Image
28.3.2014 1 Comments

“Perfektný smartfón” OnePlus One bude predstavený 23. apríla

oneplus1.jpg Bývalý viceprezident spoločnosti Oppo Pete Lau koncom roka rezignoval zo svojho postu, aby mohol rozbehnúť vlastný projekt OnePlus. Len pár mesiacov nato sa už môžeme tešiť na jeho prvý počin.

Lau sa od začiatku netajil tým, že chce vyrobiť "perfektný smartfón". Preto sa s jeho spoločnosťou právom spájajú veľké očakávania. A či Lau svoje slová potvrdí aj činmi, to sa dozvieme už 23. apríla, keď je plánované odhalenie prvého modelu spoločnosti, smartfónu OnePlus One.

Oznámenie tejto informácie sa uskutočnilo v tichosti prostredníctvom krátej správy na fórach spoločnosti. Hoci prostredníctvom týchto stránok už spoločnosť čo-to naznačila o špecifikáciách zariadenia, niektoré informácie stále tají. Oznámenie sprevádzalo len pár krátkych viet, ktoré sú verné zámeru spoločnosti, vyjadrenému Lauom:

"Zabudnite na triky a zveličenie. Je čas vrátiť sa k produktu ako takému. Jeho dizajnu, jeho kvalite spracovania. K pocitu, ktorý nadobúdate pri jeho používaní. Je čas vrátiť sa k používateľskej hodnote a spraviť všetky nevyhnutné voľby na zabezpečenie toho, že nakoniec bude používateľ ten, ktorý bude mať úžitok."

Zdá sa, že čím menej slov, tým väčšie očakávania. Očakávaná bude aj cena, keďže spoločnosť prisľúbila, že cenovka zariadenia nepresiahne 400 amerických dolárov. Zaujímavé takisto je, že softvérovú stránku zariadenia by mal zabezpečovať CyanogenMod, čo len potvrdzuje prvotné plány spoločnosti.

Uviedli sme, že spoločnosť už čo-to o špecifikáciách zariadenia naznačila. Pravdupovediac, nebolo to len "čo-to". OnePlus pravidelne na svojich fórach informuje fanúšikov o rozhodnutiach, ktoré vývojársky tím urobil. Či už ide o zvolené materiály, komponenty, alebo dôvod ich použitia.

Hoci teda stále nevieme všetko, aj tak sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií, ktoré nasvedčujú tomu, že spoločnosť má veľké plány, no nechce ísť cestou maximálnej možnej hardvérovej výbavy len preto, aby sa mohla chváliť tým, že model One disponuje tým najlepším na trhu. Miesto toho spoločnosť preferuje efektivitu a reálnu využiteľnosť daných komponentov.

Začať môžeme procesorom. Spoločnosť oznámila, že si vybrala 4-jadrový Snapdragon 800, taktovaný na 2,3 GHz. OnePlus zároveň potvrdil, že na trhu sú už novšie procesory, ktoré by spoločnosti dali malú marketingovú výhodu, no ich reálne prínosy vo výkone nie sú natoľko zaujímavé. Navyše by to mohlo zvýšiť cenu zariadenia. Napriek tomu sa podľa najnovších zdrojov povráva, že spoločnosť uvažuje aj o Snapdragone 801, aký bol v utorok predstavený v modeli HTC One (M8).

Zaujímavú myšlienku prináša aj dizajn a spracovanie zariadenia. Mnohí sa zamýšľajú nad tým, aký zmysel má navrhovať čo najtenšie zariadenia s čo najkrajším dizajnom, keď si ich väčšina používateľov aj tak vloží do krytu? Podobne rozmýšľa aj OnePlus.

Model One príde na trh so vstavanou 3100 mAh batériou, no zároveň s vymeniteľnými krytmi. Tie nebudú len farebné, ale budú mať štýlový dizajn, takže používateľ bude mať mnoho možností, ako si svoje zariadenie ozvláštniť. Kryty by mali byť zároveň dostatočne pevné, aby zariadenie ochránili, a tak neboli potrebné dodatočné kryty a puzdrá, ktoré by marili snahu dizajnérov. Zatiaľ potvrdenými textúrami krytov sú hodváb, pieskovec, kevlar, rifľovina a bambus.

oneplus2.jpg

Spoločnosť zároveň potvrdila použitie najnovšieho optického snímača od Sony Exmor IMX214. Ten bude mať 13 megapixelov a softvérovú výbavu spoločnosti - Image Stabilization Plus (IS+), ktorá bude redukovať hluk a otrasy vďaka sérii vstupov z ostatných komponentov, ako napr. gyroskop. Vyše 120 algoritmov bude mať následne úlohu zabezpečiť čistejšie a ostrejšie obrázky a videá. Tie budú v rozlíšení 4K, pričom budete mať možnosť nahrať aj spomalené zábery so 120 snímkami za sekundu a rozlíšením 720p.

Spoločnosť údajne vyskúšala snímače takmer všetkých výrobcov na trhu. Podľa svojich slov nechce súperiť s digitálnymi zrkadlovkami, ale priniesť prenosné zariadenie, ktoré si bude dobre počínať v reálnych podmienkach a jeho fotoaparát nebude nevkusne vytŕčať zo zariadenia. A Sony je údajne tá správna voľba.

A pomaly sa dostávame k asi najzaujímavejšej časti zariadenia - displeju. Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo môžete očakávať, pozrite si najprv pozorne nasledujúci obrázok, na ktorom sa nachádza 5-palcová Sony Xperia Z1.

oneplus3.jpg

Tento obrázok spoločnosť uverejnila na svojom fóre. Všimli ste si odraz, na ktorom vidieť muža fotiaceho toto zariadenie?

Ak áno, tak ste stále trošku vedľa. Nemusíte sa báť, žiadna Kriminálka Miami vám práve nechce z odrazu ukázať, ako bude nový One vyzerať. Aj keď na druhej strane je pravda, že nový 5,5-palcový OnePlus One sa na obrázku nachádza. Pýtate sa kde? Dobrá otázka. Zaujímavejšia je však odpoveď. "Perfektný smartfón" sa práve nachádza priamo pod 5-palcovou Xperiou!

Spoločnosť sa vyjadrila, že prvotne očakávala, že ľudia si žiadajú 5-palcové zariadenie, pretože je to hranica, keď sa ešte smartfón väčšine ľudí dobre ovláda a drží v jednej ruke. Následne však zistili, že obrovský dopyt je po väčších uhlopriečkach. Preto si spoločnosť položila otázku - prečo neosadiť 5,5-palcový displej do 5-palcového tela? Inžinieri teda s priestorom manipulovali šetrne a podarilo sa im minimalizovať rozmery zariadenia pri zachovaní veľkej obrazovky, ktorá bude mať pravdepodobne len minimálne okraje.

No ako je to s technickými parametrami obrazovky? Displej ponúkne rozlíšenie "len" full HD, pričom hustota pixelov bude 400 ppi. Vyrábať ho bude Japan Display Inc., ktorý vyrába displeje aj pre Oppo N1 či Find 5. Zahrnuté budú technológie, ktoré umožnia 5,5-palcovému displeju spotrebovať menej energie ako bežným 5-palcovým obrazovkám, a to pri rovnakej úrovni jasu.

A prečo si spoločnosť vybrala full HD rozlíšenie? Vysvetľuje to takto:

"Niektorí ľudia sa pýtajú, prečo nie QHD (2560 × 1440 px)? Pamätáte si, keď ľudia vraveli, že 1080p je zbytočné, a mýlili sa? Tak QHD JE zbytočné. Ak si pozriete displej pod mikroskopom, nenájdete rozdiel medzi QHD a 1080p. Na druhej strane QHD spotrebuje o 35-60 % viac batérie, vyžaduje viac renderovania od zariadenia, čo ho spomaľuje, a takisto produkuje viac tepla. Zatiaľ tu nie je technológia (na efektívne využitie QHD, pozn. red.). Vybrať si 1080p na 5,5 palca bola jediná zodpovedná voľba smerom k našim fanúšikom a používateľom."

Vyzerá to tak, že o mesiac sa dočkáme skutočne unikátneho zariadenia. Uvidíme však, či bude naozaj také skvelé, ako naznačili predchádzajúce riadky, alebo sa stratí vo vodách skúsenejšej konkurencie.

Čakanie na uverejnenie si môžete skrátiť malou súťažou. Spoločnosť OnePlus v nej ponúka letenku a ubytovanie v Hongkongu, kde si medzi prvými na svete budete môcť vyskúšať nový One.

Zdroj: Svet IT


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Nový smartfón Microsoftu by sa mal dať rozložiť na veľký tablet

18.01.2017 00:20

Pri kúpe mobilného zariadenia je rozhodujúci aspekt jeho veľkosť. Ak chce používateľ telefonovať a posielať SMS, uprednostní telefón. Ak bude hlavne pracovať s e-mailmi a prehliadať web, hodí sa mu sk ...

Produkty

Cubetto – hračka, ktorá naučí deti základom programovania

18.01.2017 00:30

Alternatívna motessoriovská pedagogika, ktorá sa ukázala ako jeden z najúčinnejších spôsobov výučby detí, sa zameriava na vzdelávanie prostredníctvom hry. Môžu sa však touto metódou deti naučiť  aj pr ...

Produkty 2

iPhone 8 vraj bude mať displej s otvormi, oceľový rám a modem LTE s rýchlosťou sťahovania až do 1 Gb/s

18.01.2017 00:35

Do príchodu iPhonu 8 zostáva ešte niekoľko mesiacov, no už stihol vyvolať obrovskú vlnu záujmu zo strany fanúšikov i analytikov. Apple o detailoch svojho nového vlajkového modelu mlčí, ale objavilo sa ...

1 Comments

  1. drkovcim reakcia na: “Perfektný smartfón” OnePlus One bude predstavený 23. apríla
    29.12.2016 21:12
    Ako vyzerá displej pod mikroskopom: http://www.youtube.com/watch?v=UWEy4Vklros
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá