17.3.2016 0 Comments

Epidémia plagiátorstva na slovenských univerzitách

Podvádzanie pri písaní prác sa šíri naprieč univerzitami medzi študentmi aj učiteľmi. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť plagiátorstvu, je osvojiť si zásady správnej akademickej praxe hneď od začiatku svojej univerzitnej kariéry.

Spomedzi európskych krajín patrí Slovensko k tým, ktoré zaostávajú v politike plagiátorstva. V porovnaní s jeho susedmi spomaľuje v implementovaní nevyhnutnej politiky do akademickej činnosti, hovorí Arturas Vinckevicius, zástupca plag.sk – úspešného európskeho systému na kontrolu plagiárostva. Tvrdí, že pre dosiahnutie dostatočnej úrovne boja proti plagiátorstvu si musí krajina brať príklad z ostatných krajín. Boj proti akademickým podvodom nie je iba populárna fráza, v skutočnosti ovplyvňuje technologický pokrok krajiny.

Krajina s vysokou úrovňou plagiátorstva a nedostatočnou mierou ochrany sa nemá ako vyvíjať. A. Vinckevicius uvádza ako príklad Poľsko, ktoré vyvinulo až štyri funkčné systémy na kontrolu plagiátorstva a implementovalo právne predpisy o povinnom používaní takéhoto softvéru týkajúce sa všetkých univerzít a vysokých škôl. Takisto existuje v krajine prísny trestný zákon proti plagiátorstvu a v akademickej sfére sú vznášané trestné proti porušovaniu autorských práv.

Na Slovensku sa medzitým na množstve univerzít stále nepoužíva žiadny systém na monitorovanie plagiátorstva.

„Situácia v krajine sa dá prirovnať k tomu, ako keby na cestách neexistovali radary a každý si jazdí tak rýchlo, ako sa mu práve zachce,“ hovorí A. Vinckevicius.

Na akademickej pôde je nutné dodržiavanie zodpovedného prístupu k problematike plagiátorstva – autorské práva sa vzťahujú na študentov aj vyučujúcich. V súčasnosti existuje množstvo systémov, ktoré jednoducho pomáhajú vyhnúť sa plagiátorstvu, medzi inými aj vyššie spomínaný plag.sk, vďaka ktorému je možné overiť si akademické práce, články, výskumné práce a rôzne iné publikácie.
Stačí nahrať dokument, systém ho analyzuje a určí plagiát podčiarknutím konkrétneho miesta v texte. Tým je možné vidieť presnú vetu, ktorá je plagiátom a na základe toho ju opraviť. Všetko záleží od zodpovedného prístupu k originalite svojej práce.


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Mars: Sonda zachytila signál z pristávacieho modulu, jeho osud je neznámy

20.10.2016 15:21

Orbitálna sonda európsko-ruskej vesmírnej misie ExoMars zachytila signál z modulu, ktorý mal v stredu pristáť na povrchu planéty Mars. Zatiaľ však nie je jasné, či sa pristátie podarilo ani či je modu ...

Tlačové správy

V Bratislave nainštalovali prvý EcoTank unikátne riešenie dopĺňania kvapaliny do ostrekovačov

20.10.2016 14:30

Bratislava si pripísala ďalšie prvenstvo. Na Elektrárenskej ulici nainštalovali prvé unikátne zariadenie na dopĺňanie vody do ostrekovačov – EcoTank. Motoristi si v rámci testovacej prevádzky môžu vys ...

Tlačové správy

ADATA predstavuje power banky s displejom P20000D a P12500D

20.10.2016 14:15

Presné informácie o nabíjaní, dva konektory a dokonalá ochrana pre zásobu energie na cestách ADATA Technology, popredný výrobca výkonných modulov DRAM, NAND flash produktov a mobilného príslušenstva, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá