Image
1.8.2016 2 Comments

Elon Musk chce na domáce práce roboty. Nebudú sa programovať, samy sa budú musieť naučiť žehliť, variť a upratovať

Ľudia sa už oddávna snažia uľahčovať si domáce práce pomocou robotov. Elon Musk začal podporovať neziskovú open source organizáciu OpenAI (je jej spoluzakladateľom)  v jej úsilí vytvoriť automaty schopné naučiť sa starostlivosťi o nás prostredníctvom metódy pokusov a omylov. Organizácia bola založená v roku 2015 a na podporu svojich zámerov získala viac ako 1 miliardu dolárov.

OpenAI používa robotických pomocníkov od priemyselného dodávateľa Fetch Robotics a jeho vývojári softvéru pracujú na umelej inteligencii schopnej pokročilého strojového učenia, ktorá môže prostredníctvom pozorovania a prieskumu rozširovať súbor svojich zručností. Mobilné roboty využívajú napr. laserové 2D skenery, 3D senzory hĺbky a pohyblivé robotické ramená na uchopenie predmetov a vďaka svojim neurónovým sieťam prídu na to, ako najlepšie vykonať úlohu.

Tento proces si môže vyžadovať aj niekoľko tisíc pokusov, hoci ide o zdanlivo jednoduché úkony, ako je skladanie bielizne. Je však výhodnejšie, ak si ich umelá inteligencia osvojí samoučením, než by ich mala dostať naprogramované. Ďalší prínos samoučenia je podľa výskumníkov v tom, že ak si jeden z robotov osvojí istú zručnosť, môže ju okamžite šíriť medzi svojich rovesníkov.

Výskumníci sa snažia ukázať, že inovácie v softvéri a strojovom učení sú lepší spôsob, ako dať robotom nové schopnosti, než zdokonaľovanie hardvéru. Podľa názoru odborníkov odklon od nutnosti programovania robotov smerom k ich samostatnému učeniu je kľúčový prvok pre budúcnosť robotiky. Dosiahnutie tohto cieľa môže priniesť veľké ekonomické a priemyselné výhody. Predstavte si, že by sa Roomba postarala nielen o čistenie podlahy, ale aj o umývanie riadu, žehlenie bielizne, čistenie okien a prípravu raňajok.

Zdroj: forbes.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

2 Comments

 1. postara sa to je iste reakcia na: Elon Musk chce na domáce práce roboty. Nebudú sa programovať, samé sa budú musieť naučiť žehliť, variť a upratovať.
  1.8.2016 08:08
  roboty sa isto postaraju v buducnosti o vsetko ale spominana ekonomicka prosperita sa bude tykat len elity ktora ich nasadi do svojich podnikov. "Spodina" bude bez prace a moze sa ist past co v zasade nieje zle len nejak sa to nezlucuje s trendom zbytocneho narastu populacie co uz teraz nema co robit a v meradle miliard ludi bez prace to bude celkom zaujimave :). Ale potom nasledne komu sa budu predavat vyrobky vyrobene robotmi ked vacsina populacie bude na mizine?
  Reagovať
  • RE: postara sa to je iste reakcia na: postara sa to je iste
   1.8.2016 14:08
   Nikomu, to je koniec kapitalistickeho systemu "volneho podnikania", alebo aj penazneho systemu. Technologicka nezamestnanost je realna "hrozba" pre tento system, preto je samoznicujuci. Podnikatelia chcu prirodzene mat veci lacnejsie, rychlejsie, efektivnejsie. Stroje nepotrebuju oddych, klimatizaciu, zdravotne poistenie, prestavky na fajcenie.. preto su lepsie pri monotonnych nudnych repetitivnych spinavych pracach. Ako alternativu vidim www.thevenusproject.com. Odporucam nastudovat.
   Reagovať

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá