Image
16.12.2015 0 Comments

Drony na vodíkový pohon vydržia vo vzduchu viac ako hodinu

Dron, ktorý predstavila britská firma Intelligent Energy, vydrží lietať bez prerušenia dlhšie ako hodinu, zatiaľ čo doterajšie modely maximálne 20 minút. Novinka využíva články s vodíkom, ktoré premieňajú základné palivo na elektrickú energiu prostredníctvom chemického procesu, ktorého vedľajším produktom je obyčajná voda.

Palivo sa pritom jednoducho plní pomocou kartridží (tie už firma v Európe predáva pre iné typy svojich palivových článkov) iba počas niekoľkých sekúnd, takže keď dronu dôjde energia, vráti sa k prevádzkovateľovi a ten ho okamžite pripraví na ďalší let.

Výrobca v súčasnosti testuje dva typy využitia palivových článkov - jednak systém, kde sa vodík používa primárne na napájanie motorov dronov, jednak riešenie, v rámci ktorého vodíkový článok iba dobíja konvenčnú batériu v drone a tým zvyšuje jej výdrž.

V druhom prípade ide napríklad o obdobu hybridných vozidiel, ktoré priebežne dobíjajú batérie automobilu. Ide o riešenie, ktoré je v mnohých smeroch výhodnejšie, aj keď je pre tvorcov zložitejšie a aj drahšie.

Palivový článok totiž môže poskytovať konštantný tok energie, ale nedokáže reagovať na prípadné rýchle zmeny v požiadavkách na príkon - napríklad keď dron zápasí s poryvmi vetra a pod. Nové napájanie sa ukáže na veľtrhu CES v USA.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá