Image
4.2.2014 0 Comments

Elektronické schránky už aj pre podnikateľov a živnostníkov

slovenskosk.jpg Od pondelka 3. februára 2014 sprístupnila Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) na Ústrednom portáli verejnej správy na adrese www.slovensko.sk približne 650 000 elektronických schránok aj pre podnikateľské subjekty a živnostníkov či orgány verejnej moci. Tým sú podľa zákona o e-Governmente vytvorené elektronické schránky už pre všetky skupiny používateľov v Slovenskej republike.

Prihlasovanie sa do elektronických schránok je podľa zákona o e-Governmente možné iba prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu, tzv. karty eID vydanej po 1. decembri 2013. Táto karta eID občana - živnostníka, štatutára či vedúceho orgánu verejnej moci musí mať aktivovanú funkciu Online eID.

Nové schránky pre podnikateľské subjekty a živnostníkov boli vygenerované na základe údajov z príslušných registrov ministerstva spravodlivosti a ministerstva vnútra. Schránka bude k dispozícii, len ak sú údaje kompletné. V prípade problémov pri aktivácii schránky treba kontaktovať príslušný okresný súd alebo príslušný okresný úrad, odbor živnostenského podnikania v postavení jednotného kontaktného miesta a opraviť, resp. doplniť údaje v nich.

Na Ústrednom portáli verejnej správy sú už dnes v elektronickej forme dostupné služby živnostenského a obchodného registra, služby katastra - Katastrálny portál, Služby všeobecnej agendy - Univerzálne podanie a iné. Ďalšie elektronické služby verejnej správy, ktoré budú využívať spoločné moduly ústredného portálu, pribudnú postupne. Kompletná elektronizácia verejnej správy má byť ukončená do 3 rokov odo dňa nadobudnutia účinnosti zákona o e-Governmente.

Občania sa môžu o zriaďovaní a sprístupnení elektronických stránok informovať u operátorov Ústredného kontaktného centra telefonicky na čísle 02/35803 083 alebo prostredníctvom elektronického webového formulára. Operátori sú k dispozícií počas pracovných dní v čase od 8.00 do 18.00 h. Mimo uvedených časov a v dňoch pracovného pokoja môžu občania zanechať telefonický odkaz a operátori kontaktného centra zavolajú späť.

Elektronické schránky pre všetkých používateľov na Slovensku boli vytvorené v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS), spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá