Image
30.5.2016 0 Comments

Slovensko zasiahla ďalšia vlna škodlivého kódu, ktorý šifruje obsah infikovaného počítača

Bezpečnostná spoločnosť ESET zaznamenala významný nárast detekcií škodlivého kódu JS/Danger.ScriptAttachment vo viacerých európskych krajinách. Tento malware po infekcii do počítača sťahuje ďalší škodlivý kód, väčšinou pritom ide o ransomware, ktorý zašifruje obsah zariadenia a za jeho odšifrovanie požaduje výkupné.

Viac než 40 percent všetkého škodlivého kódu, ktorý na Slovensku odchytáva ESET, tvorí práve JS/Danger.ScriptAttachment. V Českej republike je to viac než 50 percent.
Infekcia je šírená e-mailami, ktoré obsahujú škodlivé prílohy. Po úspešnej infekcii škodlivý kód do počítača sťahuje ransomware, väčšinou neslávne známy Locky.

“Táto vlna má ten istý cieľ ako marcový nárast detekcií škodlivého kódu Nemucod. Aj ten sa šíril prostredníctvom e-mailov a na infikovaný počítač sťahoval ďalší ransomware,” vysvetľuje Ondrej Kubovič, bezpečnostný špecialista spoločnosti ESET.

ESET všetkým používateľom odporúča mať zapnutý systém včasného varovania ESET LiveGrid.

ESET považuje ransomware za jednu z najnebezpečnejších počítačových hrozieb súčasnosti. Internetovým surferom ale I firmám preto odporúča pravidelne aktualizovať všetok nainštalovaný softvér, používanie spoľahlivého bezpečnostného riešenia a pravidelné zálohovanie svojich dát. Aj v prípade úspešného útoku sa tak obeť bude vedieť dostať k svojim dokumentom. Internetoví používatelia by zároveň nemali otvárať podozrivo vyzerajúce prílohy, obzvlášť ak sú súčasťou správy, ktorá pôsobí nátlakovo alebo ktorú vôbec nečakali.

Autor: TS ESET

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá