Image
27.8.2014 0 Comments

Dve družice systému Galileo boli zle umiestnené

galileo.jpg Dvojica satelitov, ktorá sa mala stať súčasťou európskeho navigačného systému, sa ocitla mimo plánovanej obežnej dráhy.

Galileo je európska alternatíva k americkému navigačnému systému GPS a ruskému GLONASS. Európska alternatíva má byť s oboma systémami kompatibilná a okrem navigácie sa počíta aj s jej využitím napríklad na bezpečnostné účely.

Európska vesmírna agentúra teraz spoločne s Európskou komisiou chce vyšetriť dôvody toho, prečo sa družica dostala na zlú obežnú dráhu. Spoločnosť, ktorá má vypúšťanie satelitov na starosti, nepovedala, či možno zlé umiestnenie družíc napraviť. Európska vesmírna agentúra plánuje zverejniť ďalšie informácie až po podrobnej analýze.

Vypustenie satelitov pritom dlho prebiehalo podľa plánu. Agentúra s družicami nadviazala spojenie, ale potom došlo k ich vychýleniu zo zamýšľanej trasy.

Ešte než nastali problémy, označila Európska komisia vypustenie ďalších družíc za dôležitý míľnik. Na obežnej dráhe sú už štyri iné družice a s ďalšou dvojicou chcela už agentúra uviesť do prevádzky určité služby.

Na tento rok je naplánované ešte jedno vypustenie satelitov. Skutočný boom by však mal nastať budúci rok. Zatiaľ nie je jasné, či súčasné problémy nejako ovplyvnia plány Európskej agentúry.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá