27.3.2013 0 Comments

Európania považujú hotovosť za najšpinavšiu vec každodenného používania

Nový prieskum spoločnosti MasterCard, jednotky v inteligentných, pohodlných a bezpečných platbách, zistil názor Európanov na hotovosť. Tá je podľa nich opotrebovaná, špinavá a prelezená baktériami. 57 % z nich verí, že bankovky a mince sú tým najšpinavším, s čím prídu do styku, dokonca ešte špinavšie ako držadlá na eskalátoroch.

Nezávislý prieskum uskutočnený vedcami z Oxfordskej univerzity odhalil, že európske bankovky obsahujú priemerne viac ako 26 000 baktérií, pri čom na najčistejšej a najnovšej našli 2 400 baktérií.

„Predstavy Európanov o špinavých peniazoch nie sú bezdôvodné. Bankovky, ktoré sme testovali, mali na sebe v priemere 11 000 baktérií, čo je vzhľadom k počtu patogénnych organizmov dostatočné množstvo na prenos infekcie. Predchádzajúca štúdia bankoviek objavila kontamináciu potenciálne škodlivými baktériami ako napr. baktériami z rodu Klebsiella a Enterobacter, ktoré môžu človeku spôsobiť ochorenie. Stále zvyšujúce sa množstvá kmeňov baktérií rezistentných na liečbu antibiotikami je hrozbou, na ktorú nedávno upozornila Dame Sally Davies, hlavná zdravotnícka úradníčka Veľkej Británie. S tým, ako sa bankovky neustále odovzdávajú medzi rôznymi ľuďmi, je štúdia mapujúca celosvetové rozšírenie baktérií pohybom bankoviek naozaj prínosná," povedalIan Thompson, profesor všeobecného strojárstva na Oxfordskej univerzite.

Výsledky vnímania čistoty vecí sú presvedčivé a preukázateľné - medzi rôznymi krajinami naprieč Európou boli len malé rozdiely. Vo všetkých 15 európskych krajinách, ktoré sa zúčastnili prieskumu, bola hotovosť vnímaná ako najmenej hygienická vec zo všetkých skúmaných predmetov. Predstihla dokonca aj držadlá na eskalátoroch, tlačidlá platobných terminálov a knihy v knižniciach.

„V všetkých 15 krajinách bola hotovosť zvolená najšpinavšou vecou na zozname, 83 % Európanov verí, že hotovosť obsahuje veľké množstvo baktérií. Verejnosť je presvedčená, že v porovnaní s ostatnými predmetmi každodenného použitia je hotovosť tým najšpinavším. Európania uprednostňujú platbu kartou, pretože ju považujú za jednoduchší a pohodlnejší spôsob platenia. Teraz môžeme povedať, že väčšina ľudí ju tiež považuje za hygienickejšiu," dodal Gaetano Carboni, vedúci pracovník tímu Global Products and Solutions v rámci spoločnosti MasterCard Europe.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: Alcatel LINK ZONE - LTE (4G) Wifi router do vrecka

26.10.2016 11:30

Firma TCL Communication uvedla na český a slovenský trh LTE (4G) Wi-Fi router Alcatel LINK ZONE. Novinka poslouží jako mobilní přístupový bod k internetu pro až 15 různých zařízení s WiFi připojením. ...

Tlačové správy

Čína chce investovať na Slovensku – privítali by u nás logistické centrum

26.10.2016 11:10

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini dnes rokoval s delegáciou Medzinárodnej obchodnej komory Hodvábnej cesty (SRCIC – Silk Road Chamber of International Commerce, Hong K ...

Tlačové správy

ČR: Herný headset Cooler Master MasterPulse Pro s RGB, Bass FX a 7.1 kanálovým zvukom

26.10.2016 11:00

Společnost Cooler Master, lídr v oblasti designu a výroby počítačových komponent a periferií, uvádí na trh herní sluchátka MasterPulse Pro. Vylepšená verze předchozích MasterPulse Over-ear nabízí naví ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá