Image
11.8.2015 0 Comments

Drony možno počas letu vyradiť špecifickým zvukom

Vedci z Kórejského inštitútu vedy a techniky (Korea Advanced Institute of Science and Technology - KAIST) pridali do zoznamu protiopatrení na zneškodnenie dronov novú položku - použitie zvuku na vyradenie gyroskopu, ktorý sa využíva na zaistenie ich stability.

Štúdia s názvom Rocking Drones with Intentional Sound Noise on Gyroscopic Sensors sa zameriava na malé snímače MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems) v gyroskope, ktoré drony využívajú na udržanie sa v letovej hladine. Gyroskop sa stará o zabezpečenie rovnováhy bezpilotných lietadiel vo vetre a pri pohybe.

Výskumníci z KAIST chceli zistiť, či by úmyselné externé vibrácie - v tomto prípade zvuk - mohli narušiť hladký let dronu. Dospeli k poznatku, že je to možné.

Veľa gyroskopov používaných v bežných dronoch má rezonančnú frekvenciu, ktorou možno gyroskop rozkmitať zvukom v počuteľnom rozsahu. Takto rezonujúci gyroskop poskytuje nestabilné dáta. Ukázalo sa, že niektoré z cieľových dronov boli týmto spôsobom značne ovplyvnené, no udržali sa vo vzduchu, iné sa destabilizovali vo všetkých osiach a spadli na zem. Konkrétne z 15 otestovaných gyroskopov sa rezonančná frekvencia našla v siedmich prípadoch.

Vedci skúsili aj pripojiť bezdrôtové reproduktory na dron a zaútočiť tak na iné drony. Zistili, že dostatočne silné smerové reproduktory môžu vyradiť bezpilotné lietadlá do vzdialenosti 120 stôp (asi 36,5 m), pridaním decibelov možno dosah do určitej miery rozšíriť. No na to, aby takéto „zvukové zbrane" našli praktické uplatnenie pri ochrane pred nepriateľskými dronmi, musia klesnúť náklady a zvýšiť sa ich účinnosť.

Zdroj: popsci.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá