Image
3.4.2014 0 Comments

Dve tretiny výpadkov firemného IT spôsobuje malvér na počítačoch zamestnancov

malware2.jpeg Štúdia pripravená v spolupráci Microsoftu s analytickou firmou IDC a Singapurskou národnou univerzitou odhaľuje prepojenie medzi pirátskym a škodlivým softvérom (tzv. malvérom). Podľa predpovede tento rok vynaložia firmy po celom svete na riešenie bezpečnostných problémov súvisiacich s malvérom pochádzajúcim z pirátskeho softvéru až 127 miliárd dolárov (91 031 569 eur).

Ďalších 364 miliárd (265 812 183 eur) budú podľa odhadu predstavovať straty spôsobené odcudzením dát prostredníctvom infikovaného softvéru. Dve tretiny týchto strát majú na svedomí zločinecké organizácie.

Na porovnanie - celkové odhadované straty predstavujú približne 2,5-násobok ročného HDP Českej republiky, ktorý v roku 2013 predstavoval necelé 4 bilióny korún.

Podľa štúdie The Link Between Pirated Software and Cybersecurity Breaches inštaluje 27 % zamestnancov na svoj ​​pracovný počítač programy zo zdrojov, ktoré nemá zamestnávateľ pod kontrolou. Tieto programy sú zdrojom až 20 % pirátskeho softvéru vo firmách. Hoci tri štvrtiny riaditeľov IT považujú možnosť inštalácie softvéru zamestnancami za závažný bezpečnostný problém, neprechádza plná polovica firemných počítačov pravidelným auditom. Dovedna je činnosťou škodlivého softvéru na počítačoch koncových používateľov spôsobených až 65 % všetkých výpadkov v prevádzke firemných sietí, počítačov i internetových stránok.

Pôvodcom problémov však nie sú vždy len zamestnanci inštalujúci softvér z podozrivých zdrojov. Analýza počítačov s pirátskym softvérom, získaných v rámci prieskumu v 11 krajinách, ukázala, že 61 % z nich bolo infikovaných malvérom už v okamihu predaja. Bezmála tretina firiem (30 %) si pritom obstaráva nové počítače u nedôveryhodných obchodníkov. Tí väčšinou na svojich stránkach neuvádzajú kontaktné údaje o firme, ale iba telefón a všeobecnú e-mailovú adresu.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá