Image
9.9.2016 1 Comments

EK prešetruje možné zneužitie dominantného postavenia Facebooku a Applu voči českej firme. Ušlý zisk by mohol byť až 5 mld. Kč.

Európska komisia prijala sťažnosť spoločnosti GeeksHouse. Tej sa nepáči postup spoločností Apple a Facebook, ktorý znemožnil vydanie mobilnej aplikácie HOWGH.

Aplikácia HOWGH do seba integrovala väčšinu najpoužívanejších komunikačných platforiem, ako Facebook messanger, natívne komunikačnú aplikáciu Applu - iMessage alebo Vıber a WhatsApp. Jej výhoda teda bola pre používateľov zjavná. Vďaka nej už nemalo byť potrebné otvárať rôzne komunikačné aplikácie, ale všetko sa odohrávalo v jednej. O takéto riešenie do tej doby boli pokusy len na operačnom systéme Android, ale pre iOS to bola novinka. "Vedeli sme, že robíme niečo unikátne, čo na trhu ešte nie je a čo má potenciál osloviť veľa ľudí. Ten vývoj bol navyše dlhý a náročný," hovorí Ondřej Štěpánek, spolumajiteľ GeeksHouse a šéf vývojového tímu.

Vývojový tím našiel spôsob, ako jednotlivé platformy integrovať vďaka ich otvoreným protokolom. Facebook a Apple sa však rozhodli bez predchádzajúceho upozornenia tieto protokoly zavrieť a tým aj znemožniť ďalší vývoj aplikácie HOWGH. Stalo sa tak v poslednej fáze vývoja a len pár dní pred uvedením aplikácie na trh. Obvyklou praxou pritom je, upozorňovať na pripravované uzavrete protokolov aj niekoľko rokov dopredu, a to práve z toho dôvodu, aby vývojárske tímy neprogramoval zbytočne.

Takýto postup podľa právnych zástupcov vykazuje znaky zneužitia monopolného postavenia, a preto sa GeeksHouse rozhodli brániť. "Najprv sme skúšali komunikovať priamo s nimi a poslali sme listy Apple aj Facebooku. Apple nám odpovedal listom, ktorý vyzeral ako mnohokrát použitá šablóna a Facebook nezareagoval vôbec," opisuje Štěpánek správanie IT gigantov. Nasledovalo spísanie sťažnosti k Európskej komisii, ktorá teraz žiadosť prijala a začína sa ňou zaoberať. Aktuálne sa pýta na stanoviská, ktoré v spore majú Apple a Facebook.

"Vyčíslili sme výšku potenciálne ušlého zisku, na dvakrát 2,5 miliardy korún. To číslo sa môže zdať astronomické, ale musíme si uvedomiť, že sa jednalo o unikátnu aplikáciu, ktorá by oslovovala obrovské množstvo ľudí," hovorí Petr Fučík, právny zástupca spoločnosti GeeksHouse. "Aby sme to číslo získali, použili sme úplne štandardný vzorec, aký sa pri vyčíslení ušlého zisku používa bežne," dodáva Fučík.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

1 Comments

  1. No tak reakcia na: EK prešetruje možné zneužitie dominantného postavenia Facebooku a Applu voči českej firme. Ušlý zisk by mohol byť až 5 ml. Kč.
    9.9.2016 20:09
    to sa musim zasmiat.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá