Image
7.10.2015 0 Comments

Etickí hackeri vyrobili dobrý „malvér“, ktorý robí smerovače bezpečnejšími

Zdá sa, že ostražitým etickým hackerom leží na srdci naša bezpečnosť. Vyvinuli totiž „malvér" zameraný na zariadenia pre internet vecí a niektoré routery, ktorý ich urobí bezpečnejšími. Vírus Linux.Wifatch robí presný opak toho, čo bežne robia vírusy - nie je určený na krádež informácií či získanie výkupného, ale na zdokonalenie bezpečnosti.

Objavili ho výskumníci bezpečnostnej firmy Symantec. Ešte v roku 2014 si nezávislý bezpečnostný výskumník všimol nezvyčajné dianie na svojom domácom routeri. Vedno so spoločnosťou Symantec potom identifikovali malvér zacielený na tzv. embedded zariadenia a zhromaždili veľa vzoriek. Ich skúmaním zistili, že kód je trochu sofistikovanejší ako pri zvyčajných hrozbách. Len čo je zariadenie infikované vírusom Wifatch, pripojí sa k sieti typu peer-to-peer, ktorá sa používa na distribúciu aktualizácií preň.

Bližší pohľad ukázal, že Wifatch sa namiesto zneužitia snaží infikované zariadenie skôr zabezpečiť. Počas niekoľkomesačného pozorovania vírus nevykonával nijaké škodlivé úkony. Treba však dodať, že kód obsahuje zadné vrátka, čo dáva autorovi možnosť zmeniť ho podľa ľubovôle.

Oplatí sa teda byť na pozore, pretože predsa len ide o kód, ktorý sa infiltruje bez súhlasu a vedomia používateľa, väčšinou cez pripojenie Telnet. Zatiaľ je jeho prítomnosť skôr užitočná - ak sa pokúsite k smerovaču pripojiť cez toto rozhranie, povie vám, aby ste si aktualizovali firmvér, ak je to potrebné. Obsahuje aj odkaz pre NSA a FBI.

Najrozšírenejší je Wifatch v Číne, Vietname, Brazílii, Indii, Mexiku, ale objavil sa aj vo východoeurópskych krajinách. Symantec bude jeho šírenie ďalej sledovať.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnosti, prečítajte si kompletnú správu spoločnosti Symantec.

Zdroj: kitguru.net


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Bezpečnosť

Aj slúchadlá vás môžu špehovať. Malvér z nich urobí mikrofón

28.11.2016 00:16

Opatrní používatelia počítačov prelepujú ich webovú kameru páskou. Iní sa obávajú sledovania pomocou mikrofónov, preto vypínajú či dokonca odstraňujú tieto audiokomponenty. No skupina izraelských výsk ...

Bezpečnosť

Generálmajor Jonathan Shaw: Kybernetickú bezpečnosť musí riešiť manažment, a nie IT oddelenie

25.11.2016 00:13

Pod názvom Judgment Day sa v Bratislave konal už 11. ročník konferencie zameranej na informačnú bezpečnosť. Na konferencii, ktorú pripravuje TEMPEST spolu so svojimi partnermi, sa každoročne stretáva ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá