Image
27.1.2015 0 Comments

Elon Musk chce poskytnúť satelitné pripojenie k internetu na Zemi aj na Marse

elon_musk.jpg Elon Musk už novembri hovoril o svojich plánoch poskytovať prístup k internetu prostredníctvom siete 700 satelitov, ktoré by „dokázali sprístupniť internet na celej planéte". Minulý týždeň na podujatí v Seattli uviedol, že naďalej pracuje na tejto myšlienke, no teraz už plánuje spustiť až 4000 satelitov s cieľom poskytovať vysokorýchlostné pripojenie k internetu kdekoľvek na svete. Informoval o tom The Seattle Times.

V rozhovore pre agentúru Bloomberg sa Musk vyjadril, že satelity budú obiehať asi vo výške 1200 km nad zemským povrchom. Vzhľadom na to, že dátové pakety by mohli cestovať od satelitu k satelitu vo vesmírnom vákuu oveľa rýchlejšie, bude pripojenie k internetu podstatne lepšie ako cez existujúce káble z optických vlákien. Podľa Muska bude vybudovanie siete trvať najmenej päť rokov a náklady na ňu budú nemalé - približne 10 miliárd dolárov.

Tento odvážny plán je zaujímavý sám osebe, ale ešte fascinujúcejší je dôvod, prečo sa o to CEO spoločnosti SpaceX snaží - z výnosov z internetového pripojenia na Zemi by chcel vybudovať kolóniu a internetové pripojenie aj na Marse.

Už v roku 2011 Musk povedal, že do dvadsiatich rokov vyšle na Mars ľudí. O rok neskôr dokonca načrtol ambiciózny plán na vytvorenie kolónie na Červenej planéte, pričom vyhlasoval, že tam chce poslať až 80 000 ľudí.

No ešte skôr chce Musk prevážať ľudí na iný cieľ v kozme - na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Začať mieni už v roku 2017.

Zdroj: mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá