Image
3.4.2014 0 Comments

Dve tretiny výpadkov firemného IT spôsobuje malvér na počítačoch zamestnancov

malware2.jpeg Štúdia pripravená v spolupráci Microsoftu s analytickou firmou IDC a Singapurskou národnou univerzitou odhaľuje prepojenie medzi pirátskym a škodlivým softvérom (tzv. malvérom). Podľa predpovede tento rok vynaložia firmy po celom svete na riešenie bezpečnostných problémov súvisiacich s malvérom pochádzajúcim z pirátskeho softvéru až 127 miliárd dolárov (91 031 569 eur).

Ďalších 364 miliárd (265 812 183 eur) budú podľa odhadu predstavovať straty spôsobené odcudzením dát prostredníctvom infikovaného softvéru. Dve tretiny týchto strát majú na svedomí zločinecké organizácie.

Na porovnanie - celkové odhadované straty predstavujú približne 2,5-násobok ročného HDP Českej republiky, ktorý v roku 2013 predstavoval necelé 4 bilióny korún.

Podľa štúdie The Link Between Pirated Software and Cybersecurity Breaches inštaluje 27 % zamestnancov na svoj ​​pracovný počítač programy zo zdrojov, ktoré nemá zamestnávateľ pod kontrolou. Tieto programy sú zdrojom až 20 % pirátskeho softvéru vo firmách. Hoci tri štvrtiny riaditeľov IT považujú možnosť inštalácie softvéru zamestnancami za závažný bezpečnostný problém, neprechádza plná polovica firemných počítačov pravidelným auditom. Dovedna je činnosťou škodlivého softvéru na počítačoch koncových používateľov spôsobených až 65 % všetkých výpadkov v prevádzke firemných sietí, počítačov i internetových stránok.

Pôvodcom problémov však nie sú vždy len zamestnanci inštalujúci softvér z podozrivých zdrojov. Analýza počítačov s pirátskym softvérom, získaných v rámci prieskumu v 11 krajinách, ukázala, že 61 % z nich bolo infikovaných malvérom už v okamihu predaja. Bezmála tretina firiem (30 %) si pritom obstaráva nové počítače u nedôveryhodných obchodníkov. Tí väčšinou na svojich stránkach neuvádzajú kontaktné údaje o firme, ale iba telefón a všeobecnú e-mailovú adresu.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá