Image
7.10.2015 0 Comments

Etickí hackeri vyrobili dobrý „malvér“, ktorý robí smerovače bezpečnejšími

Zdá sa, že ostražitým etickým hackerom leží na srdci naša bezpečnosť. Vyvinuli totiž „malvér" zameraný na zariadenia pre internet vecí a niektoré routery, ktorý ich urobí bezpečnejšími. Vírus Linux.Wifatch robí presný opak toho, čo bežne robia vírusy - nie je určený na krádež informácií či získanie výkupného, ale na zdokonalenie bezpečnosti.

Objavili ho výskumníci bezpečnostnej firmy Symantec. Ešte v roku 2014 si nezávislý bezpečnostný výskumník všimol nezvyčajné dianie na svojom domácom routeri. Vedno so spoločnosťou Symantec potom identifikovali malvér zacielený na tzv. embedded zariadenia a zhromaždili veľa vzoriek. Ich skúmaním zistili, že kód je trochu sofistikovanejší ako pri zvyčajných hrozbách. Len čo je zariadenie infikované vírusom Wifatch, pripojí sa k sieti typu peer-to-peer, ktorá sa používa na distribúciu aktualizácií preň.

Bližší pohľad ukázal, že Wifatch sa namiesto zneužitia snaží infikované zariadenie skôr zabezpečiť. Počas niekoľkomesačného pozorovania vírus nevykonával nijaké škodlivé úkony. Treba však dodať, že kód obsahuje zadné vrátka, čo dáva autorovi možnosť zmeniť ho podľa ľubovôle.

Oplatí sa teda byť na pozore, pretože predsa len ide o kód, ktorý sa infiltruje bez súhlasu a vedomia používateľa, väčšinou cez pripojenie Telnet. Zatiaľ je jeho prítomnosť skôr užitočná - ak sa pokúsite k smerovaču pripojiť cez toto rozhranie, povie vám, aby ste si aktualizovali firmvér, ak je to potrebné. Obsahuje aj odkaz pre NSA a FBI.

Najrozšírenejší je Wifatch v Číne, Vietname, Brazílii, Indii, Mexiku, ale objavil sa aj vo východoeurópskych krajinách. Symantec bude jeho šírenie ďalej sledovať.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnosti, prečítajte si kompletnú správu spoločnosti Symantec.

Zdroj: kitguru.net


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá