Image
15.2.2012 0 Comments

Európou sa šíri odpor proti antipirátskym opatreniam

acta1.jpg Rovnako ako v USA ani v Európe nie sú ľudia protipirátskej legislatíve príliš naklonení. Rôzne štúdie pritom ukazujú, že zmluvy typu ACTA nie sú vôbec potrebné.

V mnohých európskych mestách sa počas uplynulého víkendu uskutočnili demonštrácie proti ratifikácii zmluvy ACTA, ktorá by podľa niektorých kritikov mohla mať výrazný vplyv na slobodu internetu. Protestné akcie sa konali aj na Slovensku. Európania teraz zažívajú rovnaký pocit ako nedávno občania USA, kde bolo prerokúvanie kontroverzných zákonov SOPA a PIPA zatiaľ odložené.

Je však prijatie protipirátskych zákonov naozaj také potrebné, ako nám chcú nahovoriť rôzne organizácie zastupujúce majiteľov autorských práv? Zástancovia protipirátskych zmlúv často argumentujú, že ich podpis nebude mať nijaký vplyv na zákony žiadnej krajiny a napriek tomu ochránia majiteľov autorských práv pred rastúcim počtom pirátov. V druhej časti svojho tvrdenia sa však veľmi mýlia.

Niektoré štúdie totiž upozorňujú na jeden zaujímavý fakt, a síce ten, že pirátstvo je v skutočnosti na ústupe. Podľa nedávnej správy Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu IFPI vzrástol v minulom roku počet spotrebiteľov platiacich za digitálny obsah o 65 percent na 13,4 milióna, zatiaľ čo počet používateľov nástrojov P2P globálne trvalo klesá. Za všetko hovoria napríklad čísla z USA, kde siete P2P ešte v roku 2007 používalo 16 % všetkých ľudí s internetovým pripojením, zatiaľ čo v roku 2010 už to bolo len 9 %.

Ďalšia štúdia, za ktorou stoja výskumníci z University of Minnesota a Wellesley College, dokonca tvrdí, že zábavný priemysel si za nelegálne šírenie svojich produktov môže tak trochu sám. Podľa vedcov existuje priama závislosť medzi počtom filmov stiahnutých zo siete BitTorrent a počtom dní, ktoré od seba delia premiéry filmov či hudobných albumov v jednotlivých štátoch. Inými slovami, keby premiéra prebehla na celom svete v jeden deň, počet stiahnutých kópií by sa výrazne znížil.

Dohodu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) podpísali už 1. októbra 2011 Austrália, Kanada, Japonsko, Južná Kórea, Maroko, Nový Zéland, Singapur a USA. Tento rok v januári sa k nim pripojilo 22 členských krajín Európskej únie vrátane Česka. To však spoločne s Poľskom ratifikačný proces ACTA následne pozastavilo. Štyri krajiny Európskej únie (Nemecko, Holandsko, Estónsko a Slovensko) dohodu nepodpísali.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Bezpečnosť 2

Samsungu už vybuchujú aj práčky, problém je s abnormálnymi vibráciami

13.10.2016 00:10

Samsung po stiahnutí svojho smartfónu Galaxy Note 7 čelí ďalšiemu problému. Americká Komisia pre bezpečnosť produktov (Consumer Product Safety Commission – CPSC) vo svojom vyhlásení varuje spotrebiteľ ...

Bezpečnosť

Motion Code: Kreditná karta s displejom, ktorá každú hodinu mení bezpečnostný kód

12.10.2016 00:22

Embosované platobné karty majú síce výhody, keďže nimi možno platiť aj v prevádzkach nevybavených elektronickým platobným terminálom, no spájajú sa s nimi aj zvýšené bezpečnostné riziká, pretože sú na ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá