bolo, aby systém Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine ponúkol čo najvyšší výkon pri čo najnižších nákladoch. Na tento účel je implementovaná technológia Mass Memory Hierarchy (masívne hierarchia pamäte), ktorá automaticky presúva všetky aktívne dáta do pamäte flash a RAM; naopak, dáta používané menej aktívne sa ponechávajú na lacných diskoch.

Novo ponúkané konfigurácie systému v 1/8 racku (skrini) sa hodia na menej náročné úlohy, testovanie, vývoj a systémy zotavenia po havárii (disaster recovery). Ide však o úplne redundantný systém, použiteľný aj pre kritické aplikácie.

Systémy Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine využívajú kombináciu škálovania medzi servermi a úložnými systémami (scale-out, t. j. škálovanie medzi viacerými systémami), sieťové prepojenie InfiniBand, pokročilé techniky ukladania dát a hybridnú stĺpcovú kompresiu pre dáta v databázových tabuľkách. Oracle Exadata X3 Database In-Memory Machine prináša vďaka najmodernejším technológiám podstatné zvýšenie výkonu:

• Oproti predošlej verzii je podporovaná až 4-krát väčšia kapacita pamäte flash, o 40 % sa zrýchlila reakcia. V spojení s hybridnou stĺpcovou kompresiou potom možno stovky TB používateľských dát spracúvať priamo v pamäti flash.

• Aktualizovaný softvér Exadata Smart Flash Cache na riadenie vyrovnávacej pamäte umožňuje zapisovať do databázy až 20-krát viac dát. Nový softvér sa dá spustiť aj na predchádzajúcej verzii systémov Exadata, v tomto prípade sa kapacita zápisu zvýši 10-násobne.

• Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine obsahuje až o 33 % viac procesorových jadier. Používa sa osemjadrový Intel Xeon E5-2600.

• Systém Oracle Exadata X3-2 rozširuje 10 Gb eternet aj do prostredia dátových centier. Na 1 racku je k dispozícii 40 sieťových portov pre gigabitový eternet.

• o 30 % sa znižujú nároky na napájanie a chladenie.

Systém Oracle Exadata X3-2 Database In-Memory Machine je dostupný v konfiguráciách full-rack, half-rack, quarter-rack a najnovšie aj v lacnejšej podobe servera zaberajúceho iba osminu skrine. Oba systémy X3 podporujú konfigurácie vo viacerých skriniach (multi-rack), čo zabezpečuje vysokú škálovateľnosť.

Systémy Oracle Exadata X3-2 a X3-8 Database In-Memory sú úplne kompatibilné s predchádzajúcimi generáciami databázových strojov Exadata a súčasné systémy môžu byť upgradované.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá