Image
30.11.2012 0 Comments

„Industriálny internet“ prispeje ku globálnemu HDP biliónmi dolárov

internet.jpg Internetovo prepojené „veci" majú potenciál v priebehu 20 rokov zvýšiť globálne HDP o 10 - 15 biliónov dolárov a znížiť mrhanie majoritných priemyselných odvetví o miliardy...

Podľa novej analýzy firmy General Electric (GE) má priemyselný či industriálny internet (ktorý vznikne spojením strojov prepojených internetom navzájom a so súvisiacou produktovou diagnostikou, analýzou a ovládacím softvérom) zvýšiť rast ročnej produktivity o 1-1,5 percenta len v Spojených štátoch, rovnako ako prvá vlna revolúcie IKT zvýšila americkú produktivitu práce v rokoch 1995 - 2004.

S postupným rozširovaním industriálneho internetu do zvyšku sveta a po započítaní kumulatívnych efektov na všetky odvetvia možno očakávať príslušný príspevok k celkového HDP v rozsahu 10 - 15 biliónov dolárov. Analýza Industriálny internet - posúvanie hranice myslí a strojov tvrdí, že prvé pozitívne zmeny pravdepodobne nastanú v najnáročnejších odvetviach výroby, ale úspory možno očakávať v zdravotníctve, energetickom a dopravnom priemysle.

Ako hovorí hlavný ekonóm GE Marco Annunziata: „Zistili sme, že zisky z tohto sobáša strojov a analytiky sú značné a natoľko významné, že dosiahnutie hoci len časti z teoretických ziskov na produktivite by bolo prínosom pre jednotlivcov i pre celosvetovú ekonomiku. Plný potenciál priemyselného internetu sa realizuje v okamihu úplného spojenia troch primárnych digitálnych prvkov - inteligentných zariadení, inteligentných systémov a inteligentnej automatizácie - s fyzickými strojmi, výrobou, prepravou a sieťami. Len čo to nastane, výhody zo zvýšenej produktivity, nižších cien a zníženého mrhania odpadmi sa budú šíriť celou priemyselnou ekonomikou."

No ak chceme ťažiť z týchto výhod, musia sa krajiny a spoločnosti sústrediť na inovácie a investovať do nasadzovania nevyhnutných senzorov, zlepšovať kyberbezpečnosť a vychovať novú triedu „digitálno-mechanických" špecialistov.

Spojené štáty sú síce na čele nadchádzajúcej „priemyselnej internetovej revolúcie", ale vďaka stále hlbšie globálnej integrácii a stále rýchlejšiemu šíreniu technológií sa zisky z tejto revolúcie budú šíriť celosvetovo.

Napríklad britská vláda už investuje do infraštruktúry „inteligentných miest" (ktoré fungujú na báze priemyselného hardvéru prepojeného internetom) prostredníctvom partnerstva so spoločnosťou Intel a Living Planit, softvérovou spoločnosťou vedúcou konzorcium vyvíjajúce informačnú infraštruktúru označovanú za „mestský operačný systém".

Rada pre technologické stratégie (TSB) dokonca vyhlásila súťaž pre mestá, ktoré sa môžu uchádzať o dotácie na štúdie uskutočniteľnosti. Na základe výsledkov jedno z nich dostane 24 miliónov libier na zavedenie integrácie mestských systémov do jednotného inteligentného rámca.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá