Image
7.10.2015 0 Comments

Etickí hackeri vyrobili dobrý „malvér“, ktorý robí smerovače bezpečnejšími

Zdá sa, že ostražitým etickým hackerom leží na srdci naša bezpečnosť. Vyvinuli totiž „malvér" zameraný na zariadenia pre internet vecí a niektoré routery, ktorý ich urobí bezpečnejšími. Vírus Linux.Wifatch robí presný opak toho, čo bežne robia vírusy - nie je určený na krádež informácií či získanie výkupného, ale na zdokonalenie bezpečnosti.

Objavili ho výskumníci bezpečnostnej firmy Symantec. Ešte v roku 2014 si nezávislý bezpečnostný výskumník všimol nezvyčajné dianie na svojom domácom routeri. Vedno so spoločnosťou Symantec potom identifikovali malvér zacielený na tzv. embedded zariadenia a zhromaždili veľa vzoriek. Ich skúmaním zistili, že kód je trochu sofistikovanejší ako pri zvyčajných hrozbách. Len čo je zariadenie infikované vírusom Wifatch, pripojí sa k sieti typu peer-to-peer, ktorá sa používa na distribúciu aktualizácií preň.

Bližší pohľad ukázal, že Wifatch sa namiesto zneužitia snaží infikované zariadenie skôr zabezpečiť. Počas niekoľkomesačného pozorovania vírus nevykonával nijaké škodlivé úkony. Treba však dodať, že kód obsahuje zadné vrátka, čo dáva autorovi možnosť zmeniť ho podľa ľubovôle.

Oplatí sa teda byť na pozore, pretože predsa len ide o kód, ktorý sa infiltruje bez súhlasu a vedomia používateľa, väčšinou cez pripojenie Telnet. Zatiaľ je jeho prítomnosť skôr užitočná - ak sa pokúsite k smerovaču pripojiť cez toto rozhranie, povie vám, aby ste si aktualizovali firmvér, ak je to potrebné. Obsahuje aj odkaz pre NSA a FBI.

Najrozšírenejší je Wifatch v Číne, Vietname, Brazílii, Indii, Mexiku, ale objavil sa aj vo východoeurópskych krajinách. Symantec bude jeho šírenie ďalej sledovať.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnosti, prečítajte si kompletnú správu spoločnosti Symantec.

Zdroj: kitguru.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Bezpečnosť

KillDisk útočí už aj na operačný systém Linux, ako výkupné za odšifrovanie dát chce 200-tisíc eur

10.01.2017 00:24

Výskumníci z bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili variant škodlivého kódu KillDisk, ktorý útočí aj na operačný systém Linux. KillDisk je škodlivý kód, ktorý bol na sklonku roka 2015 použitý pri úto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá