Image
7.2.2014 0 Comments

EÚ chystá pre políciu technológiu, ktorá im umožní zastaviť autá na diaľku. Koniec naháňačkám na cestách?

policajny_dispecing.jpg Európska únia tajne pracuje na vývoji zariadenia na „diaľkové zastavenie" áut, ktoré sa má inštalovať na všetky vozidlá a umožní polícii vypnúť motor auta pomocou prepínača z dispečingu.

„Projekt pracuje na technologickom riešení, ktoré bude štandardne zabudované do všetkých vozidiel vstupujúcich na európsky trh," píše sa v dôvernom dokumente vypracovanom výborom vyšších úradníkov policajných zložiek Európskej únie.

Zariadenie by mohlo byť implementované do všetkých nových automobilov do konca desaťročia a aktivovať by ho mohli policajti monitorujúci cestnú premávku na obrazovkách počítačov v ústredí. Aktivovaním tohto zariadenia by sa v unikajúcom aute odstavil prívod paliva do motora a vyplo by sa zapaľovanie.

Vývoj technológie je naplánovaný na šesťročné obdobie a mala by eliminovať nebezpečné automobilové naháňačky. Návrh bol koncipovaný ako súčasť hlavných cieľov pracovnej skupiny Enlets (European Network of Law Enforcement Technologies - Európska sieť donucovacích technológií), ktorej úlohou je zlepšenie policajnej spolupráce v rámci EÚ.

Web Statewatch.org, ktorý monitoruje právomoci polície, štátny dozor a občianske slobody v EÚ, vyjadril obavy, že technológia predstavuje vážne ohrozenie občianskych slobôd.

Projekt vraj už schválila komisia Cosi (Committee on Operational Cooperation on Internal Security - Stály výbor EÚ pre operačnú spoluprácu v oblasti vnútornej bezpečnosti). Zariadenie by sa mohlo stať povinným pre všetky nové autá do konca tohto desaťročia.

Súvisiaci článok:

Impulzné EM delo dokáže vypnúť motor auta na diaľku, záujem má armáda aj policajti

Zdroj: telegraph.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá