Image
1.8.2016 2 Comments

Elon Musk chce na domáce práce roboty. Nebudú sa programovať, samy sa budú musieť naučiť žehliť, variť a upratovať

Ľudia sa už oddávna snažia uľahčovať si domáce práce pomocou robotov. Elon Musk začal podporovať neziskovú open source organizáciu OpenAI (je jej spoluzakladateľom)  v jej úsilí vytvoriť automaty schopné naučiť sa starostlivosťi o nás prostredníctvom metódy pokusov a omylov. Organizácia bola založená v roku 2015 a na podporu svojich zámerov získala viac ako 1 miliardu dolárov.

OpenAI používa robotických pomocníkov od priemyselného dodávateľa Fetch Robotics a jeho vývojári softvéru pracujú na umelej inteligencii schopnej pokročilého strojového učenia, ktorá môže prostredníctvom pozorovania a prieskumu rozširovať súbor svojich zručností. Mobilné roboty využívajú napr. laserové 2D skenery, 3D senzory hĺbky a pohyblivé robotické ramená na uchopenie predmetov a vďaka svojim neurónovým sieťam prídu na to, ako najlepšie vykonať úlohu.

Tento proces si môže vyžadovať aj niekoľko tisíc pokusov, hoci ide o zdanlivo jednoduché úkony, ako je skladanie bielizne. Je však výhodnejšie, ak si ich umelá inteligencia osvojí samoučením, než by ich mala dostať naprogramované. Ďalší prínos samoučenia je podľa výskumníkov v tom, že ak si jeden z robotov osvojí istú zručnosť, môže ju okamžite šíriť medzi svojich rovesníkov.

Výskumníci sa snažia ukázať, že inovácie v softvéri a strojovom učení sú lepší spôsob, ako dať robotom nové schopnosti, než zdokonaľovanie hardvéru. Podľa názoru odborníkov odklon od nutnosti programovania robotov smerom k ich samostatnému učeniu je kľúčový prvok pre budúcnosť robotiky. Dosiahnutie tohto cieľa môže priniesť veľké ekonomické a priemyselné výhody. Predstavte si, že by sa Roomba postarala nielen o čistenie podlahy, ale aj o umývanie riadu, žehlenie bielizne, čistenie okien a prípravu raňajok.

Zdroj: forbes.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

2 Comments

 1. postara sa to je iste reakcia na: Elon Musk chce na domáce práce roboty. Nebudú sa programovať, samé sa budú musieť naučiť žehliť, variť a upratovať.
  1.8.2016 08:08
  roboty sa isto postaraju v buducnosti o vsetko ale spominana ekonomicka prosperita sa bude tykat len elity ktora ich nasadi do svojich podnikov. "Spodina" bude bez prace a moze sa ist past co v zasade nieje zle len nejak sa to nezlucuje s trendom zbytocneho narastu populacie co uz teraz nema co robit a v meradle miliard ludi bez prace to bude celkom zaujimave :). Ale potom nasledne komu sa budu predavat vyrobky vyrobene robotmi ked vacsina populacie bude na mizine?
  Reagovať
  • RE: postara sa to je iste reakcia na: postara sa to je iste
   1.8.2016 14:08
   Nikomu, to je koniec kapitalistickeho systemu "volneho podnikania", alebo aj penazneho systemu. Technologicka nezamestnanost je realna "hrozba" pre tento system, preto je samoznicujuci. Podnikatelia chcu prirodzene mat veci lacnejsie, rychlejsie, efektivnejsie. Stroje nepotrebuju oddych, klimatizaciu, zdravotne poistenie, prestavky na fajcenie.. preto su lepsie pri monotonnych nudnych repetitivnych spinavych pracach. Ako alternativu vidim www.thevenusproject.com. Odporucam nastudovat.
   Reagovať

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá