Image
13.12.2012 0 Comments

Dve migrácie na OpenOffice: Triumf a katastrofa

office-1.jpg Dve nemecké mestá prešli z Microsoft Office na OpenOffice s úplne odlišným výsledkom. Muselo sa to zdať také jednoduché rozhodnutie, vzdať sa drahých licencií a vykonať kompletnú migráciu na bezplatné riešenie open source OpenOffice. Pri cene jednej licencie Microsoft Office približne 60 eur za používateľa mohlo nemecké mesto Freiburg so svojimi 2000 používateľmi očakávať úsporu 120 000 eur za rok. Ale niekde sa stala chyba.

Po piatich rokoch a preinvestovaných 460 000 eurách so zúfalými používateľmi sťažujúcimi sa na vzájomnú nekompatibilitu a nemožnosť vymieňať si dokumenty správa mesta povolala konzultanta spoločnosti ITC s certifikáciou Microsoft Partner. Ani jeho návrh riešenia ich nepotešil: kompletný prechod naspäť na licencie Microsoftu za sumu minimálne 390 000 eur pri cene za používateľskú licenciu 280 eur a ďalej bližšie nešpecifikovanú sumu za odstránenie následkov predchádzajúcej migrácie.

Je ironické, že takmer v rovnakom čase sa iné nemecké mesto Mníchov pochválilo svojimi výsledkami rovnaké kroku, teda migrácie na bezplatný program bez licencií. Ale výsledok sa radikálne líšil. Ohlásené úspory boli približne 10 miliónov eur. Vnucuje sa porovnanie prístupov oboch miest - čím sa líšili a čo rozhodlo o úspechu a neúspechu.

Freiburg

Malé mesto Freiburg sa sústredilo na maximálne zníženie nákladov. Aby sa vyhlo potrebe väčších investícií do prepracovania šablón a makier a do školenie používateľov, zostalo pri existujúcich PC s operačným systémom Windows a radom nainštalovaných a používaných aplikácií, len ako nový kancelársky balík zvolilo OpenOffice. Niektorí používatelia dokonca dostali možnosť vyhnúť sa migrácii. Výsledkom bolo zmiešané prostredie s aplikáciami OpenOffice 3.2 a Microsoft Office 2000, kde tok dokumentov priebežne narážal na problémy s navzájom nekompatibilnými formátmi. Nedostatočne vyškolený a zúfalý personál, samozrejme, z problémov jednoznačne vinil nový softvér.

Mníchov

Mníchov sa roku 2003 vydal cestou úplnej migrácie, žiadny používateľ 14 000 stolových a prenosných počítačov sa jej nemohol vyhnúť. Mesto kompletne prešlo na PC s operačným systémom Linux a kancelársky balík OpenOffice. Zostavilo tím programátorov z komunity open source a investovalo do vývoja vlastného softvéru, do školenia používateľov, na istý čas najalo externých expertov na priebežné zlepšovanie svojho riešenia. Celý program niesol označenie LiMUX, čo je súčasne meno použitej linuxovej distribúcie, odvodené od Debianu, a prvá certifikovaná distribúcia na použitie v priemysle.

Ďalší vlastný produkt bol napríklad WollMux, plugin pre OpenOffice na pokročilú prácu so šablónami a formulármi. Manažment zostával v kontakte s vývojom a dokonca neváhal uprostred prebiehajúcej migrácie rozhodnúť o prechode na LibreOffice, len čo bolo očividné, že získava väčšiu podporu priemyslu ako OpenOffice.

Záver nemožno na základe takéhoto povrchného porovnania jednoznačne vytvoriť, ale je očividné, že cenu softvéru nikdy netvoria len licenčné náklady a treba počítať s nákladmi na migráciu, školenie používateľov, brať do úvahy problémy s kompatibilitou v heterogénnom prostredí aplikácií, ktoré nemajú spoločný natívny formát dokumentov. Pri prechode na bezplatné riešenie treba počítať s nutnosťou finančne náročného „oslobodenia" dát z proprietárnych formátov, ktoré však v nasledujúcich krokoch prinesie úplnú slobodu voľby medzi riešeniami.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá