Image
20.7.2016 0 Comments

Elektronickú schránku si zatiaľ aktivovalo iba 1 584 podnikateľov

Elektronickú schránku si doposiaľ aktivovalo iba 1 584 právnických osôb z celkového počtu zhruba 270 tisíc. Informoval o tom na zasadnutí Komisie pre technologický rozvoj a inovácie podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Peter Pellegrini (Smer-SD). "K 1. augustu spúšťame proces aktivácie elektronických schránok, ako to prikazuje zákon," povedal podpredseda vlády.

Pellegrini dodal, že proces aktivácie sa skončí dvoma spôsobmi. Buď sa prvým prihlásením oprávnenej osoby do schránky považuje schránka za aktívnu, alebo od budúceho roka už bude každá pridelená schránka automaticky považovaná za aktivovanú.

Vytvorených je aj približne 50 tisíc elektronických schránok z registrov Ministerstva vnútra (MV) SR, kam patria občianske združenia, či nadácie. "Tu narážame ešte na problém identifikácie oprávnených osôb, pretože v registroch nie sú zapísaní tí, ktorí majú právo konať za tieto občianske združenia. To znamená, že budeme musieť zverejniť tieto schránky," uviedol Pellegrini. Pripustil, že ak sa do konca roka nepodarí register vyčistiť a nebudú k dispozícii konkrétne údaje, kto je oprávnený konať, bude sa musieť pravdepodobne povinnosť pre spomínaný typ právnických osôb posunúť.

Na septembrovej schôdzi by mal parlament v druhom čítaní diskutovať o zákone o dôveryhodných službách, ktorý predpokladá posun aktivácie schránok. "Aj napriek tomu, že zákon je v druhom čítaní a navrhoval posuny termínov, budem odporúčať na výboroch, aby sme už ten posun nerealizovali.," informoval podpredseda vlády s tým, že by to nebola správna cesta.

Ako zhodnotil predseda komisie a poslanec NR SR za SaS Karol Galek, v prípade zavádzania elektronických schránok bolo len zlé alebo horšie riešenie. "Zvolili sme si to zlé," konštatoval. Podľa Galeka bola podcenená informačná kampaň, samotná vláda sa téme málo venovala. Spomínaných 1 584 aktivovaných schránok je podľa neho katastrofou. "Je to menej ako jedno percento. Uvidíme, či sa to číslo dokáže tak rapídne zmeniť za tých pár mesiacov, pretože od 1. augusta do 1. januára 2017 je ten čas veľmi obmedzený," upozornil Galek.

Elektronické schránky zriadi automaticky všetkým právnickým osobám správca modulu elektronických schránok, ktorým je Úrad vlády SR, prostredníctvom prevádzkovateľa. Tým je Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby. Podmienkou pre právnickú osobu pre oprávnený vstup do schránky je držba elektronického občianskeho preukazu (OP), bezpečnostného osobného kódu a čítačky.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá