17.12.2015 0 Comments

ESET: Prichádza kritický víkend pre mobily a laptopy zabudnuté na vianočnom večierku

ESET, líder v proaktívnej ochrane pred internetovými hrozbami s viac než 20-ročnou históriou, vykonal vo Veľkej Británii prieskum medzi barmi odhaľujúci počet omylom zabudnutých mobilných telefónov alebo laptopov. Vyplýva z neho, že každý rok zostane v britských podnikoch 138-tisíc takýchto zariadení. Až 64 percent z nich nemá nastavené žiadne blokovanie prístupu do nich, čo znamená, že akýkoľvek nálezca sa môže dostať k ich obsahu. Podobný osud čaká aj mobilné telefóny prinesené na množstvo vianočných večierkov, ktoré sa budú konať tento víkend.

Počas prieskumu sa ESET skontaktoval s 600 barmi v celej Veľkej Británii. Z rozhovorov vyplynulo, že v každom bare sa nájde v priemere 12 mobilných telefónov alebo laptopov ročne. Dobrou správou však je, že 83 percent barov povedalo, že väčšina nájdených zariadení nájde cestu k svojmu pôvodnému majiteľovi.

„Ako sa schyľuje k sviatkom, firmy dokončujú prípravy vianočných večierkov, ktoré sa spájajú s konzumáciou alkoholu a s uvoľnenou náladou. Taktiež to znamená, že ľudia si so sebou prinesú firemné telefóny alebo laptopy, ktoré neskôr omylom zabudnú," hovorí Mark James, bezpečnostný špecialista spoločnosti ESET. „Väčšina zariadení podľa nášho prieskumu síce skončí v rukách pôvodného majiteľa, napriek tomu však existuje vysoká šanca, že zariadenia bez nastaveného prístupového hesla budú prezreté nálezcom," vysvetľuje James.

Ďalšie zistenia z prieskumu hovoria, že len 18 percent z barov odovzdalo nájdené zariadenie polícii. Keď sa ESET respondentov pýtal, či si prezreli obsah nájdeného zariadenia, až 60 percent z nich sa k tomu priznalo.

„Je skvelé, že až toľko zariadení sa opäť dostalo do rúk svojich pôvodných majiteľov. Tí by sa však sami seba mali spýtať, k akým všetkým údajom sa nálezca ich mobilu alebo laptopu mohol dostať pred tým, než sa k nim zariadenie vrátilo. Ľudia by sa mali zamyslieť nad otázkou, či by ich mohlo čokoľvek nájdené na ich zariadení skompromitovať či už osobne alebo profesionálne, ak by sa takéto údaje dostali do nesprávnych rúk. Ak je odpoveď kladná, zabezpečenie takéhoto zariadenia by malo byť prioritou," dodáva James.

Medzi iné nezvyčajné zabudnuté predmety spomenuté britskými barmi patria:

  • Niečí popol
  • Dieťa
  • Niekoľko párov topánok
  • Strom
  • Nafukovacia ovca
  • Obrovský obraz koňa


Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

ČR: NETGEAR predstavil najrýchlejší Wifi router R9000

21.10.2016 10:10

Společnost NETGEAR, Inc. (NASDAQGM: NTGR), globální dodavatel inovativních síťových produktů pro koncové uživatele, firmy i poskytovatele služeb, představuje Nighthawk X10 (R9000), první a nejrychlejš ...

Tlačové správy

Microsoft podporuje Europe Code Week a učí deti programovať

21.10.2016 10:00

Jednou z najdôležitejších výziev pracovného trhu Európskej únie bude riešenie priepasti medzi ponukami práce v odbore moderných technológií a digitálnymi zručnosťami mladých ľudí. Pracovný trh Únie to ...

Tlačové správy

Facebook denne priláka viac ako milardu používateľov. Sociálne siete ale prinášajú riziká

21.10.2016 09:40

Obľuba sociálnych sietí stále rastie. Podľa výskumu spoločnosti PewResearch Center využíva sociálne médiá 90 % ľudí vo veku od 18 do 29 rokov, výrazný nárast pozorujeme aj u starších užívateľov. Na so ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá