Image
30.11.2012 0 Comments

„Industriálny internet“ prispeje ku globálnemu HDP biliónmi dolárov

internet.jpg Internetovo prepojené „veci" majú potenciál v priebehu 20 rokov zvýšiť globálne HDP o 10 - 15 biliónov dolárov a znížiť mrhanie majoritných priemyselných odvetví o miliardy...

Podľa novej analýzy firmy General Electric (GE) má priemyselný či industriálny internet (ktorý vznikne spojením strojov prepojených internetom navzájom a so súvisiacou produktovou diagnostikou, analýzou a ovládacím softvérom) zvýšiť rast ročnej produktivity o 1-1,5 percenta len v Spojených štátoch, rovnako ako prvá vlna revolúcie IKT zvýšila americkú produktivitu práce v rokoch 1995 - 2004.

S postupným rozširovaním industriálneho internetu do zvyšku sveta a po započítaní kumulatívnych efektov na všetky odvetvia možno očakávať príslušný príspevok k celkového HDP v rozsahu 10 - 15 biliónov dolárov. Analýza Industriálny internet - posúvanie hranice myslí a strojov tvrdí, že prvé pozitívne zmeny pravdepodobne nastanú v najnáročnejších odvetviach výroby, ale úspory možno očakávať v zdravotníctve, energetickom a dopravnom priemysle.

Ako hovorí hlavný ekonóm GE Marco Annunziata: „Zistili sme, že zisky z tohto sobáša strojov a analytiky sú značné a natoľko významné, že dosiahnutie hoci len časti z teoretických ziskov na produktivite by bolo prínosom pre jednotlivcov i pre celosvetovú ekonomiku. Plný potenciál priemyselného internetu sa realizuje v okamihu úplného spojenia troch primárnych digitálnych prvkov - inteligentných zariadení, inteligentných systémov a inteligentnej automatizácie - s fyzickými strojmi, výrobou, prepravou a sieťami. Len čo to nastane, výhody zo zvýšenej produktivity, nižších cien a zníženého mrhania odpadmi sa budú šíriť celou priemyselnou ekonomikou."

No ak chceme ťažiť z týchto výhod, musia sa krajiny a spoločnosti sústrediť na inovácie a investovať do nasadzovania nevyhnutných senzorov, zlepšovať kyberbezpečnosť a vychovať novú triedu „digitálno-mechanických" špecialistov.

Spojené štáty sú síce na čele nadchádzajúcej „priemyselnej internetovej revolúcie", ale vďaka stále hlbšie globálnej integrácii a stále rýchlejšiemu šíreniu technológií sa zisky z tejto revolúcie budú šíriť celosvetovo.

Napríklad britská vláda už investuje do infraštruktúry „inteligentných miest" (ktoré fungujú na báze priemyselného hardvéru prepojeného internetom) prostredníctvom partnerstva so spoločnosťou Intel a Living Planit, softvérovou spoločnosťou vedúcou konzorcium vyvíjajúce informačnú infraštruktúru označovanú za „mestský operačný systém".

Rada pre technologické stratégie (TSB) dokonca vyhlásila súťaž pre mestá, ktoré sa môžu uchádzať o dotácie na štúdie uskutočniteľnosti. Na základe výsledkov jedno z nich dostane 24 miliónov libier na zavedenie integrácie mestských systémov do jednotného inteligentného rámca.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá