Image
29.3.2016 0 Comments

Elektromagnetický doping? Špeciálne slúchadlá vraj zvyšujú efektívnosť tréningu športovcov

Svetová antidopingová agentúra (WADA) zakazuje látky zvyšujúce výkonnosť, no čo keby existovala nezistiteľná metóda na zlepšenie výkonu? Elektromagnetická stimulácia mozgu vraj pomáha americkým lyžiarom dosahovať lepšie športové výsledky.

Daniel Chao a Brett Wingeier, zakladatelia kalifornskej firmy Halo Neuroscience, sú presvedčení, že tréning sa nemusí vždy zameriavať len na svaly. Vyvinuli teda headset, ktorý umocňuje účinky tréningu stimulovaním mozgu. Slúchadlá Halo Sport sú navrhnuté tak, aby nabádali mozog na cvičenie. Tvorcovia tento proces nazývajú neuropriming a ide o použitie jemných elektrických impulzov (2,0 mA alebo menej) s cieľom skvalitniť tréning. K slúchadlám existuje aj mobilná aplikácia, ktorá umožňuje používateľom zamerať na určitú časť tela. Posielanie cielených signálov do vybraných mozgových centier čiže transkraniálna priama stimulácia (transcranial direct stimulation – tDCS) pomáha mozgu aktivovať viac svalových vlákien, čo vedie k vyššiemu výkonu svalov. Ak dáte správnym neurónom správny elektrický impulz, môžete zvýšiť alebo potlačiť to, čo tieto neuróny zvyčajne robia. Môžete napríklad znížiť vnímanie únavy a zvýšiť tým u športovcov vytrvalosť.

Pri stimulácii mozgu svaly rýchlejšie reagujú na tréning, a tak hodinou cvičenia so slúchadlami Halo Sport možno dosiahnuť lepšie výsledky ako bez nich. Po istom čase sa športovci používajúci slúchadlá počas pravidelného cvičenia výrazne zlepšili v porovnaní s tými, ktorí ich nepoužívali. Halo Neuroscience spolupracuje s Americkou lyžiarskou a snoubordingovou asociáciou. Štúdia vykonaná v spolupráci s trénerom Michaelom Johnsonom medzi skokanmi na lyžiach ukázala, že športovci používajúci slúchadlá zlepšili svoj odraz 1,7-krát v porovnaní s kontrolnou skupinou bez slúchadiel.

Zopár šťastlivcov získalo slúchadlá Halo Sport v rámci programu Halo Champions za 549 dolárov. Dodávky by sa mali začať na jeseň. Bežná cena v obchodoch bude 750 dolárov.

Vedci sa však obávajú, že metóda tDCS ešte nie je pripravená na komerčné využitie. Existujú totiž dôkazy o tom, že nesprávne použitie takýchto zariadení môže mať nežiaduce dôsledky. Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne dlhodobé štúdie zamerané na vplyv tDCS. Použitie takýchto prístrojov sa nedá zistiť a zatiaľ nie je ani nijaké nariadenie, ktoré by zakazovalo športovcom či iným nadšencom experimentovať s nimi.

Zdroj: digitaltrends.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá