Image
18.2.2014 0 Comments

EK: EÚ ruší účasť Švajčiarska na vzdelávacích a vedeckých programoch

europska_komisia.jpg Európska únia v nedeľu odložila rokovania so Švajčiarskom o jeho účasti na výskumných a vedeckých programoch EÚ po tom, čo Švajčiari pred týždňom schválili v referende zavedenie imigračných kvót pre zahraničných pracovníkov vrátane občanov únie. Švajčiarska vláda už oznámila, že z tohto dôvodu nemôže s Chorvátskom ako novým členom únie podpísať dohodu o voľnom prístupe na švajčiarsky pracovný trh.

Európska komisia (EK) tvrdí, že medzi dohodou s Chorvátskom a programami Horizon 2020 a Erasmus+ existuje priama súvislosť v rámci výmen vedeckých pracovníkov a študentov. EK preto odkladá rokovania o týchto programoch, kým Švajčiarsko nepodpíše dohodu s Chorvátskom. EÚ po referende zastavila aj rokovania o cezhraničnej energetickej spolupráci.

Európska únia už Švajčiarsko varovala, že môže očakávať prehodnotenie niektorých zmlúv s EÚ. Pôjde najmä o zmluvy o voľnom pohybe osôb a voľnom pohybe tovaru. Výmenou bude možno Švajčiarsko nútené urobiť niektoré ústupky, napríklad v oblasti bankového tajomstva či korporátnej dane.

Švajčiarska vláda informovala, že navrhne nový zákon o obmedzení imigrácie do konca tohto roka. Pozastavenie účasti Švajčiarska na vedeckých a študentských programoch s rozpočtom dosahujúcim skoro 100 miliárd eur je prvým dôsledkom referenda.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá