27.4.2016 0 Comments

Ericsson zverejnil hospodárske výsledky za prvý štvrťrok 2016

HLAVNÉ ÚDAJE ZA PRVÝ ŠTVRŤROK 2016:

  • Vykázané tržby medziročne klesli o 2 %. Tržby, upravené pre porovnateľné jednotky a zohľadňujúce zmeny výmenných kurzov, medziročne klesli o 1 %.
  • Pokles tržieb je dôsledkom zhoršenia hospodárskeho vývoja v Európe a zhoršeného makroekonomického prostredia na niektorých novo sa rozvíjajúcich trhoch.
  • Došlo k nárastu tržieb v Severnej Amerike, pevninskej Číne a v juhovýchodnej Ázii.
  • Príjmy z predaja práv k duševnému vlastníctvu medziročne vzrástli, o čo sa zaslúžili predovšetkým nedávno uzatvorené zmluvy zahrnujúce jednorazové predaje určitého duševného vlastníctva.
  • Hrubá marža klesla na 33,3 % (35,4 %), najmä v dôsledku nižších marží v segmente Globálnych služieb, vyššieho podielu projektov pokrytia mobilným vysokorýchlostným pripojením v častiach Ázie a poklesu predaja softvéru pre siete IP a chrbticové siete.
  • Prevádzková marža medziročne vzrástla na 6,7 % (4,0 %) najmä vďaka lepším výsledkom v segmente Siete, čo čiastočne kompenzovalo nižšie zisky z Globálnych služieb.
  • Okrem programu globálneho znižovania nákladov a zvyšovania efektivity vo výške 9 miliárd švédskych korún boli počas sledovaného štvrťroka zavedené opatrenia, ktoré prispôsobia prevádzku aktuálnym objemom projektov mobilného vysokorýchlostného pripojenia. Odhadované výdavky na reštrukturalizáciu v roku 2016 sa preto zvýšili z pôvodných 3-4 miliárd švédskych korún na 4-5 miliárd v rovnakej mene.
  • Spoločnosť oznámila štrukturálne zmeny, ktoré ešte viac urýchlia realizáciu jej stratégie a budú klásť väčší dôraz na efektivitu a rast v rámci celej spoločností.
  • Tok hotovosti z prevádzkovej činnosti predstavoval -2,4 (-5,9) miliardy švédskych korún.

KOMENTÁR HANSA VESTBERGA, PREZIDENTA A GENERÁLNEHO RIADITEĽA ERICSSONU

Tržby, upravené pre porovnateľné jednotky a zohľadňujúce zmeny výmenných kurzov, boli medziročne stabilné. Rast v Severnej Amerike, pevninskej Číne a juhovýchodnej Ázii bol kompenzovaný horším hospodárskym vývojom v Európe a na niektorých novo sa rozvíjajúcich trhoch. Ziskovosť medziročne vzrástla, o čo sa zaslúžili lepšie výsledky v segmente Siete, pričom segment Globálne služby zažil náročný štvrťrok.

Obchodná činnosť

Tržby v segmente Siete medziročne mierne poklesli. Pretrvávajúce zhoršené makroekonomické prostredie sa negatívne premietlo do tržieb na niektorých novo sa rozvíjajúcich trhoch Stredného východu a Latinskej Ameriky. Tržby v Európe tiež vykázali pokles, najmä v dôsledku dokončenia projektov mobilného vysokorýchlostného pripojenia v roku 2015. Tržby z mobilného vysokorýchlostného pripojenia v Severnej Amerike a juhovýchodnej Ázii vzrástli, zavádzanie sietí 4G v pevninskej Číne pokračovalo rýchlym tempom. Príjmy z predaja práv k duševnému vlastníctvu medziročne vzrástli, najmä zásluhou nedávno uzatvorenej zmluvy zahŕňajúcej jednorazové predaje určitého duševného vlastníctva. Tržby z predaja softvéru pre siete IP a chrbticové siete vykázali pokles.

Tržby v segmente Globálne služby medziročne poklesli, najmä v dôsledku obmedzenia aktivít pri zavádzaní sietí v Európe a Latinskej Amerike. Tržby v segmente Profesionálne služby boli stabilné, rast bol dosiahnutý v segmente Konzultácie a integrácia systémov, najmä vďaka projektom transformácie a stabilným tržbám u manažovaných služieb  – v sledovanom štvrťroku bolo uzatvorených 21 zmlúv.

Tržby v segmente Riešenia podpory medziročne vzrástli vďaka vyšším príjmom z predaja práv k duševnému vlastníctvu. Najmä dopyt po systémoch prevádzkovej a obchodnej podpory (OSS a BSS) je stabilne vysoký – nárast dátových prenosov a rastúci dôraz na zákaznícku skúsenosť núti operátorov transformovať svoje riešenia prevádzkovej a obchodnej podpory.

Ziskovosť

Napriek vyšším príjmom z predaja práv k duševnému vlastníctvu došlo k poklesu hrubej marže, najmä v dôsledku poklesu marží v segmente Globálnych služieb, vyššieho podielu projektov pokrytia mobilným vysokorýchlostným pripojením v niektorých častiach Ázie a poklesu predaja softvéru pre siete IP a chrbticové siete. Prevádzková marža medziročne vzrástla na 6,7 % (4,0 %), najmä v dôsledku obmedzenia prevádzkových výdavkov a pozitívnych dopadov devízového kurzu.

Došlo k nárastu prevádzkovej marže v segmente Siete v dôsledku vyššej ziskovosti bezdrôtových riešení a rastu príjmov z predaja práv k duševnému vlastníctvu. Segment Globálne služby zažil náročný štvrťrok, čiastočne v dôsledku obmedzenia aktivít pokrytia mobilným vysokorýchlostným pripojením, čo dočasne spôsobilo väčšie straty pri zavádzaní sietí. Zároveň došlo k poklesu marže v segmente Profesionálne služby – väčší počet projektov transformácie a integrácie systémov sa zatiaľ nachádza len v počiatočnej fáze.

Pohyb hotovosti

Sledovaný štvrťrok skončil so zápornou hodnotou toku hotovosti z prevádzkovej činnosti vo výške -2,4 miliardy švédskych korún, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje významné zlepšenie. Keďže tok hotovosti medzi jednotlivými štvrťrokmi kolíše, je potrebné ho posudzovať na základe celoročných výsledkov. Aj naďalej platí stanovený cieľ dosiahnuť 70% mieru konverzie hotovosti za celý sledovaný rok.

Ciele na rok 2016

Pri oznámení hospodárskych výsledkov koncom roka 2015 sme predstavili tri cieľové oblasti pre rok 2016. Prvou cieľovou oblasťou je náš hlavný predmet podnikania, v ktorom využijeme obchodné príležitostí u sietí 4G a posilníme našu vedúcu pozíciu u sietí 5G. Na Svetovom mobilnom kongrese (MWC), ktorý sa uskutočnil v marci v Barcelone, sme predviedli našu vedúcu pozíciu u sietí 5G v technickej aj komerčnej oblasti uzatvorením 21 zmlúv so zákazníkmi a nadviazaním výskumnej spolupráce s vedeckými inštitúciami i priemyslovými podnikmi.

Druhou cieľovou oblasťou pre rok 2016 je zlepšenie ziskovosti v oblastiach cieleného rastu. Tržby v týchto oblastiach vykázali rast, najmä vďaka profesionálnym službám. Aj naďalej budeme klásť väčší dôraz na tržby z predaja softvéru a opakované obchody, ktoré zvýšia ziskovosť.

Treťou cieľovou oblasťou pro rok 2016 je zníženie nákladov a zvýšenie efektivity, aby celé naše podnikanie zostalo konkurencieschopné. Globálny program znižovania nákladov a zvyšovania efektivity pokračuje podľa plánu a v sledovanom štvrťroku prispel k medziročnému poklesu prevádzkových nákladov vo výške 0,5 miliardy švédskych korún. Veríme, že v priebehu roka 2017 budeme schopní znížiť čisté ročné výdavky o 9 miliárd švédskych korún v porovnaní s rokom 2014.

V sledovanom štvrťroku sme začali realizovať ďalšie opatrenia nad rámec programu Znižovanie nákladov a zvyšovanie efektivity vo výške 9 miliárd švédskych korún. Preto prispôsobujeme naše prevádzky aktuálnym objemom projektov mobilného vysokorýchlostného pripojenia, čo má dopad najmä na poskytovanie služieb. Dodatočné opatrenia sa odrážajú na zvýšení odhadovaných výdavkov na reštrukturalizáciu v roku 2016.

Štrukturálne zmeny

Spoločnosť dnes oznámila štrukturálne zmeny, ktoré ešte viac urýchlia realizáciu jej stratégie a budú klásť väčší dôraz na efektivitu a rast v celej spoločnosti. Vytvoríme štíhlejšiu a lepšie fungujúcu spoločnosť, ktorá bude uspokojovať potreby rôznych segmentov zákazníkov a dokáže rýchlejšie využívať príležitosti na trhu. Keďže siete 5G, Internet vecí a cloudy predstavujú hybné sily ďalšej fázy vývoja v našom odvetví, nastal čas túto zmenu uskutočniť.

Nová firemná štruktúra bude tvorená piatimi obchodnými jednotkami a jednou vyhradenou zákazníckou jednotkou Priemysel a spoločnosť, čo zodpovedá zameraniu našej spoločnosti na svoj hlavný predmet podnikania, oblasti cieleného rastu a znižovania nákladov a zvyšovania efektivity. Zmeny zjednodušia našim zákazníkom obchodnú spoluprácu s našou spoločnosťou, či už sa jedná o telekomunikačných operátorov, mediálne firmy alebo iné odvetvia.

Nie sme spokojní s vývojom celkového rastu a ziskovosti našej spoločnosti v posledných rokoch. Som presvedčený, že spomenuté zmeny zvýšia jej konkurencieschopnosť a podporia jej rast, rovnako ako rast našich príjmov.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Tlačové správy

ShopRoku 2016: Ôsmy ročník súťaže o najlepšie e-shopy

02.12.2016 13:32

Už dnes štartuje registrácia a hlasovanie v rámci ďalšieho, v poradí už ôsmeho, ročníka súťaže o najobľúbenejší e-shop na slovenskom trhu – ShopRoku 2016. Po minuloročných zmenách zostáva načasovanie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá