Image
10.3.2015 0 Comments

Európska rada hlasovala za porušenie internetovej neutrality

net-neutrality.png Členské štáty EÚ odhlasovali, že prevádzka určitých „špeciálnych" internetových služieb by v budúcnosti mohla mať prioritu pred ostatnými službami. Návrhom sa teraz bude zaoberať Európska komisia a Európsky parlament.

V marci minulého roka Európska komisia hlasovala o balíku reforiem, ktoré predstavila bývalá komisárka Neelie Kroesová. Tento balík okrem iného obsahoval právne normy, ktoré zakazovali poskytovateľom internetu blokovať alebo spomaľovať konkurenčné internetové služby, čo je v súlade s princípom internetovej neutrality.

Zástupcovia väčšiny členských štátov v Európskej rade však teraz odhlasovali návrh na zmenu týchto pravidiel, vďaka ktorému by bolo možné prideliť prevádzke určitých „špeciálnych" služieb prioritu.

Odhlasované memorandum neobsahuje konkrétne služby, ktoré možno pod definíciu špeciálnych služieb podradiť. Návrh len uvádza, že keby sa poskytovatelia rozhodli priradiť určitým službám prioritu, museli by k nim zabezpečiť určitý štandard prístupu pre všetkých používateľov.

Nie všetci v EÚ však s návrhom súhlasia. Viac než sto členov Európskeho parlamentu zaslalo Rade list, v ktorom ju obviňujú z podkopávania princípu internetovej neutrality.

„Tieto návrhy idú proti názoru Európskeho parlamentu. Chceme mať v Európe jasne definované pravidlá týkajúce sa internetovej neutrality," stojí v liste.

Ako potom dodala Marietje Schaaková zo Združenia európskych liberálov a demokratov, ktoré je štvrtou najväčšou frakciou v Európskom parlamente, „tento návrh môže viesť k tomu, že záujmy komerčných subjektov pôjdu proti záujmom spotrebiteľov, inovatívnych startupov a férovej ​​konkurencii". „Európsky parlament v minulosti opakovane podporoval internetovú neutralitu a Rada by mala robiť to isté," povedala Schaaková.
O návrhu Európskej komisie bude teraz rokovať Európska komisia aj Európsky parlament.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá