Image
7.5.2016 2 Comments

Elektrická balančná dvojkolieska - SKYMASTER

» Hľadáte niečo na pohodlný presun na krátke vzdialenosti s minimom vydanej energie? Našli sme jedno veľmi zaujímavé riešenie v podobe elektrickej dvojkoliesky. Je to niečo ako jednoduchšia verzia známeho vozidla Segway. Dvojkolieska SKYMASTER je inteligentné intuitívne zariadenie osobnej mobility. Je určená najmä pre mladých ľudí. Je mimoriadne tichá, a to aj pri svojej maximálnej rýchlosti. Výraznejší zvuk vydávajú azda len pneumatiky valiace sa po zemi.

Jediná energia, ktorú zo seba počas jazdy vydávate, slúži na udržanie rovnováhy. Naučiť sa na dvojkolieske stáť bol ten najväčší problém, ale je to len otázka krátkeho tréningu a zvyku podobne ako jazda na bicykli. Treba si na ňu jednoducho zvyknúť a pôjde to samo. Dôležité je len zachovať pokoj, nepodliehať panike, pretože vás to vyvedie z rovnováhy, stratíte balans a môže sa to skončiť pádom. Netreba sa preto báť prvotného neúspechu. Stačí sa len trochu uvoľniť a po niekoľkých minútach tréningu sa na nej naučíte stáť rovno a získate potrebnú istotu – presne ako pri prvej jazde na bicykli. Hlavnú prácu s udržiavaním rovnováhy vykonáva dvojkolka viac-menej sama svojou elektronikou.

Dvojkolieska SKYMASTER používa digitálny gyroskop, moduly a snímače zrýchlenia, ktoré vypočítavajú polohu ťažiska používateľa vzhľa- dom na gravitáciu, aby bolo možné zodpovedajúcim spôsobom presunúť zariadenie. Keď už spravíte prvý krok a naučíte sa na nej stáť, je jazda veľmi prirodzená. Naklonením dopredu sa pohnete smerom vpred, naklonením dozadu zase vzad. Brzdíte rovnakým spôsobom ako pri cúvaní – miernym náklonom dozadu. Pri takomto kúsku sa však už oplatí mierne si podrepnúť, aby náhodou neprišlo k strate rovnováhy a následnému nepríjemnému pádu. Keďže má dvojkolka dva samostatné motory (pre každé koleso jeden), dá sa s ňou pohodlne manévrovať aj do strán. Chcete ísť doľava? Pravú nohu nakloníte trochu dopredu, roztočí sa viac pravý motor a zabočíte. Prípadne ak sa pri tomto úkone nehýbete dopredu, otočíte sa na mieste proti smeru hodinových ručičiek. Doprava sa uplatňuje rovnaký spôsob, len na to použijete ľavú nohu a ľavý motor dvojkoliesky.

Pre malé pevné kolesá je vhodnejšia na pohyb po rovných povrchoch, prípadne veľmi jemne členitých reliéfoch, na chodníkoch alebo skôr na cestách. Je síce propagovaná ako mestský alternatívny dopravný prostriedok, ale ak nemáte dobrý bezbariérový prístup, nie je to práve najlepšie riešenie. Napríklad z nej musíte vždy pri prechode z cesty na chodník zoskočiť a manuálne ju presunúť.

Existuje však aj väčší variant s 10" dofukovacími kolesami, ktorý zvládne hravo aj menšie prekážky. Predstavíme ho v ďalšom vydaní PC REVUE. Je o 3,5 kg ťažší, pričom väčšinu jeho hmotnosti tvoria motory a batéria. Možnosť úchopu a nosenia je trochu náročnejšia, čo však výrobca efektívne odstránil možnosťou dokúpenia tašky či puzdra na prenášanie. Dojazd na jedno nabitie je zhruba 15 km a závisí od hmotnosti a štýlu jazdy používateľa, čo je skutočne vhodné len na kratšie presuny po meste.

PARAMETRE:

Rozmery: 584 × 185 × 178 mm
Rozmery kolies: 6,5″/16,5 cm
Materiál: konštrukcia zo zliatiny, povrch z plastu ABS
Hmotnosť: 10,5 kg
Maximálne zaťaženie: 100 kg
Dojazd: 15 km
Maximálna rýchlosť: 10 km/h
Maximálne stúpanie: 15 stupňov
Prevádzkové podmienky: -15/+50 stupňov
Čas nabíjania: 2 hod.
Výkon motora: 2 × 350 W
Parametre batérie: 2,0 Ah, 4,4 Ah
Balenie obsahuje nabíjačku
Cena: 329 EUR
Zapožičal: VISIONIS, s.r.o.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchosť, dizajn, výkon, batéria
- Mierna hmotnosť, prenášanie

Hodnotenie: 90 %

VERDIKT:

Dvojkolieska SKYMASTER je veľmi zaujímavý imidžový doplnok. Jazda na nej chce trochu cviku, ale je jednoduchá a pohodlná. Nevýhodné je náročnejšie prenášanie. O tom, že je záujem o tento druh dopravy na krátke vzdialenosti, svedčí aj fakt, že sa v Poľsku predalo od októbra 2015 prostredníctvom domácich a zahraničných sietí špecializovaných elektropredajní už viac ako 30 000 kusov. A to sa v máji ešte len začína sezóna.

Autor: Andrej Redeky

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Win TOP

14.10.2016 00:00

Viber Populárna aplikácia Viber má po celom svete viac ako 711 miliónov používateľov, ktorí ju využívajú na komunikáciu. Správy, ktoré pomocou nej možno odosielať, môžu byť textové či obrazové a nech ...

Recenzie

Web TOP

14.10.2016 00:00

Picmonkey.com Táto webová služba vám ponúkne editáciu fotografií, hlavne portrétov, bez toho, aby ste museli čokoľvek inštalovať. Picmonkey pracuje priamo vo webovom prehliadači a základné možnosti ú ...

Recenzie

Orange TV: Telka v mobile

14.10.2016 19:18

Čoraz viac ľudí chce sledovať televízne relácie podľa svojho výberu nielen na televízore v obývačke, ale aj na mobiloch, tabletoch, či notebookoch. Mobilní operátori sa tomuto trendu radi prispôsobili ...

2 Comments

 1. SK reakcia na: Elektrická balančná dvojkolka - SKYMASTER
  10.5.2016 21:05
  Po slovensky sa to nazýva dvojkolieska!
  Reagovať
  • RE: SK reakcia na: SK
   11.5.2016 11:05
   Ďakujeme za upozornenie, aj sme sa zamýšľali nad tým, ako sa to správne nazýva. Ďakujeme :-)
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá