27.3.2013 0 Comments

Európania považujú hotovosť za najšpinavšiu vec každodenného používania

Nový prieskum spoločnosti MasterCard, jednotky v inteligentných, pohodlných a bezpečných platbách, zistil názor Európanov na hotovosť. Tá je podľa nich opotrebovaná, špinavá a prelezená baktériami. 57 % z nich verí, že bankovky a mince sú tým najšpinavším, s čím prídu do styku, dokonca ešte špinavšie ako držadlá na eskalátoroch.

Nezávislý prieskum uskutočnený vedcami z Oxfordskej univerzity odhalil, že európske bankovky obsahujú priemerne viac ako 26 000 baktérií, pri čom na najčistejšej a najnovšej našli 2 400 baktérií.

„Predstavy Európanov o špinavých peniazoch nie sú bezdôvodné. Bankovky, ktoré sme testovali, mali na sebe v priemere 11 000 baktérií, čo je vzhľadom k počtu patogénnych organizmov dostatočné množstvo na prenos infekcie. Predchádzajúca štúdia bankoviek objavila kontamináciu potenciálne škodlivými baktériami ako napr. baktériami z rodu Klebsiella a Enterobacter, ktoré môžu človeku spôsobiť ochorenie. Stále zvyšujúce sa množstvá kmeňov baktérií rezistentných na liečbu antibiotikami je hrozbou, na ktorú nedávno upozornila Dame Sally Davies, hlavná zdravotnícka úradníčka Veľkej Británie. S tým, ako sa bankovky neustále odovzdávajú medzi rôznymi ľuďmi, je štúdia mapujúca celosvetové rozšírenie baktérií pohybom bankoviek naozaj prínosná," povedalIan Thompson, profesor všeobecného strojárstva na Oxfordskej univerzite.

Výsledky vnímania čistoty vecí sú presvedčivé a preukázateľné - medzi rôznymi krajinami naprieč Európou boli len malé rozdiely. Vo všetkých 15 európskych krajinách, ktoré sa zúčastnili prieskumu, bola hotovosť vnímaná ako najmenej hygienická vec zo všetkých skúmaných predmetov. Predstihla dokonca aj držadlá na eskalátoroch, tlačidlá platobných terminálov a knihy v knižniciach.

„V všetkých 15 krajinách bola hotovosť zvolená najšpinavšou vecou na zozname, 83 % Európanov verí, že hotovosť obsahuje veľké množstvo baktérií. Verejnosť je presvedčená, že v porovnaní s ostatnými predmetmi každodenného použitia je hotovosť tým najšpinavším. Európania uprednostňujú platbu kartou, pretože ju považujú za jednoduchší a pohodlnejší spôsob platenia. Teraz môžeme povedať, že väčšina ľudí ju tiež považuje za hygienickejšiu," dodal Gaetano Carboni, vedúci pracovník tímu Global Products and Solutions v rámci spoločnosti MasterCard Europe.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

VESMÍR: Sonda Cassini poslala snímky Saturnu z novej obežnej dráhy

07.12.2016 16:09

Vesmírna sonda Cassini poslala na Zem prvé snímky zo svojej novej obežnej dráhy okolo Saturnu, na ktorú sa dostala 30. novembra v rámci záverečnej fázy svojej misie. Na fotografiách je vidno búrku v t ...

Tlačové správy

CAT S30 s držiakom a autonabíjačkou v ponuke operátora O2 a Telekom

07.12.2016 09:40

Do portfólia operátorov O2 a Telekom prichádza rozšírené balenie CAT S30 s pribaleným držiakom do auta a autonabíjačkou zdarma. Odolný smartfón s armádnym štandardom 810G s bezplatným príslušenstvom s ...

Tlačové správy

Synology uvádza DiskStation DS3617xs. Centralizujte vaše dáta doslova na svojom pracovnom stole

07.12.2016 09:30

Spoločnosť Synology® Inc. dnes uvádza na trh DiskStation DS3617xs, 12-šachtový NAS server rozšíriteľný až do kapacity 36 pevných diskov. Prináša vysoký výkon v rýchlosti až 2 358 MB/s pri čítaní a pod ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá