Image
25.11.2016 0 Comments

Ericsson Mobility Report: pol miliardy 5G pripojení do roku 2022

Ericsson Mobility Report je jedna z najkomplexnejších štúdií zaoberajúcich sa mobilnou dátovou prevádzkou v mobilných sieťach na celom svete. Jej novembrové vydanie predpovedá, že do roku 2022 bude na svete 550 miliónov 5G pripojení. Lídrom v počte 5G pripojení bude Severná Amerika, kde budú 5G pripojenia do roku 2022 tvoriť až štvrtinu všetkých pripojení.

Druhým najrýchlejšie rastúcim regiónom v súvislosti s počtom 5G pripojení bude Ázia a Tichomorie s 10-percentným podielom 5G pripojení do roku 2022. V období 2016-2022 nastane na Strednom východe a v Afrike dramatický posun smerom od väčšinového GSM/EDGE pripojenia k pripojeniu WCDMA/HSPA a LTE, ktoré budú tvoriť až 80 percent.

Do konca roka 2016 vzrastie počet pripojených smartfónov na 3,9 miliardy. Takmer 90 percent z nich bude v sieťach WCDMA/HSPA a LTE. Do roku 2022 Ericsson očakáva nárast počtu pripojených smartfónov na 6,8 miliardy, pričom viac ako 95 percent z nich bude v sieťach WCDMA/HSPA, LTE a 5G.

Ulf Ewaldsson, hlavný stratég a technologický riaditeľ spoločnosti Ericsson, uviedol: ”Takmer 90 percent smartfónov je v súčasnosti pripojených v 3G a 4G sieťach a očakávame, že štandardizované 5G siete budú k dispozícii v roku 2020. Už dnes vidíme zo strany operátorov veľký záujem o spúšťanie predštandardizovaných 5G sietí. 5G urýchli digitálnu transformáciu v mnohých priemyselných odvetviach, umožňuje poskytovať nové prípady využitia v oblastiach ako IoT, automatizácia, doprava a spracovanie veľkých objemov dát.”

Najnovšie vydanie štúdie Ericsson Mobility Report zároveň predpokladá, že v roku 2022 dosiahne počet mobilných pripojení 8.9 miliardy a 90 percent z nich bude širokopásmových.  Ericsson očakáva, že v tomto období bude na svete 6,1 miliardy unikátnych používateľov.

V treťom štvrťroku 2016 pribudlo 84 miliónov nových mobilných pripojení, ich celkový počet aktuálne dosahuje 7,5 miliardy a medziročný rast je na úrovni 3 percent. Najviac pripojení za Q3 2016 pribudlo v Indii, Číne, Indonézii, Mjanmarsku a na Filipínach. Počet mobilných širokopásmových pripojení medziročne vzrástol približne o 25 percent, len v Q3 2016 ich pribudlo zhruba 190 miliónov a spolu ich je aktuálne okolo 4,1 miliardy.

Zvyšuje sa aj objem mobilnej dátovej prevádzky, najmä vďaka rastu počtu smartfónov a pokračujúcemu nárastu priemerného objemu dát na jedno pripojenie, ktorý je dôsledkom sledovania video obsahu cez smartfón.  V 3. štvrťroku 2016 vzrástla dátová prevádzka okolo medzikvartálne približne o 10 percent a medziročne o 50 percent.

Ďalšie závery novembrového Ericsson Mobility Report:

  • Video dominuje mobilnej dátovej prevádzke: Ericsson očakáva nárast v sledovaní videí a s tým súvisiaci rast mobilnej dátovej prevádzky o približne 50 percent ročne. V roku 2022 by sledovanie videí malo zodpovedať za približne 75 percent mobilnej dátovej prevádzky. Druhou najčastejšou aktivitou je používanie sociálnych sietí, ktoré podľa odhadov počas nasledujúcich 6 rokov stúpne o 39 percent ročne.
  • Živé prenosy ovládli sociálne médiá: Spotrebitelia čoraz častejšie využívajú na komunikáciu s priateľmi, rodinnými príslušníkmi a fanúšikmi aplikácie na živé video prenosy. Približne každý piaty používateľ smarfónu v Spojených štátoch prejavil záujem o živé vysielanie, a počet zainteresovaných používateľov rastie aj na trhoch s vysokým rastom ako India, Indonézia, Brazília a Omán.
  • V centre pozornosti je Internet vecí: Do roku 2022 dosiahne počet pripojených zariadení približne 29 miliárd, pričom okolo 18 miliárd z nich bude využívať Internet vecí (IoT). Súčasťou aktuálnej správy Ericsson Mobility Report je aj hlbšia analýza IoT a jeho transformačného potenciálu.

Ericsson Mobility Report je komplexnou aktualizáciou mobilných trendov a spotrebiteľského správania, ktorá využíva analýzy veľkých objemov dát v existujúcich mobilných sieťach. Ericsson ju vydáva dvakrát ročne a mapuje aktuálny stav dátovej prevádzky a trhové trendy v prepojenej spoločnosti.

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

MV: Občianske s elektronickým podpisom možno vybaviť aj v sobotu

03.12.2016 00:10

Občianske preukazy so zaručeným elektronickým podpisom si občania budú môcť vybaviť aj túto sobotu. Otvorené budú všetky pracoviská dokladov v Bratislave, a to od 08:00 do 13:00. V tom istom čase vyba ...

Tlačové správy

Správca národnej domény .sk pripravuje inovácie a natrvalo znižuje ceny

02.12.2016 14:00

Slovenské domény zaregistrujete od nového roku za polovicu Spoločnosť SK-NIC, a.s., správca národnej domény .sk, od roku 2017 natrvalo znižuje cenu domén. Firmy aj fyzické osoby si tak budú môcť od n ...

Tlačové správy

Európski lídri digitalizácie sa v Bruseli dohodli – internet potrebujú aj v Afrike!

02.12.2016 13:50

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, belgický podpredseda vlády Alexander De Croo a podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip dnes v Bruse ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá