Image
7.2.2014 0 Comments

EÚ chystá pre políciu technológiu, ktorá im umožní zastaviť autá na diaľku. Koniec naháňačkám na cestách?

policajny_dispecing.jpg Európska únia tajne pracuje na vývoji zariadenia na „diaľkové zastavenie" áut, ktoré sa má inštalovať na všetky vozidlá a umožní polícii vypnúť motor auta pomocou prepínača z dispečingu.

„Projekt pracuje na technologickom riešení, ktoré bude štandardne zabudované do všetkých vozidiel vstupujúcich na európsky trh," píše sa v dôvernom dokumente vypracovanom výborom vyšších úradníkov policajných zložiek Európskej únie.

Zariadenie by mohlo byť implementované do všetkých nových automobilov do konca desaťročia a aktivovať by ho mohli policajti monitorujúci cestnú premávku na obrazovkách počítačov v ústredí. Aktivovaním tohto zariadenia by sa v unikajúcom aute odstavil prívod paliva do motora a vyplo by sa zapaľovanie.

Vývoj technológie je naplánovaný na šesťročné obdobie a mala by eliminovať nebezpečné automobilové naháňačky. Návrh bol koncipovaný ako súčasť hlavných cieľov pracovnej skupiny Enlets (European Network of Law Enforcement Technologies - Európska sieť donucovacích technológií), ktorej úlohou je zlepšenie policajnej spolupráce v rámci EÚ.

Web Statewatch.org, ktorý monitoruje právomoci polície, štátny dozor a občianske slobody v EÚ, vyjadril obavy, že technológia predstavuje vážne ohrozenie občianskych slobôd.

Projekt vraj už schválila komisia Cosi (Committee on Operational Cooperation on Internal Security - Stály výbor EÚ pre operačnú spoluprácu v oblasti vnútornej bezpečnosti). Zariadenie by sa mohlo stať povinným pre všetky nové autá do konca tohto desaťročia.

Súvisiaci článok:

Impulzné EM delo dokáže vypnúť motor auta na diaľku, záujem má armáda aj policajti

Zdroj: telegraph.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá