Image
18.2.2014 0 Comments

EK: EÚ ruší účasť Švajčiarska na vzdelávacích a vedeckých programoch

europska_komisia.jpg Európska únia v nedeľu odložila rokovania so Švajčiarskom o jeho účasti na výskumných a vedeckých programoch EÚ po tom, čo Švajčiari pred týždňom schválili v referende zavedenie imigračných kvót pre zahraničných pracovníkov vrátane občanov únie. Švajčiarska vláda už oznámila, že z tohto dôvodu nemôže s Chorvátskom ako novým členom únie podpísať dohodu o voľnom prístupe na švajčiarsky pracovný trh.

Európska komisia (EK) tvrdí, že medzi dohodou s Chorvátskom a programami Horizon 2020 a Erasmus+ existuje priama súvislosť v rámci výmen vedeckých pracovníkov a študentov. EK preto odkladá rokovania o týchto programoch, kým Švajčiarsko nepodpíše dohodu s Chorvátskom. EÚ po referende zastavila aj rokovania o cezhraničnej energetickej spolupráci.

Európska únia už Švajčiarsko varovala, že môže očakávať prehodnotenie niektorých zmlúv s EÚ. Pôjde najmä o zmluvy o voľnom pohybe osôb a voľnom pohybe tovaru. Výmenou bude možno Švajčiarsko nútené urobiť niektoré ústupky, napríklad v oblasti bankového tajomstva či korporátnej dane.

Švajčiarska vláda informovala, že navrhne nový zákon o obmedzení imigrácie do konca tohto roka. Pozastavenie účasti Švajčiarska na vedeckých a študentských programoch s rozpočtom dosahujúcim skoro 100 miliárd eur je prvým dôsledkom referenda.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá