Image
27.8.2014 0 Comments

Dve družice systému Galileo boli zle umiestnené

galileo.jpg Dvojica satelitov, ktorá sa mala stať súčasťou európskeho navigačného systému, sa ocitla mimo plánovanej obežnej dráhy.

Galileo je európska alternatíva k americkému navigačnému systému GPS a ruskému GLONASS. Európska alternatíva má byť s oboma systémami kompatibilná a okrem navigácie sa počíta aj s jej využitím napríklad na bezpečnostné účely.

Európska vesmírna agentúra teraz spoločne s Európskou komisiou chce vyšetriť dôvody toho, prečo sa družica dostala na zlú obežnú dráhu. Spoločnosť, ktorá má vypúšťanie satelitov na starosti, nepovedala, či možno zlé umiestnenie družíc napraviť. Európska vesmírna agentúra plánuje zverejniť ďalšie informácie až po podrobnej analýze.

Vypustenie satelitov pritom dlho prebiehalo podľa plánu. Agentúra s družicami nadviazala spojenie, ale potom došlo k ich vychýleniu zo zamýšľanej trasy.

Ešte než nastali problémy, označila Európska komisia vypustenie ďalších družíc za dôležitý míľnik. Na obežnej dráhe sú už štyri iné družice a s ďalšou dvojicou chcela už agentúra uviesť do prevádzky určité služby.

Na tento rok je naplánované ešte jedno vypustenie satelitov. Skutočný boom by však mal nastať budúci rok. Zatiaľ nie je jasné, či súčasné problémy nejako ovplyvnia plány Európskej agentúry.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá