17.3.2016 0 Comments

Epidémia plagiátorstva na slovenských univerzitách

Podvádzanie pri písaní prác sa šíri naprieč univerzitami medzi študentmi aj učiteľmi. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť plagiátorstvu, je osvojiť si zásady správnej akademickej praxe hneď od začiatku svojej univerzitnej kariéry.

Spomedzi európskych krajín patrí Slovensko k tým, ktoré zaostávajú v politike plagiátorstva. V porovnaní s jeho susedmi spomaľuje v implementovaní nevyhnutnej politiky do akademickej činnosti, hovorí Arturas Vinckevicius, zástupca plag.sk – úspešného európskeho systému na kontrolu plagiárostva. Tvrdí, že pre dosiahnutie dostatočnej úrovne boja proti plagiátorstvu si musí krajina brať príklad z ostatných krajín. Boj proti akademickým podvodom nie je iba populárna fráza, v skutočnosti ovplyvňuje technologický pokrok krajiny.

Krajina s vysokou úrovňou plagiátorstva a nedostatočnou mierou ochrany sa nemá ako vyvíjať. A. Vinckevicius uvádza ako príklad Poľsko, ktoré vyvinulo až štyri funkčné systémy na kontrolu plagiátorstva a implementovalo právne predpisy o povinnom používaní takéhoto softvéru týkajúce sa všetkých univerzít a vysokých škôl. Takisto existuje v krajine prísny trestný zákon proti plagiátorstvu a v akademickej sfére sú vznášané trestné proti porušovaniu autorských práv.

Na Slovensku sa medzitým na množstve univerzít stále nepoužíva žiadny systém na monitorovanie plagiátorstva.

„Situácia v krajine sa dá prirovnať k tomu, ako keby na cestách neexistovali radary a každý si jazdí tak rýchlo, ako sa mu práve zachce,“ hovorí A. Vinckevicius.

Na akademickej pôde je nutné dodržiavanie zodpovedného prístupu k problematike plagiátorstva – autorské práva sa vzťahujú na študentov aj vyučujúcich. V súčasnosti existuje množstvo systémov, ktoré jednoducho pomáhajú vyhnúť sa plagiátorstvu, medzi inými aj vyššie spomínaný plag.sk, vďaka ktorému je možné overiť si akademické práce, články, výskumné práce a rôzne iné publikácie.
Stačí nahrať dokument, systém ho analyzuje a určí plagiát podčiarknutím konkrétneho miesta v texte. Tým je možné vidieť presnú vetu, ktorá je plagiátom a na základe toho ju opraviť. Všetko záleží od zodpovedného prístupu k originalite svojej práce.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Ako by mohli byť Slováci bohatší? Alternatívou sú Indexové fondy

08.12.2016 13:00

Skupina Across Private Investments (Across) si 9. januára 2017 pripomenie 15. výročie pôsobenia na slovenskom finančnom trhu. Špecializujeme sa na privátne investície. Pracovný tím tvoria skúsení inve ...

Tlačové správy

Nový monitor Philips s PowerSensorem nabízí ekologický výkon

08.12.2016 12:00

Společnost MMD představuje nový 24palcový LCD monitor, který zohledňuje zdraví uživatelů i naší planety. Přichází ve dvou variantách jako 240B7QPJEB a 240B7QPTEB a nabízí ekologické a uživatelsky přív ...

Tlačové správy

Nové domény si za lacnejšie kúpite aj v roku 2017

08.12.2016 11:15

Správca národnej domény .sk, spoločnosť SK-NIC, a. s., predlžuje platnosť akcií na podporu rastu počtu slovenských domén, ktorých už dnes máme na Slovensku viac ako 350-tisíc. Firmy aj jednotlivci bud ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá