Image
7.2.2014 0 Comments

EÚ chystá pre políciu technológiu, ktorá im umožní zastaviť autá na diaľku. Koniec naháňačkám na cestách?

policajny_dispecing.jpg Európska únia tajne pracuje na vývoji zariadenia na „diaľkové zastavenie" áut, ktoré sa má inštalovať na všetky vozidlá a umožní polícii vypnúť motor auta pomocou prepínača z dispečingu.

„Projekt pracuje na technologickom riešení, ktoré bude štandardne zabudované do všetkých vozidiel vstupujúcich na európsky trh," píše sa v dôvernom dokumente vypracovanom výborom vyšších úradníkov policajných zložiek Európskej únie.

Zariadenie by mohlo byť implementované do všetkých nových automobilov do konca desaťročia a aktivovať by ho mohli policajti monitorujúci cestnú premávku na obrazovkách počítačov v ústredí. Aktivovaním tohto zariadenia by sa v unikajúcom aute odstavil prívod paliva do motora a vyplo by sa zapaľovanie.

Vývoj technológie je naplánovaný na šesťročné obdobie a mala by eliminovať nebezpečné automobilové naháňačky. Návrh bol koncipovaný ako súčasť hlavných cieľov pracovnej skupiny Enlets (European Network of Law Enforcement Technologies - Európska sieť donucovacích technológií), ktorej úlohou je zlepšenie policajnej spolupráce v rámci EÚ.

Web Statewatch.org, ktorý monitoruje právomoci polície, štátny dozor a občianske slobody v EÚ, vyjadril obavy, že technológia predstavuje vážne ohrozenie občianskych slobôd.

Projekt vraj už schválila komisia Cosi (Committee on Operational Cooperation on Internal Security - Stály výbor EÚ pre operačnú spoluprácu v oblasti vnútornej bezpečnosti). Zariadenie by sa mohlo stať povinným pre všetky nové autá do konca tohto desaťročia.

Súvisiaci článok:

Impulzné EM delo dokáže vypnúť motor auta na diaľku, záujem má armáda aj policajti

Zdroj: telegraph.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá