Image
1.12.2015 0 Comments

Ekologická revolúcia. Práčky si budú recyklovať vodu, vďaka čomu sa výrazne zníži ich spotreba

Traja postgraduálni študenti vynašli filter, ktorý umožní práčke opätovne použiť až 95 % odpadovej vody po vypraní. Doktorandi Sasha Huang, Alina Rwei a Chris Lai nazvali svoj prototyp AquaFresco.

Hoci dnešné práčky sú oveľa účinnejšie ako v minulosti, stále potrebujú asi 20 litrov vody na odstránenie približne 1 lyžice špiny. A okrem toho je tu problém používania detergentov. Práčky sú jeden z hlavných zdrojov znečistenia riečnej vody pracími prostriedkami. Pri súčasnej technológii práčka vypustí vodu do odpadu po jednom použití, pričom skutočná zložka odpadu tvorí menej ako 1 percento.

Technológia AquaFresco odfiltruje toto malé množstvo odpadu a recykluje vodu a prací prostriedok na ďalší cyklus prania. V podstate tak možno použiť jednu dávku vody na pranie bielizne po dobu šiestich mesiacov (doplní sa len malé množstvo vody, ktorá nebola recyklovaná). To zároveň znamená, že sa uvoľní oveľa menej pracích prostriedkov, ktoré ohrozujú zásoby podzemných vôd.

AquaFresco využíva absorpčný filtračný systém na rozdiel od iných filtrov, ktoré používajú jemné pletivo umožňujúce triediť odpad podľa veľkosti častíc. Práčka sa pripojí na systém AquaFresco, odpadová voda potom prechádza filtrom a z filtračnej jednotky sa čistá voda vracia do práčky v uzavretej slučke.

Tvorcovia predpokladajú, že sa ich systém uplatní najmä v hotelierstve, ktoré má vysokú spotrebu vody, pretože sa tu perie veľké množstvo bielizne, pričom pre jej čistotu platia prísne normy.

Americké hotely nespotrebujú najviac vody pre bazény, ale pre toalety, na druhom mieste je pranie bielizne. Nová technológia by im umožnila podstatne znížiť náklady na vodu. V súčasnosti sa uskutočňuje betatestovanie vo veľkom hoteli na pobreží New Hampshire. Tvorcovia AquaFresco pracujú na prototype takejto práčky pre malé hotely a domácnosti. Takýto produkt by mohol výrazne ovplyvniť spotrebu vody v domácnosti, pretože pranie predstavuje priemerne 20 % jej spotreby. Technológia by sa vraj dala uplatniť aj v priemyselných čističkách a v autoumyvárňach.

Zdroj:theatlantic.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá