Image
30.6.2014 0 Comments

EleVR – prvý webový videoprehrávač na virtuálnu realitu

elevr2.jpg Spojenie kvadrokoptéry a okuliarov na virtuálnu realitu Oculus Rift je zaujímavé. Ale čo tak použiť virtuálnu realitu pri prehrávaní videoklipu?

Projekt eleVR, ktorý predstavila skupina študentov (Vi Hart, Andrea Hawksley a Emily Eifler) je prvý open source webový prehrávač videa kompatibilný s okuliarmi Oculus Rift. Všetky videá vyrobené tímom študentov sú dostupné na stiahnutie a k dispozícii je aj všetok kód na webe GitHub, takže každý môže realizovať vlastné nápady.

Virtuálna realita dáva divákovi možnosť otáčať hlavu a pozerať sa kamkoľvek. „VR hardvér je čoraz lepší, zrazu som sa pozrel na obmedzený malý obdĺžnik mojich videí a uvidel som niečo, čo sa čoskoro stane zastaraným... Predstavil som si VR ako platformu pre video, sociálne médiá, pre celý internet," píše Vi Hart na svojom blogu.

„VR video zruší statické zábery a umožňuje divákom zvoliť, kam sa chcú pozrieť. Tento rozdiel možno nie je taký ohromujúci, ako bol kedysi prvý film, ale je o významná zmena v budúcnosti médií."

Pri príprave videí narazil tím na mnoho výziev, ako je napríklad úprava videa do zaobleného tvaru s priestorovým zvukom. Najnovšia verzia prehrávača umožňuje sledovať 360° video so stereofónnym zvukom v internetových prehliadačoch Firefox, Chrome a Safari na Windows aj počítačoch Mac.

Ďalšie informácie a súbory na stiahnutie nájdete na stránke elevr.com.

Zdroj: cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá