Image
16.12.2015 0 Comments

Drony na vodíkový pohon vydržia vo vzduchu viac ako hodinu

Dron, ktorý predstavila britská firma Intelligent Energy, vydrží lietať bez prerušenia dlhšie ako hodinu, zatiaľ čo doterajšie modely maximálne 20 minút. Novinka využíva články s vodíkom, ktoré premieňajú základné palivo na elektrickú energiu prostredníctvom chemického procesu, ktorého vedľajším produktom je obyčajná voda.

Palivo sa pritom jednoducho plní pomocou kartridží (tie už firma v Európe predáva pre iné typy svojich palivových článkov) iba počas niekoľkých sekúnd, takže keď dronu dôjde energia, vráti sa k prevádzkovateľovi a ten ho okamžite pripraví na ďalší let.

Výrobca v súčasnosti testuje dva typy využitia palivových článkov - jednak systém, kde sa vodík používa primárne na napájanie motorov dronov, jednak riešenie, v rámci ktorého vodíkový článok iba dobíja konvenčnú batériu v drone a tým zvyšuje jej výdrž.

V druhom prípade ide napríklad o obdobu hybridných vozidiel, ktoré priebežne dobíjajú batérie automobilu. Ide o riešenie, ktoré je v mnohých smeroch výhodnejšie, aj keď je pre tvorcov zložitejšie a aj drahšie.

Palivový článok totiž môže poskytovať konštantný tok energie, ale nedokáže reagovať na prípadné rýchle zmeny v požiadavkách na príkon - napríklad keď dron zápasí s poryvmi vetra a pod. Nové napájanie sa ukáže na veľtrhu CES v USA.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá