Image
30.6.2014 0 Comments

EleVR – prvý webový videoprehrávač na virtuálnu realitu

elevr2.jpg Spojenie kvadrokoptéry a okuliarov na virtuálnu realitu Oculus Rift je zaujímavé. Ale čo tak použiť virtuálnu realitu pri prehrávaní videoklipu?

Projekt eleVR, ktorý predstavila skupina študentov (Vi Hart, Andrea Hawksley a Emily Eifler) je prvý open source webový prehrávač videa kompatibilný s okuliarmi Oculus Rift. Všetky videá vyrobené tímom študentov sú dostupné na stiahnutie a k dispozícii je aj všetok kód na webe GitHub, takže každý môže realizovať vlastné nápady.

Virtuálna realita dáva divákovi možnosť otáčať hlavu a pozerať sa kamkoľvek. „VR hardvér je čoraz lepší, zrazu som sa pozrel na obmedzený malý obdĺžnik mojich videí a uvidel som niečo, čo sa čoskoro stane zastaraným... Predstavil som si VR ako platformu pre video, sociálne médiá, pre celý internet," píše Vi Hart na svojom blogu.

„VR video zruší statické zábery a umožňuje divákom zvoliť, kam sa chcú pozrieť. Tento rozdiel možno nie je taký ohromujúci, ako bol kedysi prvý film, ale je o významná zmena v budúcnosti médií."

Pri príprave videí narazil tím na mnoho výziev, ako je napríklad úprava videa do zaobleného tvaru s priestorovým zvukom. Najnovšia verzia prehrávača umožňuje sledovať 360° video so stereofónnym zvukom v internetových prehliadačoch Firefox, Chrome a Safari na Windows aj počítačoch Mac.

Ďalšie informácie a súbory na stiahnutie nájdete na stránke elevr.com.

Zdroj: cnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá