Image
30.11.2012 0 Comments

„Industriálny internet“ prispeje ku globálnemu HDP biliónmi dolárov

internet.jpg Internetovo prepojené „veci" majú potenciál v priebehu 20 rokov zvýšiť globálne HDP o 10 - 15 biliónov dolárov a znížiť mrhanie majoritných priemyselných odvetví o miliardy...

Podľa novej analýzy firmy General Electric (GE) má priemyselný či industriálny internet (ktorý vznikne spojením strojov prepojených internetom navzájom a so súvisiacou produktovou diagnostikou, analýzou a ovládacím softvérom) zvýšiť rast ročnej produktivity o 1-1,5 percenta len v Spojených štátoch, rovnako ako prvá vlna revolúcie IKT zvýšila americkú produktivitu práce v rokoch 1995 - 2004.

S postupným rozširovaním industriálneho internetu do zvyšku sveta a po započítaní kumulatívnych efektov na všetky odvetvia možno očakávať príslušný príspevok k celkového HDP v rozsahu 10 - 15 biliónov dolárov. Analýza Industriálny internet - posúvanie hranice myslí a strojov tvrdí, že prvé pozitívne zmeny pravdepodobne nastanú v najnáročnejších odvetviach výroby, ale úspory možno očakávať v zdravotníctve, energetickom a dopravnom priemysle.

Ako hovorí hlavný ekonóm GE Marco Annunziata: „Zistili sme, že zisky z tohto sobáša strojov a analytiky sú značné a natoľko významné, že dosiahnutie hoci len časti z teoretických ziskov na produktivite by bolo prínosom pre jednotlivcov i pre celosvetovú ekonomiku. Plný potenciál priemyselného internetu sa realizuje v okamihu úplného spojenia troch primárnych digitálnych prvkov - inteligentných zariadení, inteligentných systémov a inteligentnej automatizácie - s fyzickými strojmi, výrobou, prepravou a sieťami. Len čo to nastane, výhody zo zvýšenej produktivity, nižších cien a zníženého mrhania odpadmi sa budú šíriť celou priemyselnou ekonomikou."

No ak chceme ťažiť z týchto výhod, musia sa krajiny a spoločnosti sústrediť na inovácie a investovať do nasadzovania nevyhnutných senzorov, zlepšovať kyberbezpečnosť a vychovať novú triedu „digitálno-mechanických" špecialistov.

Spojené štáty sú síce na čele nadchádzajúcej „priemyselnej internetovej revolúcie", ale vďaka stále hlbšie globálnej integrácii a stále rýchlejšiemu šíreniu technológií sa zisky z tejto revolúcie budú šíriť celosvetovo.

Napríklad britská vláda už investuje do infraštruktúry „inteligentných miest" (ktoré fungujú na báze priemyselného hardvéru prepojeného internetom) prostredníctvom partnerstva so spoločnosťou Intel a Living Planit, softvérovou spoločnosťou vedúcou konzorcium vyvíjajúce informačnú infraštruktúru označovanú za „mestský operačný systém".

Rada pre technologické stratégie (TSB) dokonca vyhlásila súťaž pre mestá, ktoré sa môžu uchádzať o dotácie na štúdie uskutočniteľnosti. Na základe výsledkov jedno z nich dostane 24 miliónov libier na zavedenie integrácie mestských systémov do jednotného inteligentného rámca.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Internet

Sociálna sieť LinkedIn v Rusku končí, ďalší na rade je Facebook a Twitter

18.11.2016 00:06

Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) vo štvrtok oznámila, že nariadila poskytovateľom komunikačných služieb zablokovať prístup na Li ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá