Image
22.10.2015 0 Comments

ESA a NASA chcú Zem ochrániť pred apokalypsou. Otestujú zrážku sondy s asteroidom

Americká a európska vesmírna agentúra spolupracujú na tom, aby zabránili prípadnej realizácii hollywoodskeho scenára - zrážke našej planéty s asteroidom. V roku 2012 NASA a ESA oznámili, že spájajú svoje sily pri skúmaní potenciálne nebezpečných asteroidov nachádzajúcich blízko Zeme a možnosti ich odstránenia.

Projekt s názvom Asteroid Impact & Deflection Assessment (AIDA) sa naplno rozbehol začiatkom tohto roka, keď ESA objavila testovacie objekty - dvojicu asteroidov 65803 Didymus, z ktorých menší obieha okolo väčšieho. Misia si bude vyžadovať použitie dvoch vesmírnych sond - jednu dodá ESA, druhú NASA. Tá od ESA sa bude volať Asteroid Impact Mission (AIM) a odštartuje v roku 2020. Zamieri k dvojici Didymos, aby preštudovala trajektóriu a fyzikálne zloženie oboch asteroidov. Potom v roku 2022 NASA vypustí sondu Double Asteroid Redirection Test (DART), ktorá by mala naraziť do menšieho asteroidu.


AIM bude zrážku sledovať a odosielať na Zem dáta pomocou modulu na optickú laserovú komunikáciu. Laserová komunikácia vo vesmíre umožní dosahovať podstatne vyššie rýchlosti ako komunikácia v rádiofrekvenčnom spektre, používaná v súčasnosti, zároveň je energeticky efektívnejšia a umožňuje menšiu veľkosť komponentov. Plánovaný laserový systém bude mať hmotnosť 39,5 kg a vysielací teleskop s priemerom 13,5 cm pokryje územie s priemerom 1100 km. Na prijímanie signálu na Zemi postačí teleskop s priemerom 1 meter.

laser_communication.jpg

Menší asteroid má priemer približne 160 metrov, takže zďaleka nie je taký veľký ako vo filme Armageddon, na ktorého zničenie musel Bruce Willis použiť atómovú bombu. Napriek tomu však môžu obe kozmické sondy poskytnúť cenné informácie.

esa_aida.jpg

NASA a ESA chcú študovať, ako zrážka ovplyvní dráhu asteroidu a koľko energie by bolo potrebnej na zničenie či odklonenie asteroidu mieriaceho k Zemi. „Ak chceme ochrániť Zem od potenciálne nebezpečných vplyvov, musíme oveľa lepšie pochopiť asteroidy," povedal Patrick Michel, vedúci tímu AIM. „AIDA bude prvá misia na štúdium binárneho systému asteroidov a ako prvá otestuje, či možno asteroid odkloniť prostredníctvom zrážky s kozmickou sondou."

Zdroj: qz.com
esa.int


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá