SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Európska noc výskumníkov bude vo viacerých mestách už v piatok

Tlačové správy
0

Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity organizuje tento rok desiaty ročník festivalu vedy na Slovensku s názvom Európska Noc výskumníkov 2016. Pri organizovaní spolupracuje so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom EurActiv.sk. Festival sa uskutoční v piatok 30. septembra. Záujemcovia ho budú môcť navštíviť v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a Tatranskej Lomnici. Organizátori o tom informovali na svojej internetovej stránke www.nocvyskumnikov.sk.

Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú podľa organizátorov deti v školskom veku, pričom dôraz kladú predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách. Vybrané nákupné centrá, múzeá a partnerské inštitúcie v tento deň pripravia pre návštevníkov rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia či veľkoplošné projekcie. V Bratislave budú v Starej tržnici, vo V- klube, v Prírodovednom múzeu SNM a Slovenskej národnej galérii. Záujemcovia môžu navštíviť podujatie aj v banskobystrickom Europa Shopping Centre, v žilinskom Aupark Shopping Centre, v košickom Atrium Optima a Hvezdárni Medzev, ďalej tiež v popradskom obchodnom centre Max a v Astronomickom ústave v Tatranskej Lomnici.

Program si okrem iných pripravila napríklad aj Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. Hovorkyňa UK Andrea Földváryová informovala, že psychológovia Univerzity Komenského priblížia, akými spôsobmi skúma kogníciu neuropsychológia. Genetici a biochemici v stánku Biológia a chémia Zeme umožnia návštevníkom pohľad do jadra bunky, kde je genetická informácia. Antropológovia si prinesú kostru človeka, aby na nej mohli ukázať, koľko kostí má človek v tele a ako dômyselne sú pospájané. Stánok Geovedy predstaví zbierku hornín a fosílií a základné pracovné nástroje geológov. Návštevníci si budú môcť tiež vyskúšať prácu s geofyzikálnym prístrojom Georadar. Témou vedeckého stánku Všetci sme viacjazyční bude ukázať, ako ľahko sa dajú študovať viaceré cudzie jazyky. V stánku Emočná akadémia predstavia odborníci UK softvér Emotion ID, ktorý vie rozpoznávať tvárové emócie. Návštevníci sa budú môcť zúčastniť aj na výskume tvárových emócií. Odborníci UK si navyše pripravili aj prednášky z viacerých vedných oblastí.

Projekt Európska noc výskumníkov získal podporu z rámcového programu Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií - Horizon 2020. Noc výskumníkov paralelne organizujú v 33 štátoch Európy a hlavnou snahou komisie je priblížiť verejnosti výskumníkov ako „obyčajných“ ľudí s neobyčajným povolaním. Zároveň chcú vysvetliť, čo ich priviedlo k povolaniu výskumníka, čo ich motivuje k neustálemu bádaniu, aké otázky si najčastejšie kladú, k čomu ich práca priviedla a kde je možné výsledky ich výskumu uplatniť v bežnom živote.

SITA

Všetky autorove články
noc vyskumnikov veda

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať