Image
16.12.2015 0 Comments

Drony na vodíkový pohon vydržia vo vzduchu viac ako hodinu

Dron, ktorý predstavila britská firma Intelligent Energy, vydrží lietať bez prerušenia dlhšie ako hodinu, zatiaľ čo doterajšie modely maximálne 20 minút. Novinka využíva články s vodíkom, ktoré premieňajú základné palivo na elektrickú energiu prostredníctvom chemického procesu, ktorého vedľajším produktom je obyčajná voda.

Palivo sa pritom jednoducho plní pomocou kartridží (tie už firma v Európe predáva pre iné typy svojich palivových článkov) iba počas niekoľkých sekúnd, takže keď dronu dôjde energia, vráti sa k prevádzkovateľovi a ten ho okamžite pripraví na ďalší let.

Výrobca v súčasnosti testuje dva typy využitia palivových článkov - jednak systém, kde sa vodík používa primárne na napájanie motorov dronov, jednak riešenie, v rámci ktorého vodíkový článok iba dobíja konvenčnú batériu v drone a tým zvyšuje jej výdrž.

V druhom prípade ide napríklad o obdobu hybridných vozidiel, ktoré priebežne dobíjajú batérie automobilu. Ide o riešenie, ktoré je v mnohých smeroch výhodnejšie, aj keď je pre tvorcov zložitejšie a aj drahšie.

Palivový článok totiž môže poskytovať konštantný tok energie, ale nedokáže reagovať na prípadné rýchle zmeny v požiadavkách na príkon - napríklad keď dron zápasí s poryvmi vetra a pod. Nové napájanie sa ukáže na veľtrhu CES v USA.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Technológie

Čína stavia najväčší komerčný raketoplán. Má vyniesť na okraj vesmíru až 20 ľudí

18.10.2016 00:19

Myšlienkou vesmírnej turistiky sa dala zlákať aj Čína. Pekinská Technologická akadémia nemá ľahkú úlohu, veď chce konkurovať takým menám ako Virgin Galactic či XCOR. Jej pripravované vesmírne lietadlo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá