Image
10.3.2014 0 Comments

EÚ chce rozšíriť poplatky za autorské práva na Dropbox, OneDrive či Google Drive

dropbox.jpg Podľa súčasného európskeho právneho systému môžu kolektívni správcovia autorských práv vyberať poplatky za každé predané pamäťové médium, kopírku, tlačiareň a ďalšie zariadenia umožňujúce vytvárať rozmnoženiny. V budúcnosti by sa tieto poplatky mali týkať aj cloudových služieb.

Francúzska europoslankyňa Françoise Castexová predložila Európskej komisii správu 2013/2114(INI), v ktorej sa dovoláva, aby v budúcnosti bolo aj uchovávanie obsahu na webových úložiskách klasifikované ako kopírovanie pre osobnú potrebu a správcovia autorských práv mohli aj za poskytnutý úložný priestor inkasovať poplatky. Na plenárnom zasadnutí EP minulý týždeň hlasovalo 252 poslancov za správu, 122 bolo proti a 19 sa zdržalo hlasovania.

Podľa združenia Digital Europe, zastupujúceho priemysel digitálnych technológií, by tak používatelia mohli za legálne zakúpený obsah v konečnom dôsledku zaplatiť dvakrát pri prenose medzi vlastnými zariadeniami. Systém poplatkov za autorské práva je podľa združenia zastaraný a zásadne chybný. Poslanci urobili krok späť a naznačili, že podporujú systém, ktorý škodí spotrebiteľom v EÚ, uvádza sa vo vyhlásení združenia.

Nový zákon by mohol čeliť opozícii aj zo strany členských štátov, najmä Veľkej Británie a Írska, kde nie sú zavedené takéto poplatky za autorské práva.

Zdroj: arnnet.com.au


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá