Image
13.12.2012 0 Comments

Dve migrácie na OpenOffice: Triumf a katastrofa

office-1.jpg Dve nemecké mestá prešli z Microsoft Office na OpenOffice s úplne odlišným výsledkom. Muselo sa to zdať také jednoduché rozhodnutie, vzdať sa drahých licencií a vykonať kompletnú migráciu na bezplatné riešenie open source OpenOffice. Pri cene jednej licencie Microsoft Office približne 60 eur za používateľa mohlo nemecké mesto Freiburg so svojimi 2000 používateľmi očakávať úsporu 120 000 eur za rok. Ale niekde sa stala chyba.

Po piatich rokoch a preinvestovaných 460 000 eurách so zúfalými používateľmi sťažujúcimi sa na vzájomnú nekompatibilitu a nemožnosť vymieňať si dokumenty správa mesta povolala konzultanta spoločnosti ITC s certifikáciou Microsoft Partner. Ani jeho návrh riešenia ich nepotešil: kompletný prechod naspäť na licencie Microsoftu za sumu minimálne 390 000 eur pri cene za používateľskú licenciu 280 eur a ďalej bližšie nešpecifikovanú sumu za odstránenie následkov predchádzajúcej migrácie.

Je ironické, že takmer v rovnakom čase sa iné nemecké mesto Mníchov pochválilo svojimi výsledkami rovnaké kroku, teda migrácie na bezplatný program bez licencií. Ale výsledok sa radikálne líšil. Ohlásené úspory boli približne 10 miliónov eur. Vnucuje sa porovnanie prístupov oboch miest - čím sa líšili a čo rozhodlo o úspechu a neúspechu.

Freiburg

Malé mesto Freiburg sa sústredilo na maximálne zníženie nákladov. Aby sa vyhlo potrebe väčších investícií do prepracovania šablón a makier a do školenie používateľov, zostalo pri existujúcich PC s operačným systémom Windows a radom nainštalovaných a používaných aplikácií, len ako nový kancelársky balík zvolilo OpenOffice. Niektorí používatelia dokonca dostali možnosť vyhnúť sa migrácii. Výsledkom bolo zmiešané prostredie s aplikáciami OpenOffice 3.2 a Microsoft Office 2000, kde tok dokumentov priebežne narážal na problémy s navzájom nekompatibilnými formátmi. Nedostatočne vyškolený a zúfalý personál, samozrejme, z problémov jednoznačne vinil nový softvér.

Mníchov

Mníchov sa roku 2003 vydal cestou úplnej migrácie, žiadny používateľ 14 000 stolových a prenosných počítačov sa jej nemohol vyhnúť. Mesto kompletne prešlo na PC s operačným systémom Linux a kancelársky balík OpenOffice. Zostavilo tím programátorov z komunity open source a investovalo do vývoja vlastného softvéru, do školenia používateľov, na istý čas najalo externých expertov na priebežné zlepšovanie svojho riešenia. Celý program niesol označenie LiMUX, čo je súčasne meno použitej linuxovej distribúcie, odvodené od Debianu, a prvá certifikovaná distribúcia na použitie v priemysle.

Ďalší vlastný produkt bol napríklad WollMux, plugin pre OpenOffice na pokročilú prácu so šablónami a formulármi. Manažment zostával v kontakte s vývojom a dokonca neváhal uprostred prebiehajúcej migrácie rozhodnúť o prechode na LibreOffice, len čo bolo očividné, že získava väčšiu podporu priemyslu ako OpenOffice.

Záver nemožno na základe takéhoto povrchného porovnania jednoznačne vytvoriť, ale je očividné, že cenu softvéru nikdy netvoria len licenčné náklady a treba počítať s nákladmi na migráciu, školenie používateľov, brať do úvahy problémy s kompatibilitou v heterogénnom prostredí aplikácií, ktoré nemajú spoločný natívny formát dokumentov. Pri prechode na bezplatné riešenie treba počítať s nutnosťou finančne náročného „oslobodenia" dát z proprietárnych formátov, ktoré však v nasledujúcich krokoch prinesie úplnú slobodu voľby medzi riešeniami.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá