Image
9.9.2016 1 Comments

EK prešetruje možné zneužitie dominantného postavenia Facebooku a Applu voči českej firme. Ušlý zisk by mohol byť až 5 mld. Kč.

Európska komisia prijala sťažnosť spoločnosti GeeksHouse. Tej sa nepáči postup spoločností Apple a Facebook, ktorý znemožnil vydanie mobilnej aplikácie HOWGH.

Aplikácia HOWGH do seba integrovala väčšinu najpoužívanejších komunikačných platforiem, ako Facebook messanger, natívne komunikačnú aplikáciu Applu - iMessage alebo Vıber a WhatsApp. Jej výhoda teda bola pre používateľov zjavná. Vďaka nej už nemalo byť potrebné otvárať rôzne komunikačné aplikácie, ale všetko sa odohrávalo v jednej. O takéto riešenie do tej doby boli pokusy len na operačnom systéme Android, ale pre iOS to bola novinka. "Vedeli sme, že robíme niečo unikátne, čo na trhu ešte nie je a čo má potenciál osloviť veľa ľudí. Ten vývoj bol navyše dlhý a náročný," hovorí Ondřej Štěpánek, spolumajiteľ GeeksHouse a šéf vývojového tímu.

Vývojový tím našiel spôsob, ako jednotlivé platformy integrovať vďaka ich otvoreným protokolom. Facebook a Apple sa však rozhodli bez predchádzajúceho upozornenia tieto protokoly zavrieť a tým aj znemožniť ďalší vývoj aplikácie HOWGH. Stalo sa tak v poslednej fáze vývoja a len pár dní pred uvedením aplikácie na trh. Obvyklou praxou pritom je, upozorňovať na pripravované uzavrete protokolov aj niekoľko rokov dopredu, a to práve z toho dôvodu, aby vývojárske tímy neprogramoval zbytočne.

Takýto postup podľa právnych zástupcov vykazuje znaky zneužitia monopolného postavenia, a preto sa GeeksHouse rozhodli brániť. "Najprv sme skúšali komunikovať priamo s nimi a poslali sme listy Apple aj Facebooku. Apple nám odpovedal listom, ktorý vyzeral ako mnohokrát použitá šablóna a Facebook nezareagoval vôbec," opisuje Štěpánek správanie IT gigantov. Nasledovalo spísanie sťažnosti k Európskej komisii, ktorá teraz žiadosť prijala a začína sa ňou zaoberať. Aktuálne sa pýta na stanoviská, ktoré v spore majú Apple a Facebook.

"Vyčíslili sme výšku potenciálne ušlého zisku, na dvakrát 2,5 miliardy korún. To číslo sa môže zdať astronomické, ale musíme si uvedomiť, že sa jednalo o unikátnu aplikáciu, ktorá by oslovovala obrovské množstvo ľudí," hovorí Petr Fučík, právny zástupca spoločnosti GeeksHouse. "Aby sme to číslo získali, použili sme úplne štandardný vzorec, aký sa pri vyčíslení ušlého zisku používa bežne," dodáva Fučík.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

1 Comments

  1. No tak reakcia na: EK prešetruje možné zneužitie dominantného postavenia Facebooku a Applu voči českej firme. Ušlý zisk by mohol byť až 5 ml. Kč.
    9.9.2016 20:09
    to sa musim zasmiat.
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá