Image
9.6.2014 0 Comments

Elektronické dokumenty by mohli znížiť náklady občanov

egovernmment.jpg Znížiť náklady občanov pri právnych úkonoch by mohli dokumenty v elektronickej podobe. Predpokladá to návrh vyhlášky o zaručenej konverzii, ktorá je vykonávacím predpisom zákona o e-Governmente. Navrhovanú vyhlášku predložilo Ministerstvo financií (MF) SR do medzirezortného pripomienkového konania, pričom účinnosť by mala nadobudnúť 1. augusta.

Ako ďalej informoval rezort financií, cieľom zaručenej konverzie je prevod listinnej formy dokumentu na elektronickú a opačne tak, aby bola nová forma použiteľná na právne účely rovnako ako tá pôvodná. Občania si tak budú môcť napríklad prekonvertovať kúpnu zmluvu k nehnuteľnosti do elektronickej formy použiteľnej na právne účely.

"Týmto, okrem iného, dochádza k úspore nákladov, keďže právne použiteľnú kópiu v elektronickej forme bude môcť občan a podnikateľ využiť neobmedzene, a zároveň ňou bude môcť disponovať na akomkoľvek dátovom nosiči," uviedlo ministerstvo financií. Spomínaná vyhláška podľa neho predstavuje ďalší významný krok v rámci rozvoja e-Governmentu a prechode na elektronickú komunikáciu občanov a podnikateľov so štátom.

Návrh vyhlášky o zaručenej konverzii dokumentov upravuje najmä podrobné podmienky pre osoby vykonávajúce zaručenú konverziu. Vykonávať ju bude môcť iba oprávnená osoba, ktorou môže byť orgán verejnej moci vrátane notárov, poštového podniku poskytujúceho univerzálnu poštovú službu a v obmedzenom rozsahu advokát. Rezort financií pripravil aj sadzobník úhrad, ktorý by mal zabrániť neúmernému zvyšovaniu sadzieb pri uskutočňovaní zaručenej konverzie.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá