Image
11.8.2015 0 Comments

Drony možno počas letu vyradiť špecifickým zvukom

Vedci z Kórejského inštitútu vedy a techniky (Korea Advanced Institute of Science and Technology - KAIST) pridali do zoznamu protiopatrení na zneškodnenie dronov novú položku - použitie zvuku na vyradenie gyroskopu, ktorý sa využíva na zaistenie ich stability.

Štúdia s názvom Rocking Drones with Intentional Sound Noise on Gyroscopic Sensors sa zameriava na malé snímače MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems) v gyroskope, ktoré drony využívajú na udržanie sa v letovej hladine. Gyroskop sa stará o zabezpečenie rovnováhy bezpilotných lietadiel vo vetre a pri pohybe.

Výskumníci z KAIST chceli zistiť, či by úmyselné externé vibrácie - v tomto prípade zvuk - mohli narušiť hladký let dronu. Dospeli k poznatku, že je to možné.

Veľa gyroskopov používaných v bežných dronoch má rezonančnú frekvenciu, ktorou možno gyroskop rozkmitať zvukom v počuteľnom rozsahu. Takto rezonujúci gyroskop poskytuje nestabilné dáta. Ukázalo sa, že niektoré z cieľových dronov boli týmto spôsobom značne ovplyvnené, no udržali sa vo vzduchu, iné sa destabilizovali vo všetkých osiach a spadli na zem. Konkrétne z 15 otestovaných gyroskopov sa rezonančná frekvencia našla v siedmich prípadoch.

Vedci skúsili aj pripojiť bezdrôtové reproduktory na dron a zaútočiť tak na iné drony. Zistili, že dostatočne silné smerové reproduktory môžu vyradiť bezpilotné lietadlá do vzdialenosti 120 stôp (asi 36,5 m), pridaním decibelov možno dosah do určitej miery rozšíriť. No na to, aby takéto „zvukové zbrane" našli praktické uplatnenie pri ochrane pred nepriateľskými dronmi, musia klesnúť náklady a zvýšiť sa ich účinnosť.

Zdroj: popsci.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá