SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

E.T., haló, kde si?

0

Predstavme si (samozrejme fiktívnu...) situáciu, že jedného dňa na planéte Zem pristanú priateľsky naladení mimozemšťania, ktorí nám v rámci „družby“ ponúknu ako dar ich neporovnateľne vyspelejšie technológie na voľné použitie pre všetkých zadarmo a bez obmedzenia. Škálovateľné generátory voľnej energie na výrobu elektriny, vykurovanie, pohon áut atď. Nástroje na riadenie počasia, ktoré zabezpečia príjemnú klímu bez extrémnych výkyvov všade na celej planéte. Postupy na úpravu genetického kódu tak, aby sme získali superimúnny, odolný, samoliečiaci sa organizmus a x-násobne predĺžili priemerný vek ľudí. Metódy bleskového podprahového „nalievania“ vedomostí v špeciálnych stavoch vedomia. Technológie na prípravu superlacnej výživnej potravy zo všeobecne dostupných surovín bez potreby zabíjania zvierat, devastovania pôdy či oceánov. Ako by to asi dopadlo?

V prvom kole by si zrejme nárok na takéto technológie chcela robiť vláda tej krajiny, na ktorej území by došlo ku kontaktu. Samozrejme, so snahou o maximálne utajenie za masívnej podpory armády a bezpečnostných zložiek. To by sa však určite prevalilo a s privlastnením informácií by nesúhlasili ostatné veľmoci. Predpokladajme, že by nejakým zázrakom nedošlo ku konfliktu a všetky krajiny by sa dokázali dohodnúť na koordinácii postupu a voľnom prístupe k informáciám pre všetkých. Prípadne by mimozemšťania prezieravo distribuovali informácie o technológiách súčasne vládam jednotlivých krajín podľa miery ich vyspelosti a potrieb.

Ako by zareagovala každá vláda? Prvotné nadšenie by po krátkom čase asi vystriedali obavy z možného kolapsu a chaosu v celej spoločnosti. Ako to príjmu ľudia, ako firmy, ako celý komplikovane a dlhé roky nastavený systém financií, dopravy, výroby, poľnohospodárstva atď.? Neprídu politici o moc, ak budú mať ľudia zadarmo energiu, stravu a nebudú odkázaní na pomoc štátu v zdravotnej či školskej starostlivosti? Nevzniknú ozbrojené konflikty medzi spoločnosťami, ktoré si budú chcieť technológie privlastniť? Neprestanú ľudia chodiť do práce, deti do školy, lekári do nemocníc, úradníci do úradov? Čo s ľuďmi, ktorí sú navyknutí na určitý spôsob života, sú vyškolení na špecializované pozície, ktoré však zrazu nebudú potrebné?

Ako prvé by sa asi ozvali energetické spoločnosti, ktoré by žiadali zablokovať prístup k energii zadarmo, kým sa „nepreskúmajú dosahy na ekonomiku, prírodu, spoločnosť“ atď. Dravci z finančných skupín sa však, naopak, budú dožadovať urýchleného prístupu k know-how, aby čím skôr mohli obsadiť trh s bezkonkurenčnými cenami. Komu dať za pravdu? Kto odhadne všetky dôsledky prvého alebo druhého riešenia?

Za nimi by vládu svojimi požiadavkami bombardovali poľnohospodári, prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk, akvaparkov a hotelov. Kým jedni by sa dožadovali výdatných dažďov, druhí by chceli oblohu bez obláčika. Jedni by chceli -10 °C pre svojich lyžiarov, druhí prijemných 23 °C pre rastlinky a tretí takých 33 °C, aby sa ľudia ťahali k bazénom a k drinkom. Čo s nimi, kto má väčšiu prioritu? Rozdať im zariadenia na reguláciu počasia, nech si prehadzujú oblaky po oblohe? To by asi dopadlo...

Asi by sa ohlásili aj sociálne a dôchodkové poisťovne, ktoré by strašili vládu, že nebude dosť peňazí na výplatu dôchodkov armády 25 až 150-ročných junákov, ktorí budú bez práce. Veď z čoho by ich aj vláda vyplácala, keď by mala na krku armádu nezamestnaných z pozícií uvoľnených v energetike, zdravotníctve, školstve či poľnohospodárstve. Pokiaľ sa neplatia dane a odvody, nemá ani vláda prostriedky na svoju prevádzku vrátane udržiavania polície a armády, ktorá udržuje poriadok a presadzuje jej moc.

Takto to vyzerá ako nezvládnuteľná situácia a napriek prvotnému nadšeniu z prístupu k úžasným darom by pre ľudstvo bolo možno lepšie, keby nerobilo vo svojom vývoji a výskume kvantové skoky, ale išlo svojím postupným, prirodzeným progresom.

Napriek tomu si myslím, že by sa to dalo zvládnuť, chcelo by to však zásadnú a radikálnu zmenu celého sveta. Ale nie spoločenskú, politickú či technologickú, ale osobnostnú. Chcelo by to zmenu myslenia každého jednotlivca, kvantový skok osobnostných kvalít každého z nás. Keby sme dokázali prestať myslieť iba na seba, prestali presadzovať iba svoje záujmy, prestali túžiť po moci, vplyve atď., išlo by to. Návod je jednoduchý – stačí sa zbaviť nadvlády vlastného ega a ostatné už príde samo. Ako ľahko sa to povie, ale ťažko uskutoční. Ale dá sa to, návodov existuje habadej, stačí si ich „vygúgliť“. Povedzte, kedy budete ready, a potom sa môžeme začať spoločne obzerať po oblohe... :-) 

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať