17.3.2016 0 Comments

Epidémia plagiátorstva na slovenských univerzitách

Podvádzanie pri písaní prác sa šíri naprieč univerzitami medzi študentmi aj učiteľmi. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť plagiátorstvu, je osvojiť si zásady správnej akademickej praxe hneď od začiatku svojej univerzitnej kariéry.

Spomedzi európskych krajín patrí Slovensko k tým, ktoré zaostávajú v politike plagiátorstva. V porovnaní s jeho susedmi spomaľuje v implementovaní nevyhnutnej politiky do akademickej činnosti, hovorí Arturas Vinckevicius, zástupca plag.sk – úspešného európskeho systému na kontrolu plagiárostva. Tvrdí, že pre dosiahnutie dostatočnej úrovne boja proti plagiátorstvu si musí krajina brať príklad z ostatných krajín. Boj proti akademickým podvodom nie je iba populárna fráza, v skutočnosti ovplyvňuje technologický pokrok krajiny.

Krajina s vysokou úrovňou plagiátorstva a nedostatočnou mierou ochrany sa nemá ako vyvíjať. A. Vinckevicius uvádza ako príklad Poľsko, ktoré vyvinulo až štyri funkčné systémy na kontrolu plagiátorstva a implementovalo právne predpisy o povinnom používaní takéhoto softvéru týkajúce sa všetkých univerzít a vysokých škôl. Takisto existuje v krajine prísny trestný zákon proti plagiátorstvu a v akademickej sfére sú vznášané trestné proti porušovaniu autorských práv.

Na Slovensku sa medzitým na množstve univerzít stále nepoužíva žiadny systém na monitorovanie plagiátorstva.

„Situácia v krajine sa dá prirovnať k tomu, ako keby na cestách neexistovali radary a každý si jazdí tak rýchlo, ako sa mu práve zachce,“ hovorí A. Vinckevicius.

Na akademickej pôde je nutné dodržiavanie zodpovedného prístupu k problematike plagiátorstva – autorské práva sa vzťahujú na študentov aj vyučujúcich. V súčasnosti existuje množstvo systémov, ktoré jednoducho pomáhajú vyhnúť sa plagiátorstvu, medzi inými aj vyššie spomínaný plag.sk, vďaka ktorému je možné overiť si akademické práce, články, výskumné práce a rôzne iné publikácie.
Stačí nahrať dokument, systém ho analyzuje a určí plagiát podčiarknutím konkrétneho miesta v texte. Tým je možné vidieť presnú vetu, ktorá je plagiátom a na základe toho ju opraviť. Všetko záleží od zodpovedného prístupu k originalite svojej práce.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

16.01.2017 16:19

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR. Od j ...

Tlačové správy

VEDA: Vedci chcú zlepšiť postavenie spoločenských a humanitných vied

16.01.2017 16:17

Spoločenskí a humanitní vedci na Slovensku sú pripravení čeliť výzvam našej doby, jej myšlienkovému a hodnotovému chaosu a skepse. Vyplýva to z Memoranda spoločenských a humanitných vedcov, ktoré na d ...

Tlačové správy

Digitálna mobilná komunikácia na Slovensku oslavuje 20 rokov

16.01.2017 10:25

Už 20 rokov je mobilná komunikácia vďaka digitálnej technológii GSM dostupná pre všetkých Slovákov. Presne 15. januára 1997 spoločnosť Globtel GSM, v súčasnosti Orange, spustil prevádzku prvej digitál ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá