27.3.2013 0 Comments

Európania považujú hotovosť za najšpinavšiu vec každodenného používania

Nový prieskum spoločnosti MasterCard, jednotky v inteligentných, pohodlných a bezpečných platbách, zistil názor Európanov na hotovosť. Tá je podľa nich opotrebovaná, špinavá a prelezená baktériami. 57 % z nich verí, že bankovky a mince sú tým najšpinavším, s čím prídu do styku, dokonca ešte špinavšie ako držadlá na eskalátoroch.

Nezávislý prieskum uskutočnený vedcami z Oxfordskej univerzity odhalil, že európske bankovky obsahujú priemerne viac ako 26 000 baktérií, pri čom na najčistejšej a najnovšej našli 2 400 baktérií.

„Predstavy Európanov o špinavých peniazoch nie sú bezdôvodné. Bankovky, ktoré sme testovali, mali na sebe v priemere 11 000 baktérií, čo je vzhľadom k počtu patogénnych organizmov dostatočné množstvo na prenos infekcie. Predchádzajúca štúdia bankoviek objavila kontamináciu potenciálne škodlivými baktériami ako napr. baktériami z rodu Klebsiella a Enterobacter, ktoré môžu človeku spôsobiť ochorenie. Stále zvyšujúce sa množstvá kmeňov baktérií rezistentných na liečbu antibiotikami je hrozbou, na ktorú nedávno upozornila Dame Sally Davies, hlavná zdravotnícka úradníčka Veľkej Británie. S tým, ako sa bankovky neustále odovzdávajú medzi rôznymi ľuďmi, je štúdia mapujúca celosvetové rozšírenie baktérií pohybom bankoviek naozaj prínosná," povedalIan Thompson, profesor všeobecného strojárstva na Oxfordskej univerzite.

Výsledky vnímania čistoty vecí sú presvedčivé a preukázateľné - medzi rôznymi krajinami naprieč Európou boli len malé rozdiely. Vo všetkých 15 európskych krajinách, ktoré sa zúčastnili prieskumu, bola hotovosť vnímaná ako najmenej hygienická vec zo všetkých skúmaných predmetov. Predstihla dokonca aj držadlá na eskalátoroch, tlačidlá platobných terminálov a knihy v knižniciach.

„V všetkých 15 krajinách bola hotovosť zvolená najšpinavšou vecou na zozname, 83 % Európanov verí, že hotovosť obsahuje veľké množstvo baktérií. Verejnosť je presvedčená, že v porovnaní s ostatnými predmetmi každodenného použitia je hotovosť tým najšpinavším. Európania uprednostňujú platbu kartou, pretože ju považujú za jednoduchší a pohodlnejší spôsob platenia. Teraz môžeme povedať, že väčšina ľudí ju tiež považuje za hygienickejšiu," dodal Gaetano Carboni, vedúci pracovník tímu Global Products and Solutions v rámci spoločnosti MasterCard Europe.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Konferencia PyCon sa po roku vracia na Slovensko

20.01.2017 14:11

Druhý ročník komunitnej konferencie avizuje špeciálny program pre učiteľov informatiky Príležitosť zoznámiť sa s jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov súčasnosti, inšpirovať profesionálov ...

Tlačové správy

Desať MFZ Sharp dostalo ocenenie „vysoko odporúčané“ od laboratória BLI

20.01.2017 13:00

Nový rad MFZ Sharp bol ocenený za kvalitu, spoľahlivosť a jednoduchosť používania popredným hodnotiteľom Buyers Laboratory LLC Nový rad produktov MFZ Sharp s názvom Advanced and Essentials získal oce ...

Tlačové správy

Synology predstavuje službu Surveillance Station 8.0

20.01.2017 12:30

Spoločnost Synology® Inc. dnes oficiálne oznámila vydanie služby Surveillance Station 8.0, ktorá obsahuje nového a praktického desktopového klienta, inteligentné technológie viacerých dátových prúdov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá