Image
30.6.2014 0 Comments

EleVR – prvý webový videoprehrávač na virtuálnu realitu

elevr2.jpg Spojenie kvadrokoptéry a okuliarov na virtuálnu realitu Oculus Rift je zaujímavé. Ale čo tak použiť virtuálnu realitu pri prehrávaní videoklipu?

Projekt eleVR, ktorý predstavila skupina študentov (Vi Hart, Andrea Hawksley a Emily Eifler) je prvý open source webový prehrávač videa kompatibilný s okuliarmi Oculus Rift. Všetky videá vyrobené tímom študentov sú dostupné na stiahnutie a k dispozícii je aj všetok kód na webe GitHub, takže každý môže realizovať vlastné nápady.

Virtuálna realita dáva divákovi možnosť otáčať hlavu a pozerať sa kamkoľvek. „VR hardvér je čoraz lepší, zrazu som sa pozrel na obmedzený malý obdĺžnik mojich videí a uvidel som niečo, čo sa čoskoro stane zastaraným... Predstavil som si VR ako platformu pre video, sociálne médiá, pre celý internet," píše Vi Hart na svojom blogu.

„VR video zruší statické zábery a umožňuje divákom zvoliť, kam sa chcú pozrieť. Tento rozdiel možno nie je taký ohromujúci, ako bol kedysi prvý film, ale je o významná zmena v budúcnosti médií."

Pri príprave videí narazil tím na mnoho výziev, ako je napríklad úprava videa do zaobleného tvaru s priestorovým zvukom. Najnovšia verzia prehrávača umožňuje sledovať 360° video so stereofónnym zvukom v internetových prehliadačoch Firefox, Chrome a Safari na Windows aj počítačoch Mac.

Ďalšie informácie a súbory na stiahnutie nájdete na stránke elevr.com.

Zdroj: cnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá