Image
7.5.2016 2 Comments

Elektrická balančná dvojkolieska - SKYMASTER

» Hľadáte niečo na pohodlný presun na krátke vzdialenosti s minimom vydanej energie? Našli sme jedno veľmi zaujímavé riešenie v podobe elektrickej dvojkoliesky. Je to niečo ako jednoduchšia verzia známeho vozidla Segway. Dvojkolieska SKYMASTER je inteligentné intuitívne zariadenie osobnej mobility. Je určená najmä pre mladých ľudí. Je mimoriadne tichá, a to aj pri svojej maximálnej rýchlosti. Výraznejší zvuk vydávajú azda len pneumatiky valiace sa po zemi.

Jediná energia, ktorú zo seba počas jazdy vydávate, slúži na udržanie rovnováhy. Naučiť sa na dvojkolieske stáť bol ten najväčší problém, ale je to len otázka krátkeho tréningu a zvyku podobne ako jazda na bicykli. Treba si na ňu jednoducho zvyknúť a pôjde to samo. Dôležité je len zachovať pokoj, nepodliehať panike, pretože vás to vyvedie z rovnováhy, stratíte balans a môže sa to skončiť pádom. Netreba sa preto báť prvotného neúspechu. Stačí sa len trochu uvoľniť a po niekoľkých minútach tréningu sa na nej naučíte stáť rovno a získate potrebnú istotu – presne ako pri prvej jazde na bicykli. Hlavnú prácu s udržiavaním rovnováhy vykonáva dvojkolka viac-menej sama svojou elektronikou.

Dvojkolieska SKYMASTER používa digitálny gyroskop, moduly a snímače zrýchlenia, ktoré vypočítavajú polohu ťažiska používateľa vzhľa- dom na gravitáciu, aby bolo možné zodpovedajúcim spôsobom presunúť zariadenie. Keď už spravíte prvý krok a naučíte sa na nej stáť, je jazda veľmi prirodzená. Naklonením dopredu sa pohnete smerom vpred, naklonením dozadu zase vzad. Brzdíte rovnakým spôsobom ako pri cúvaní – miernym náklonom dozadu. Pri takomto kúsku sa však už oplatí mierne si podrepnúť, aby náhodou neprišlo k strate rovnováhy a následnému nepríjemnému pádu. Keďže má dvojkolka dva samostatné motory (pre každé koleso jeden), dá sa s ňou pohodlne manévrovať aj do strán. Chcete ísť doľava? Pravú nohu nakloníte trochu dopredu, roztočí sa viac pravý motor a zabočíte. Prípadne ak sa pri tomto úkone nehýbete dopredu, otočíte sa na mieste proti smeru hodinových ručičiek. Doprava sa uplatňuje rovnaký spôsob, len na to použijete ľavú nohu a ľavý motor dvojkoliesky.

Pre malé pevné kolesá je vhodnejšia na pohyb po rovných povrchoch, prípadne veľmi jemne členitých reliéfoch, na chodníkoch alebo skôr na cestách. Je síce propagovaná ako mestský alternatívny dopravný prostriedok, ale ak nemáte dobrý bezbariérový prístup, nie je to práve najlepšie riešenie. Napríklad z nej musíte vždy pri prechode z cesty na chodník zoskočiť a manuálne ju presunúť.

Existuje však aj väčší variant s 10" dofukovacími kolesami, ktorý zvládne hravo aj menšie prekážky. Predstavíme ho v ďalšom vydaní PC REVUE. Je o 3,5 kg ťažší, pričom väčšinu jeho hmotnosti tvoria motory a batéria. Možnosť úchopu a nosenia je trochu náročnejšia, čo však výrobca efektívne odstránil možnosťou dokúpenia tašky či puzdra na prenášanie. Dojazd na jedno nabitie je zhruba 15 km a závisí od hmotnosti a štýlu jazdy používateľa, čo je skutočne vhodné len na kratšie presuny po meste.

PARAMETRE:

Rozmery: 584 × 185 × 178 mm
Rozmery kolies: 6,5″/16,5 cm
Materiál: konštrukcia zo zliatiny, povrch z plastu ABS
Hmotnosť: 10,5 kg
Maximálne zaťaženie: 100 kg
Dojazd: 15 km
Maximálna rýchlosť: 10 km/h
Maximálne stúpanie: 15 stupňov
Prevádzkové podmienky: -15/+50 stupňov
Čas nabíjania: 2 hod.
Výkon motora: 2 × 350 W
Parametre batérie: 2,0 Ah, 4,4 Ah
Balenie obsahuje nabíjačku
Cena: 329 EUR
Zapožičal: VISIONIS, s.r.o.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchosť, dizajn, výkon, batéria
- Mierna hmotnosť, prenášanie

Hodnotenie: 90 %

VERDIKT:

Dvojkolieska SKYMASTER je veľmi zaujímavý imidžový doplnok. Jazda na nej chce trochu cviku, ale je jednoduchá a pohodlná. Nevýhodné je náročnejšie prenášanie. O tom, že je záujem o tento druh dopravy na krátke vzdialenosti, svedčí aj fakt, že sa v Poľsku predalo od októbra 2015 prostredníctvom domácich a zahraničných sietí špecializovaných elektropredajní už viac ako 30 000 kusov. A to sa v máji ešte len začína sezóna.

Autor: Andrej Redeky

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Synology DS216play: Dvojdiskový centralizátor dát

08.12.2016 14:49

Synology, najväčší výrobca zariadení NAS, si je dôležitosti sieťových úložísk dobre vedomý, čoho výsledkom je aj inovovaný model s prívlastkom play. Hardvér a softvér Použitý je procesor ARM STiH412 ...

Recenzie

Štvorkamerový dohľadový systém Securia

09.12.2016 14:42

V balení nájdete všetko potrebné na monitorovanie vnútorných a vďaka odolnosti kamier aj vonkajších priestorov. Ak nepočítame upevňovanie kamier na strop, stenu či iné vhodné miesto, vybudovanie uzavr ...

Recenzie

Grafická karta Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G: Plnotučný entry level

09.12.2016 00:00

Koncom októbra sa začali predávať architektonicky aktuálne grafické karty nVidia z najnižšieho segmentu pre stolové počítače. Nenechajte sa zmiasť, stále sú to pomerne výkonné grafiky. Úplne najnižšia ...

2 Comments

 1. SK reakcia na: Elektrická balančná dvojkolka - SKYMASTER
  10.5.2016 21:05
  Po slovensky sa to nazýva dvojkolieska!
  Reagovať
  • RE: SK reakcia na: SK
   11.5.2016 11:05
   Ďakujeme za upozornenie, aj sme sa zamýšľali nad tým, ako sa to správne nazýva. Ďakujeme :-)
   Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá