Image
16.10.2012 0 Comments

EÚ chce regulovať spotrebu a výkon počítačov

europska_unia.jpgEurópska únia pripravuje regulácie v oblasti počítačových komponentov. Budú zamerané na kontrolu spotreby počítačov pri nečinnosti a nové energetické štandardy sa majú vypracovať aj pre diskrétne a integrované grafické karty. Podrobnú analýzu spotreby počítačov vrátane obsiahlych štatistík zverejnila Európska komisia už dávnejšie. Kto má záujem (a čas - má totiž 325 strán), môže si ju pozrieť na tejto adrese. Materiál detailne mapuje spotrebu počítačov, notebookov i monitorov v aktívnom stave, v stave spánku a po vypnutí. Podľa tabuliek najvyššiu spotrebu má pri stolových počítačoch procesor, za ním nasleduje zdroj a grafická karta. Pri notebookoch sa na prvú priečku dostal displej.

Redaktori servera NordicHardware však upozornili na ďalší zaujímavý dokument - na Direktívu 2009/125/EC. Tá sa týka aj spotreby grafických kariet, ktoré by podľa návrhu mali byť rozdelené do 7 kategórií (G1 až G7) na základe šírky pamäťovej zbernice (od 16 GB/s po 128 GB/s a viac), teda nie podľa celkovej spotreby a TDP. Každej kategórii prislúcha určitá úroveň energetickej účinnosti. Ak niektorá karta nebude zodpovedať štandardom EK, môže byť stiahnutá zo všetkých trhov v rámci EÚ.

Komisia chce zastaviť dedikované grafické karty na hranici 320 GB/s, teda teoreticky pri 384-bitovej zbernici pracujúcej so 6667 MHz pamäťou (alebo 512-bitovej s 5001 MHz pamäťou), čo je na dosah pre budúce generácie grafických kariet. Pri notebookoch je hranica určená iba na 225 GB/s.

Takisto počítače sa majú podľa návrhu kategorizovať podľa spotreby v pokoji. Jednotlivé kategórie budú podobne ako pri iných elektrických spotrebičoch označené písmenami A, B, C, D. V závislosti od tejto kategorizácie možno potom pristupovať k regulačným opatreniam (ako sa to stalo aj v prípade žiaroviek).

Z hľadiska vyváženosti spotreby elektrickej energie môžu mať takéto opatrenia zmysel, no je dôležité, aby sa k nim pristupovalo zo správneho konca. Napokon aj súčasné cloudové technológie smerujú k úsporným elektronickým zariadeniam, z ktorých sa budú používatelia pripájať do siete a využívať aplikácie a služby bežiace vo výkonných dátových centrách.

Zdroj: nordichardware.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá