SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Dvojfaktorová autentifikácia – prečo je dôležitá?

Archív NXT
0

Čitateľ PC REVUE sa už určite zamyslel na tým, či je zadávanie jedného hesla dostatočné na zaistenie bezpečnosti dát. A rovnako sa nad tým už niekoľko rokov zamýšľajú aj spoločnosti zaoberajúce sa IT bezpečnosťou. Dvojfaktorová autentifikácia začína byť štandardom, aj preto s vlastným produktom vstúpila na trh autentifikácie aj naša spoločnosť.

Nespia ani poskytovatelia on-line služieb, napríklad sociálnych sietí. Bloger na spravodajskom portáli ESETu WeLiveSecurity.com Rob Waugh preto dal dokopy zopár tipov a dôvodov, prečo a ako urobiť vašu prítomnosť v on-line svete ešte bezpečnejšou.

Mnohí dvojfaktorovú autentifikáciu poznajú napríklad z banky -zadáte druhý vstupný kód zo špecializovanej aplikácie, karty či SMS správy, samozrejme, v kombinácii s použitím klasického hesla. Ako správne pripomína Rob, pre unavených používateľov počítačov a mobilných zariadení je to posledná vec, ktorá by im spríjemnila život - veď len si zapamätať všetky tie heslá vôbec nie je ľahké. Na druhej strane radšej byť v bezpečí ako neskôr ľutovať.

Twitter, Google, LinkedIn a Dropbox teraz túto autentifikáciu ponúkajú ako extra bezpečnostný prídavok. Buď ide o esemesku, alebo aplikáciu generujúcu kódy. Funguje to tak, že po zadaní hesla ešte pridáte ďalší kód. Tieto služby často bývajú bez poplatku, ale musíte si ich sami spustiť. Väčšinou ich nájdete v položkách Bezpečnosť alebo Súkromie. Obzvlášť vhodné je túto pridanú bezpečnosť aktivovať, ak máte v cloude citlivé súkromné dáta. S dvojfaktorovou autentifikáciou je oveľa zložitejšie sa k vašim veciam dostať, hoci to tiež nie je nemožné, najmä pre sofistikovaných kyberkriminálnikov alebo malvér. Napríklad taký Hesperbot, ktorý ESET pozorne analyzoval. Ten lákal infikovaných používateľov stiahnuť si falošnú „apku" namiesto tej reálnej. Faktom však je, že s podobnou ochranou ste pre kyberkriminálnikov menej zaujímaví.

Podčiarknuté a zrátané, dvojfaktorová autentifikácia sa vyplatí. Mnohé zo známych hackov, ako napríklad v prípade mediálnych organizácií na mikroblogovacej sieti Twitter, by sa zrejme nemohli stať, keby takú autentifikáciu využívali. Výskumník ESETu David Harley k tomu dodáva: „Faktom je, že statické heslá sú síce lacné, no koncepčne nedostatočné riešenie na zložitý problém, obzvlášť ak ich práve nechránia ďalšie doplnkové techniky. Heslá a tokeny na jedno použitie sú oveľa bezpečnejšie, ešte viac, ak sú súčasťou hardvéru ako opatrenie dvojfaktorovej autentifikácie."

Odporúčanie teda znie: Využívajte technológie, ktoré vám dajú ďalšiu vrstvu bezpečnosti pre vaše dáta - či už sú spoplatnené, alebo bez poplatku, záleží na službách, ktoré používate. Aj vďaka nim vám aj tento mesiac s oveľa väčším pocitom istoty môžeme zaželať bezpečné surfovanie.

Článok je pripravený v spolupráci s firmou ESET.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať