Image
30.5.2016 0 Comments

Slovensko zasiahla ďalšia vlna škodlivého kódu, ktorý šifruje obsah infikovaného počítača

Bezpečnostná spoločnosť ESET zaznamenala významný nárast detekcií škodlivého kódu JS/Danger.ScriptAttachment vo viacerých európskych krajinách. Tento malware po infekcii do počítača sťahuje ďalší škodlivý kód, väčšinou pritom ide o ransomware, ktorý zašifruje obsah zariadenia a za jeho odšifrovanie požaduje výkupné.

Viac než 40 percent všetkého škodlivého kódu, ktorý na Slovensku odchytáva ESET, tvorí práve JS/Danger.ScriptAttachment. V Českej republike je to viac než 50 percent.
Infekcia je šírená e-mailami, ktoré obsahujú škodlivé prílohy. Po úspešnej infekcii škodlivý kód do počítača sťahuje ransomware, väčšinou neslávne známy Locky.

“Táto vlna má ten istý cieľ ako marcový nárast detekcií škodlivého kódu Nemucod. Aj ten sa šíril prostredníctvom e-mailov a na infikovaný počítač sťahoval ďalší ransomware,” vysvetľuje Ondrej Kubovič, bezpečnostný špecialista spoločnosti ESET.

ESET všetkým používateľom odporúča mať zapnutý systém včasného varovania ESET LiveGrid.

ESET považuje ransomware za jednu z najnebezpečnejších počítačových hrozieb súčasnosti. Internetovým surferom ale I firmám preto odporúča pravidelne aktualizovať všetok nainštalovaný softvér, používanie spoľahlivého bezpečnostného riešenia a pravidelné zálohovanie svojich dát. Aj v prípade úspešného útoku sa tak obeť bude vedieť dostať k svojim dokumentom. Internetoví používatelia by zároveň nemali otvárať podozrivo vyzerajúce prílohy, obzvlášť ak sú súčasťou správy, ktorá pôsobí nátlakovo alebo ktorú vôbec nečakali.

Autor: TS ESET

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá