Image
19.6.2014 0 Comments

Európski taxikári protestujú proti aplikácii Uber. Berie im prácu.

taxi.jpg Taxikári minulý týždeň spôsobili dopravný chaos v najväčších európskych mestách, ako je Londýn, Paríž, Berlín, Madrid či Barcelona. Uskutočnili totiž veľký protest proti webovej službe Uber, ktorá umožňuje stlačením tlačidla na smartfóne privolať automobil na odvoz.

Technický pokrok sa dotkol aj jednej z najdôležitejších a regulovaných služieb v modernom mestskom živote. Zákazníci Uber si objednávajú aj platia taxík pomocou smartfónovej aplikácie. Namiesto toho, aby taxíky brázdili ulice miest a hľadali zákazníkov, aplikácia Uber lokalizuje pomocou systému GPS používateľa, ktorý potrebuje odvoz, a auto, ktoré je práve v jeho blízkosti, ho môže v krátkom čase vyzdvihnúť.

„Je to totálny útok na našu profesiu a naše živobytie," vyjadril sa o službe istý londýnsky taxikár. „Veľké firmy prichádzajú a vôbec nedodržiavajú pravidlá."

Taxikári v celej Európe tvrdia, že Uber nedodržuje pravidlá na poskytovanie taxislužieb, porušuje licenčné a bezpečnostné predpisy i zásady platné pre poisťovanie. Uber, opierajúci sa o takých investorov, ako je Goldman Sachs či Google, odmieta kritiku a tvrdí, že dodržiava miestne predpisy.

„To, čo v skutočnosti vidíme, je priemysel, ktorý doteraz po celé desaťročia nemusel čeliť konkurencii," povedal Pierre-Dimitri Gore-Coty, regionálny riaditeľ Uber pre Európu. „Teraz je tu konečne konkurencia zo strany spoločností ako Uber, ktoré prinášajú pre zákazníkov možnosť voľby." Doteraz vraj boli taxislužby vo väčšine krajín „vysoko regulované" a neboli orientované v prospech konečného spotrebiteľa.

Spoločnosť Uber tvrdí, že jej vozidlo v centre Londýna dorazí k zákazníkovi do piatich minút a ceny cestovného sú o 30 až 50 % nižšie ako v prípade klasických londýnskych čiernych taxíkov. Uber má aj aplikáciu pre vodiča na výpočet ceny každej cesty, nepoužíva teda taxameter, čo môže odporovať britskému zákonu z roku 1998 o používaní meradiel pre licencované vozidlá.

Podľa londýnskeho publicistu Calluma je protest taxislužieb prirodzený, ak im niekto „berie biznis", ale napokon im ostane iba jedna voľba - „prispôsobiť sa alebo zahynúť".

Zdroj: uk.reuters.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Alternatívna klávesnica SwiftKey je zadarmo. Bezplatne si môžete stiahnuť už aj motívy

05.12.2016 00:19

SwiftKey pred dvoma rokmi svoju dovtedy platenú aplikáciu šikovnej klávesnice sprístupnil zadarmo. Dnes podporuje už vyše 100 jazykov a má viac ako 250 miliónov používateľov. Zdrojom príjmov zostali i ...

Produkty

Google inovoval AdWords, zákazníci budú môcť poslať inzerentom SMSky

05.12.2016 00:16

Google AdWords je rozšírenie, pomocou ktorého môžu zákazníci poslať firme textovú správu na mobilný telefón priamo z vyhľadávania. V týchto dňoch k nemu Google pridáva technológiu click-to-message, kt ...

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá