Image
15.2.2012 0 Comments

Európou sa šíri odpor proti antipirátskym opatreniam

acta1.jpg Rovnako ako v USA ani v Európe nie sú ľudia protipirátskej legislatíve príliš naklonení. Rôzne štúdie pritom ukazujú, že zmluvy typu ACTA nie sú vôbec potrebné.

V mnohých európskych mestách sa počas uplynulého víkendu uskutočnili demonštrácie proti ratifikácii zmluvy ACTA, ktorá by podľa niektorých kritikov mohla mať výrazný vplyv na slobodu internetu. Protestné akcie sa konali aj na Slovensku. Európania teraz zažívajú rovnaký pocit ako nedávno občania USA, kde bolo prerokúvanie kontroverzných zákonov SOPA a PIPA zatiaľ odložené.

Je však prijatie protipirátskych zákonov naozaj také potrebné, ako nám chcú nahovoriť rôzne organizácie zastupujúce majiteľov autorských práv? Zástancovia protipirátskych zmlúv často argumentujú, že ich podpis nebude mať nijaký vplyv na zákony žiadnej krajiny a napriek tomu ochránia majiteľov autorských práv pred rastúcim počtom pirátov. V druhej časti svojho tvrdenia sa však veľmi mýlia.

Niektoré štúdie totiž upozorňujú na jeden zaujímavý fakt, a síce ten, že pirátstvo je v skutočnosti na ústupe. Podľa nedávnej správy Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu IFPI vzrástol v minulom roku počet spotrebiteľov platiacich za digitálny obsah o 65 percent na 13,4 milióna, zatiaľ čo počet používateľov nástrojov P2P globálne trvalo klesá. Za všetko hovoria napríklad čísla z USA, kde siete P2P ešte v roku 2007 používalo 16 % všetkých ľudí s internetovým pripojením, zatiaľ čo v roku 2010 už to bolo len 9 %.

Ďalšia štúdia, za ktorou stoja výskumníci z University of Minnesota a Wellesley College, dokonca tvrdí, že zábavný priemysel si za nelegálne šírenie svojich produktov môže tak trochu sám. Podľa vedcov existuje priama závislosť medzi počtom filmov stiahnutých zo siete BitTorrent a počtom dní, ktoré od seba delia premiéry filmov či hudobných albumov v jednotlivých štátoch. Inými slovami, keby premiéra prebehla na celom svete v jeden deň, počet stiahnutých kópií by sa výrazne znížil.

Dohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) podpísali už 1. októbra 2011 Austrália, Kanada, Japonsko, Južná Kórea, Maroko, Nový Zéland, Singapur a USA. Tento rok v januári sa k nim pripojilo 22 členských krajín Európskej únie vrátane Česka. To však spoločne s Poľskom ratifikačný proces ACTA následne pozastavilo. Štyri krajiny Európskej únie (Nemecko, Holandsko, Estónsko a Slovensko) dohodu nepodpísali.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá