Image
3.4.2014 0 Comments

Dve tretiny výpadkov firemného IT spôsobuje malvér na počítačoch zamestnancov

malware2.jpeg Štúdia pripravená v spolupráci Microsoftu s analytickou firmou IDC a Singapurskou národnou univerzitou odhaľuje prepojenie medzi pirátskym a škodlivým softvérom (tzv. malvérom). Podľa predpovede tento rok vynaložia firmy po celom svete na riešenie bezpečnostných problémov súvisiacich s malvérom pochádzajúcim z pirátskeho softvéru až 127 miliárd dolárov (91 031 569 eur).

Ďalších 364 miliárd (265 812 183 eur) budú podľa odhadu predstavovať straty spôsobené odcudzením dát prostredníctvom infikovaného softvéru. Dve tretiny týchto strát majú na svedomí zločinecké organizácie.

Na porovnanie - celkové odhadované straty predstavujú približne 2,5-násobok ročného HDP Českej republiky, ktorý v roku 2013 predstavoval necelé 4 bilióny korún.

Podľa štúdie The Link Between Pirated Software and Cybersecurity Breaches inštaluje 27 % zamestnancov na svoj ​​pracovný počítač programy zo zdrojov, ktoré nemá zamestnávateľ pod kontrolou. Tieto programy sú zdrojom až 20 % pirátskeho softvéru vo firmách. Hoci tri štvrtiny riaditeľov IT považujú možnosť inštalácie softvéru zamestnancami za závažný bezpečnostný problém, neprechádza plná polovica firemných počítačov pravidelným auditom. Dovedna je činnosťou škodlivého softvéru na počítačoch koncových používateľov spôsobených až 65 % všetkých výpadkov v prevádzke firemných sietí, počítačov i internetových stránok.

Pôvodcom problémov však nie sú vždy len zamestnanci inštalujúci softvér z podozrivých zdrojov. Analýza počítačov s pirátskym softvérom, získaných v rámci prieskumu v 11 krajinách, ukázala, že 61 % z nich bolo infikovaných malvérom už v okamihu predaja. Bezmála tretina firiem (30 %) si pritom obstaráva nové počítače u nedôveryhodných obchodníkov. Tí väčšinou na svojich stránkach neuvádzajú kontaktné údaje o firme, ale iba telefón a všeobecnú e-mailovú adresu.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá