Image
16.10.2012 0 Comments

EÚ chce regulovať spotrebu a výkon počítačov

europska_unia.jpgEurópska únia pripravuje regulácie v oblasti počítačových komponentov. Budú zamerané na kontrolu spotreby počítačov pri nečinnosti a nové energetické štandardy sa majú vypracovať aj pre diskrétne a integrované grafické karty. Podrobnú analýzu spotreby počítačov vrátane obsiahlych štatistík zverejnila Európska komisia už dávnejšie. Kto má záujem (a čas - má totiž 325 strán), môže si ju pozrieť na tejto adrese. Materiál detailne mapuje spotrebu počítačov, notebookov i monitorov v aktívnom stave, v stave spánku a po vypnutí. Podľa tabuliek najvyššiu spotrebu má pri stolových počítačoch procesor, za ním nasleduje zdroj a grafická karta. Pri notebookoch sa na prvú priečku dostal displej.

Redaktori servera NordicHardware však upozornili na ďalší zaujímavý dokument - na Direktívu 2009/125/EC. Tá sa týka aj spotreby grafických kariet, ktoré by podľa návrhu mali byť rozdelené do 7 kategórií (G1 až G7) na základe šírky pamäťovej zbernice (od 16 GB/s po 128 GB/s a viac), teda nie podľa celkovej spotreby a TDP. Každej kategórii prislúcha určitá úroveň energetickej účinnosti. Ak niektorá karta nebude zodpovedať štandardom EK, môže byť stiahnutá zo všetkých trhov v rámci EÚ.

Komisia chce zastaviť dedikované grafické karty na hranici 320 GB/s, teda teoreticky pri 384-bitovej zbernici pracujúcej so 6667 MHz pamäťou (alebo 512-bitovej s 5001 MHz pamäťou), čo je na dosah pre budúce generácie grafických kariet. Pri notebookoch je hranica určená iba na 225 GB/s.

Takisto počítače sa majú podľa návrhu kategorizovať podľa spotreby v pokoji. Jednotlivé kategórie budú podobne ako pri iných elektrických spotrebičoch označené písmenami A, B, C, D. V závislosti od tejto kategorizácie možno potom pristupovať k regulačným opatreniam (ako sa to stalo aj v prípade žiaroviek).

Z hľadiska vyváženosti spotreby elektrickej energie môžu mať takéto opatrenia zmysel, no je dôležité, aby sa k nim pristupovalo zo správneho konca. Napokon aj súčasné cloudové technológie smerujú k úsporným elektronickým zariadeniam, z ktorých sa budú používatelia pripájať do siete a využívať aplikácie a služby bežiace vo výkonných dátových centrách.

Zdroj: nordichardware.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá