Image
19.6.2014 0 Comments

Európski taxikári protestujú proti aplikácii Uber. Berie im prácu.

taxi.jpg Taxikári minulý týždeň spôsobili dopravný chaos v najväčších európskych mestách, ako je Londýn, Paríž, Berlín, Madrid či Barcelona. Uskutočnili totiž veľký protest proti webovej službe Uber, ktorá umožňuje stlačením tlačidla na smartfóne privolať automobil na odvoz.

Technický pokrok sa dotkol aj jednej z najdôležitejších a regulovaných služieb v modernom mestskom živote. Zákazníci Uber si objednávajú aj platia taxík pomocou smartfónovej aplikácie. Namiesto toho, aby taxíky brázdili ulice miest a hľadali zákazníkov, aplikácia Uber lokalizuje pomocou systému GPS používateľa, ktorý potrebuje odvoz, a auto, ktoré je práve v jeho blízkosti, ho môže v krátkom čase vyzdvihnúť.

„Je to totálny útok na našu profesiu a naše živobytie," vyjadril sa o službe istý londýnsky taxikár. „Veľké firmy prichádzajú a vôbec nedodržiavajú pravidlá."

Taxikári v celej Európe tvrdia, že Uber nedodržuje pravidlá na poskytovanie taxislužieb, porušuje licenčné a bezpečnostné predpisy i zásady platné pre poisťovanie. Uber, opierajúci sa o takých investorov, ako je Goldman Sachs či Google, odmieta kritiku a tvrdí, že dodržiava miestne predpisy.

„To, čo v skutočnosti vidíme, je priemysel, ktorý doteraz po celé desaťročia nemusel čeliť konkurencii," povedal Pierre-Dimitri Gore-Coty, regionálny riaditeľ Uber pre Európu. „Teraz je tu konečne konkurencia zo strany spoločností ako Uber, ktoré prinášajú pre zákazníkov možnosť voľby." Doteraz vraj boli taxislužby vo väčšine krajín „vysoko regulované" a neboli orientované v prospech konečného spotrebiteľa.

Spoločnosť Uber tvrdí, že jej vozidlo v centre Londýna dorazí k zákazníkovi do piatich minút a ceny cestovného sú o 30 až 50 % nižšie ako v prípade klasických londýnskych čiernych taxíkov. Uber má aj aplikáciu pre vodiča na výpočet ceny každej cesty, nepoužíva teda taxameter, čo môže odporovať britskému zákonu z roku 1998 o používaní meradiel pre licencované vozidlá.

Podľa londýnskeho publicistu Calluma je protest taxislužieb prirodzený, ak im niekto „berie biznis", ale napokon im ostane iba jedna voľba - „prispôsobiť sa alebo zahynúť".

Zdroj: uk.reuters.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Lenovo Yoga Book a Lenovo Yoga 910 prichádzajú na slovenský trh

19.10.2016 00:08

Spoločnosť Lenovo predstavila na tlačovej konferencii dvojicu horúcich noviniek ktoré boli po prvý krát uvedené na veľtrhu IFA v Berlíne. Prvou z nich je štýlový notebook Lenovo Yoga 910. Notebook up ...

Produkty

Microsoft Ignite 2016: novinky pre Azure, Windows Server 2016, Edge, Office 365 a ďalšie produkty

20.10.2016 00:10

Druhý ročník konferencie IT profesionálov Microsoft Ignite sa konal v americkej Atlante koncom septembra. Stretlo sa tu viac ako 25 000 odborníkov, aby si vypočuli 130 prednášok.   Hneď prvý deň ohlá ...

Produkty

Vensmile K8 – minipočítač s touchpadom, zabudovaný do flexibilnej klávesnice

20.10.2016 00:13

Teraz, keď sa všetky súčasti počítača dajú vtesnať do zariadenia, ktoré sa zmestí do vrecka, výrobcovia experimentujú s rôznymi  rozmermi a tvarmi. Už sme videli počítač zabudovaný do skladateľnej klá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá