Image
19.6.2014 0 Comments

Európski taxikári protestujú proti aplikácii Uber. Berie im prácu.

taxi.jpg Taxikári minulý týždeň spôsobili dopravný chaos v najväčších európskych mestách, ako je Londýn, Paríž, Berlín, Madrid či Barcelona. Uskutočnili totiž veľký protest proti webovej službe Uber, ktorá umožňuje stlačením tlačidla na smartfóne privolať automobil na odvoz.

Technický pokrok sa dotkol aj jednej z najdôležitejších a regulovaných služieb v modernom mestskom živote. Zákazníci Uber si objednávajú aj platia taxík pomocou smartfónovej aplikácie. Namiesto toho, aby taxíky brázdili ulice miest a hľadali zákazníkov, aplikácia Uber lokalizuje pomocou systému GPS používateľa, ktorý potrebuje odvoz, a auto, ktoré je práve v jeho blízkosti, ho môže v krátkom čase vyzdvihnúť.

„Je to totálny útok na našu profesiu a naše živobytie," vyjadril sa o službe istý londýnsky taxikár. „Veľké firmy prichádzajú a vôbec nedodržiavajú pravidlá."

Taxikári v celej Európe tvrdia, že Uber nedodržuje pravidlá na poskytovanie taxislužieb, porušuje licenčné a bezpečnostné predpisy i zásady platné pre poisťovanie. Uber, opierajúci sa o takých investorov, ako je Goldman Sachs či Google, odmieta kritiku a tvrdí, že dodržiava miestne predpisy.

„To, čo v skutočnosti vidíme, je priemysel, ktorý doteraz po celé desaťročia nemusel čeliť konkurencii," povedal Pierre-Dimitri Gore-Coty, regionálny riaditeľ Uber pre Európu. „Teraz je tu konečne konkurencia zo strany spoločností ako Uber, ktoré prinášajú pre zákazníkov možnosť voľby." Doteraz vraj boli taxislužby vo väčšine krajín „vysoko regulované" a neboli orientované v prospech konečného spotrebiteľa.

Spoločnosť Uber tvrdí, že jej vozidlo v centre Londýna dorazí k zákazníkovi do piatich minút a ceny cestovného sú o 30 až 50 % nižšie ako v prípade klasických londýnskych čiernych taxíkov. Uber má aj aplikáciu pre vodiča na výpočet ceny každej cesty, nepoužíva teda taxameter, čo môže odporovať britskému zákonu z roku 1998 o používaní meradiel pre licencované vozidlá.

Podľa londýnskeho publicistu Calluma je protest taxislužieb prirodzený, ak im niekto „berie biznis", ale napokon im ostane iba jedna voľba - „prispôsobiť sa alebo zahynúť".

Zdroj: uk.reuters.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá