Image
27.8.2014 0 Comments

Dve družice systému Galileo boli zle umiestnené

galileo.jpg Dvojica satelitov, ktorá sa mala stať súčasťou európskeho navigačného systému, sa ocitla mimo plánovanej obežnej dráhy.

Galileo je európska alternatíva k americkému navigačnému systému GPS a ruskému GLONASS. Európska alternatíva má byť s oboma systémami kompatibilná a okrem navigácie sa počíta aj s jej využitím napríklad na bezpečnostné účely.

Európska vesmírna agentúra teraz spoločne s Európskou komisiou chce vyšetriť dôvody toho, prečo sa družica dostala na zlú obežnú dráhu. Spoločnosť, ktorá má vypúšťanie satelitov na starosti, nepovedala, či možno zlé umiestnenie družíc napraviť. Európska vesmírna agentúra plánuje zverejniť ďalšie informácie až po podrobnej analýze.

Vypustenie satelitov pritom dlho prebiehalo podľa plánu. Agentúra s družicami nadviazala spojenie, ale potom došlo k ich vychýleniu zo zamýšľanej trasy.

Ešte než nastali problémy, označila Európska komisia vypustenie ďalších družíc za dôležitý míľnik. Na obežnej dráhe sú už štyri iné družice a s ďalšou dvojicou chcela už agentúra uviesť do prevádzky určité služby.

Na tento rok je naplánované ešte jedno vypustenie satelitov. Skutočný boom by však mal nastať budúci rok. Zatiaľ nie je jasné, či súčasné problémy nejako ovplyvnia plány Európskej agentúry.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá