Image
11.8.2015 0 Comments

Drony možno počas letu vyradiť špecifickým zvukom

Vedci z Kórejského inštitútu vedy a techniky (Korea Advanced Institute of Science and Technology - KAIST) pridali do zoznamu protiopatrení na zneškodnenie dronov novú položku - použitie zvuku na vyradenie gyroskopu, ktorý sa využíva na zaistenie ich stability.

Štúdia s názvom Rocking Drones with Intentional Sound Noise on Gyroscopic Sensors sa zameriava na malé snímače MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems) v gyroskope, ktoré drony využívajú na udržanie sa v letovej hladine. Gyroskop sa stará o zabezpečenie rovnováhy bezpilotných lietadiel vo vetre a pri pohybe.

Výskumníci z KAIST chceli zistiť, či by úmyselné externé vibrácie - v tomto prípade zvuk - mohli narušiť hladký let dronu. Dospeli k poznatku, že je to možné.

Veľa gyroskopov používaných v bežných dronoch má rezonančnú frekvenciu, ktorou možno gyroskop rozkmitať zvukom v počuteľnom rozsahu. Takto rezonujúci gyroskop poskytuje nestabilné dáta. Ukázalo sa, že niektoré z cieľových dronov boli týmto spôsobom značne ovplyvnené, no udržali sa vo vzduchu, iné sa destabilizovali vo všetkých osiach a spadli na zem. Konkrétne z 15 otestovaných gyroskopov sa rezonančná frekvencia našla v siedmich prípadoch.

Vedci skúsili aj pripojiť bezdrôtové reproduktory na dron a zaútočiť tak na iné drony. Zistili, že dostatočne silné smerové reproduktory môžu vyradiť bezpilotné lietadlá do vzdialenosti 120 stôp (asi 36,5 m), pridaním decibelov možno dosah do určitej miery rozšíriť. No na to, aby takéto „zvukové zbrane" našli praktické uplatnenie pri ochrane pred nepriateľskými dronmi, musia klesnúť náklady a zvýšiť sa ich účinnosť.

Zdroj: popsci.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá