SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Dotkni sa ma, kde len chceš / Test: 8× notebook s dotykovým displejom

Archív NXT
0

Mať Windows 8 bez dotykového displeja je ako objednať si sójové mäso namiesto dobrého steaku. Ovládať Windows 8 myšou je fajn, ale dotykom je to neporovnateľne intuitívnejšie. Ak mnohí dotykovú technológiu na notebookoch zavrhujú, stačí si spomenúť, ako to bolo so smartfónmi. Najskôr dotyk nikto nechcel, dnes už takmer nikto nechce bežnú klávesnicu. V notebookoch bude situácia identická, za to dáme ruku do ohňa. A najmä keď Intel vyhlásil, že štvrtá generácia ultrabookov bude mať povinne dotykový displej. Rozhodli sme sa preto obzrieť po slovenských predajniach a zistiť, čo má používateľ na výber, ak chce moderný systém s notebookom s dotykovým displejom, a bolo nám jedno, či ide o notebook alebo ultrabook. Objavili sme pre vás osem zaujímavých kúskov.

Doba prináša výrazné zmeny

Klasické notebooky majú stále svoje miesto na trhu, ale príchodom dotykovej technológie sa toho veľa mení. Objavujú sa najrôznejšie konvertibilné zariadenia, odnímateľné či preklopiteľné displeje. Segment notebookov sa však mení ešte výraznejšie. Všimli sme si niekoľko zásadných zmien, ktoré sa týkajú nových notebookov na trhu. Súvisia najmä s príchodom nového operačného systému a ovplyvnením zo strany ultrabookov:

  • výrazne klesá hmotnosť notebookov, čím stúpa faktor mobility
  • optická mechanika je už prežitok (preto máme aj Virtual DVD REVUE)
  • chýba grafický výkon (grafický čip nie je kde chladiť)
  • dotykové displeje v notebookoch sa stanú bežnou súčasťou, ako je to pri telefónoch
  • zmenšuje sa portfólio rozhraní
  • dočasne sa zvyšujú ceny, pri masovej produkcii však znova klesnú

Niektorým zmenám a trendom sa tešíme, na iných bude treba zapracovať (rozhrania, absencia výkonnej grafickej časti). Faktom však zostáva, že trh sa mení, a to výrazne. Cenovo sme dodávateľov neobmedzovali, keďže nie je až toľko nových modelov na trhu. S cenami začíname už pod hranicou 600 eur s DPH (!) aj s dotykovým displejom, pri špičkových notebookoch končíme medzi 1500 ÷ 1700 eurami. Máme aj niekoľko „úletov".

Test notebookov - nahlad 01-2.jpg

Tabuľka technických parametrov testovaných notebookov s dotykovým displejom a Windows 8

Acer Aspire S7-391

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg

Nie je práve najlacnejší, ale je skutočne krásny. Biely Acer Aspire S7 je tenký (11,9 mm) ultrabook s podsvietenou klávesnicou a lesklým dotykovým full HD displejom s technológiou IPS, ktorý je pokrytý ochranným sklom Gorilla Glass 2. Výrobca však pokryl týmto chemicky tvrdeným sklom aj vonkajší kryt displeja. Ostré hrany, veko displeja vyklápateľné až do úplnej roviny a telo z jedného kusa hliníka. Dávno sme nedali plný počet bodov za dizajn, ale Aspire S7-391 si ho teraz naozaj zaslúži. Toto je reprezentatívny kúsok, ale dopriali by sme mu o niečo vyšší zdvih klávesov, prípadne ešte dotykové doplnkové tlačidlá. Acer ponúka naozaj veľký, akoby mierne zapustený touchpad. Výrobca prepracoval aj systém prúdenia vzduchu. Po novom sa volá TwinAir a zabezpečuje neustále chladné telo notebooku, čo môžeme potvrdiť - boli sme príjemne prekvapení.

Acer Aspire S7-391.jpg

Acer Aspire S7 je jeden z dvoch najvýkonnejších notebookov v tomto prehľade, ďakuje za to najmä svojmu procesoru Intel Core i7-3517U spolu s čipovou súpravou Intel HM77, čo je dvojjadro orientované na výkon a výdrž. Pamäť RAM je v klasickej veľkosti, poteší obrovský 256 GB disk SSD. Ide o výkonný modul, pri ktorom aj HD Tune zahlásil až rekordné hodnoty (pozri tabuľku). A teraz k lahôdke - 13,3-palcový multidotykový displej s full HD rozlíšením (1920 × 1080 pixelov) je v lesklej povrchovej úprave s automatickou úpravou jasu a reaguje na dotyk veľmi dobre, aj keď konkurencia to miestami zvláda o kúsok lepšie. Pánty držia displej pevne, nič sa neprehýba. Rozhraní je však pomenej. Na ľavej hrane je to microHDMI a audiokonektor, na opačnej hrane ešte čítačka kariet SD a dvojica konektorov USB 3.0. Reproduktory sú umiestnené z dolnej strany, ale hrajú dobre.

Výrobca udáva výdrž 4-článkovej batérie s kapacitou 35 Wh na 6 hodín, my sme bez 12 minút namerali identický čas, čo je zároveň tretí najlepší výsledok z tohto testovania. Ostatné výkonnostné bola by to pamäť RAM. Samostatnú grafiku v takomto ultrabooku neočakávame. Vcelku sa model S7 podaril na výbornú.

Hodnotenie
+ Dizajn, full HD displej, hmotnosť, 256 GB disk SSD, Gorilla Glass 2 aj zvonka
- Cena, príliš ostré hrany, malé portfólio rozhraní

Cena: 1598 EUR
Zapožičali: Acer


ASUS TAICHI

Nezľaknite sa ceny, tá má svoj dôvod. ASUS TAICHI je prvý ultrabook na svete s dvoma full HD displejmi. Dvoma? Áno, čítate správne. ASUS totiž do Taichi nedal jeden klasický displej, ako sme zvyknutí pri bežnom notebooku. Rozhodol sa osadiť aj vonkajší kryt displeja prakticky ďalším displejom. V praxi tak v zavretom stave viete Taichi používať ako tablet, po otvorení ako klasický notebook. Oba displeje sú 11,6-palcové, oba naozaj v rozlíšení full HD (!) - ten vonkajší je dotykový a lesklý, ten vnútorný zas matný a nedotykový. A prídu ďalšie verzie, 13-palcové, ale aj v kombinácii s vnútorným lesklým a dotykovým displejom. Hmotnosť je na takéto zariadenie akceptovateľná, aj keď na tablet vyššia. Potešil nás príjemne ľahký adaptér.

ASUS TAICHI.jpg

ASUS nezabúda na komfort a doprial používateľovi podsvietenú klávesnicu či 5 Mpix webovú kameru, ktorú možno, samozrejme, využiť aj ako fotoaparát. Komfort však spočíva najmä vo využití displejov v štyroch režimoch - notebook, tablet (zapnutý jeden alebo druhý displej), mirror (identická kópia obrazovky na oboch displejoch) a dual screen, keď môžete mať otvorenú svoju prezentáciu na „vašom" displeji a zvonka bude vidieť niečo iné. Tento ultrabook ponúka relatívne komfortnú klávesnicu, ale opäť škoda rozhraní. Eternet a VGA sú dostupné iba cez redukciu (aj keď je súčasťou balenia), potom tu nájdete ešte dva porty USB typu 3.0 a microHDMI. A tam sme opäť skončili. Pochvalu si však získal u nás Taichi za dotykové pero aj ochranné puzdro ako súčasť balenia.

Konfigurácia v podobe Intel Core i7-3517U, 256 GB disku SSD a Windows 8 ponúka až prekvapivo dobré výsledky na takéto konvertibilné zariadenie. Žiadne obmedzovanie - Windows 8 a plnohodnotná práca, samozrejme, s výnimkou grafickej karty, ktorá je integrovaná. Ale to už by sme chceli priveľa. Batéria s kapacitou 50 Wh vydrží pracovať s jedným (vnútorným) displejom štyri hodiny a 48 minút, s dvoma displejmi spustenými naraz klesne výdrž približne o hodinu. ASUS Taichi je zaujímavý počin, to rozhodne. Ukazuje, kam možno pri vývoji zájsť, a rovnako podčiarkuje rolu firmy ASUS ako inovátora v oblasti ultrabookov. Samozrejme, pri tejto cene je zariadenie vyhradené pre špecifickú skupinu používateľov.

Hodnotenie
+ Inovatívna myšlienka, full HD rozlíšenie oboch displejov, hmotnosť adaptéra, dotykové pero
- Cena, vnútorný displej nie je dotykový

Cena: 1701 EUR
Zapožičal: ASUS

ASUS VivoBook S200E

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg

Keď sme pred niekoľkými mesiacmi prvýkrát držali v rukách notebook s dotykovým displejom a Windows 8, tvrdili sme, že úspech bude mať jedine v prípade, že sa táto kombinácia stane dostupnou pre masu. A ASUS robí v tomto smere obrovský krok vpred so svojimi VivoBookmi. V cene 571 eur totiž ponúka výkonnostne štandardný notebook, ale pridáva k nemu dotykový displej, hoci iba 11,6-palcový. Mnohým používateľom táto veľkosť bude vyhovovať najmä na cestovanie. A keby ste chceli ušetriť ďalších 100 eur, v predaji je aj v procesorom Intel Pentium namiesto tohto procesora Intel Core i3. Osobne by sme však v tomto prípade nešetrili.

ASUS VivoBook S200E.jpg

VivoBook S200E je postavený na Intel Core i3-3217U. Sekundujú mu 4 GB pamäte RAM a má klasický 500 GB pevný disk. Integrovaná grafika, absencia optickej mechaniky - z pohľadu základnej konfigurácie nič výnimočné, na druhej strane má všetko, čo používateľ vyžaduje. Vrátane rozhraní. Je tu HDMI, USB 3.0, ďalšie dve USB 2.0, čítačka kariet SD a plnohodnotný port VGA. Tento malý a kompaktný notebook prichádza v balení z ľahučkým adaptérom (139 gramov) a v príjemnom a nenútenom dizajne. Troška nám prekážal až extra lesklý displej s rozumnou dotykovou senzitivitou. Každopádne zvonka brúsený hliník v tmavej farbe a zvnútra v svetlej farbe pôsobí veľmi elegantne. Klávesnica s vystupujúcimi a oddelenými tlačidlami je komfortná, používateľa poteší aj obrovský touchpad. Nechýba webová kamera či Bluetooth 4.0.

Batéria s kapacitou 38 Wh nám vydržala počas štandardného batériového testu (Powermark) pracovať štyri hodiny a 48 minút, čo je veľmi podobná výdrž, ako ponúka jeho súrodenec. Súhlasíme, že z pohľadu výkonu nie je VivoBook rekordman, najmä grafická časť je slabšia, no VivoBook má iný cieľ. Osloviť masu a dostať dotykové displeje medzi každodenného používateľa. My mu v tomto smere budeme veľmi držať palce, cenovo dostupné a pritom technologicky vybavené notebooky (dotykový displej) máme radi.

Hodnotenie
+ Cena, kvalitná dotyková plocha, hmotnosť
- Extra lesklý displej, priemerná konfigurácia

Cena: 571 EUR
Zapožičal: AGEM Computers

Dell Inspiron 15z

Toto je jedno z prekvapení tohto mesiaca. No určite nie svojím málo oslnivým dizajnom. Inspiron 15z je totiž 15,6-palcový ultrabook s dotykovým displejom. Inspiron 15z je v predaji v dotykových aj nedotykových verziách, tú dotykovú zatiaľ zoženiete iba v zahraničných obchodoch. Pri kúpe v Európe sa nemusíte obávať, 24-mesačná záruka typu NBD (oprava do ďalšieho pracovného dňa) vám platí aj na Slovensku. A ešte jedna zaujímavosť. Tento notebook je jediný ultrabook v tomto teste s optickou mechanikou a dokonca s dedikovanou grafickou kartou. Zaujímavý počin.

Dell Inspiron 15z.jpg

Tento notebook, na ultrabookové pomery velikánsky, je predsa len ultrabook. Jeho hrúbka v najhrubšom mieste je iba 21 mm a hmotnosť je presne 2,46 kg. Dell zvolil dvojjadrový procesor Intel Core i5-3317U, ktorý sa síce často používa v menších ultrabookoch, má však svoju zásadnú výhodu. V základnom takte pracuje na šetrných 1,7 GHz, a keď treba, pretaktuje ho Turbo Boost až na 2,6 GHz. Výrobca pridáva príjemných 6 GB pamäte RAM a 128 GB disk SSD. Teda žiadne kompromisy s hybridným diskom, ale plnohodnotné SSD. Okrem prítomnej optickej mechaniky je zaujímavý aj samostatný grafický čip, ide o kartu NVIDIA GeForce GT630M s 1 GB vlastnej pamäte. Výkonnostne je to priemerne viac ako dvojnásobok výkonu integrovaného čipu od Intelu. 15,6-palcový displej je, samozrejme, multidotykový, Dell sa rozhodol pre lesklú povrchovú úpravu. Nechýba príjemne komfortná a podsvietená klávesnica a až prekvapivo dobré reproduktory.

Keď že ide o 15,6-palcový notebook, výrobca si mohol (napriek tomu, že je to certifikovaný ultrabook) dovoliť použiť všetky porty v plnohodnotnej veľkosti.Napríklad eternet a HDMI sú na ľavej hrane, vedľa nich je ešte dvojica rozhraní USB v štandarde 3.0 a jeden audiokonektor. Na pravej hrane sú potom ďalšie dva vysokorýchlostné porty USB a čítačka pamäťových kariet. Cena je stanovená rozumne, a to aj vzhľadom na výkon. Prekvapivá je výdrž na taký „veľký" notebook. Viac ako päť a pol hodiny je príjemný výsledok na tento ultrabook. Už len počkať, kým sa začne oficiálne predávať aj u slovenských predajcov.

Hodnotenie
+ Ultrabook s optickou mechanikou a dedikovanou grafikou, 6 GB RAM, cena
- Dizajn, aktuálne dostupný iba v zahraničí

Cena: 799 EUR
Zapožičal: Dell


Lenovo IdeaPad Yoga 13

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg

Takto si predstavujeme ultrabook s maximálnym využitím dotykového displeja. Aj keď projekt Yoga ukázalo Lenovo už na výstave CES 2012, vtedy sa mu ušlo menej pozornosti. Dnes je situácia podstatne iná, Yoga 11 a 13 sú v predaji už aj na slovenskom trhu. Čísla za slovkom Yoga označujú veľkosť displeja. A prečo Yoga? Pretože sa tento ultrabook vďaka kĺbu s dvojitým ohnutím dokáže premeniť na štyri rôzne zariadenia - klasický notebook, potom stan, stojan alebo tablet. Displej Yogy môžete otočiť o 360°, čím sa premení na tablet a tlačidlá klávesnice sa stanú neaktívnymi. Subjektívne ide o zatiaľ najrozumnejšie využitie systému Windows 8 v konvertibilnom ultrabooku.

Lenovo IdeaPad Yoga 13.jpg

Notebook, stojan, stan či tablet - elegantný vzhľad v každom smere Yoge uprieť nemožno a pritom má hrúbku iba 16,9 mm a hmotnosť iba o niečo vyššiu ako 1,5 kg. Na test sme mali tmavosivú verziu, lákavejšia je matná oranžová, ktorá je takisto v predaji. Tento ultrabook má skutočne komfortnú klávesnicu, s ktorou je radosť pracovať, hoci klávesy Home, End či menší Enter by sme umiestnili inak. Touchpad je dostatočne veľký, len škoda, že kontextové klávesy sú tiež dotykové. Chválime pogumovaný povrch na miestach, kde má používateľ položené zápästia, je to veľmi príjemné na dotyk. Lenovo Yoga 13 aj 11 sú dostupné vo viacerých konfiguráciách; 11-palcovú verziu nájdete zatiaľ iba so systém Windows RT, no „osmička" už je doslova na ceste. Preto sme vybrali do testu Yogu 13, čo je 13,3-palcový model s multidotykovým HD+ displejom (teda nadštandardným rozlíšením 1600 × 900 pixelov), ale s čipovou súpravou Intel QS77, na ktorej čele stojí dvojjadrový procesor Intel Core i5-3317U a plnohodnotný Windows 8. Pamäte RAM je štandardne, 4 GB a pevný disk zvolil výrobca v tejto konfigurácii vo veľkosti 128 GB. Samozrejme, ide už o disk SSD.

Možno nie je na hranách toľko rozhraní, koľko by sme očakávali, sú tu však aspoň všetky dôležité - na ľavej hrane HDMI, USB 3.0, audio a ovládanie hlasitosti, na pravej potom ešte USB 2.0 a čítačka pamäťových kariet. Príjemne nás prekvapila batéria, ktorá vydržala po plnom nabití dodávať „šťavu" notebooku po dobu viac ako šiestich hodín, čo je druhý najlepší výsledok v tohtomesačnom teste (a prvé miesto obsadil jeho súrodenec). Výkonnostne je na tom Yoga veľmi dobre, na nič okrem grafického výkonu sa nemôžeme sťažovať. Yoga 13 začína cenou aktuálne na 1177 eurách. Nie je to práve najmenej, no musíme priznať, že toto je po dlhom čase notebook, v ktorom vidíme blízku budúcnosť využitia kombinácie dotyku a Windows 8.

Hodnotenie
+ Praktické využitie dotyku a Windows 8, disk SSD, hmotnosť, dizajn
- Mierne vyššia cena, Yoga 11 zatiaľ iba s Windows RT

Cena: 1177 EUR
Zapožičal: www.lenovoonline.sk

Lenovo ThinkPad Twist S230u

Ďalší zaujímavý kúsok po Yoge od Lenova je model Twist. Ide v princípe o oživený klasický tablet PC, ktorý sa vďaka jednému uchyteniu displej s telom v otočnom kĺbe dokáže otočením displeja premeniť na tablet. Toto riešenie existuje viac ako 10 rokov, ale predávalo sa prakticky iba do podnikovej sféry na špeciálne využitie. Dnes naberá na význame s príchodom nového operačného systému. ThinkPad so svojimi typickými vlastnosťami, pridaným sklom Gorilla Glass či 3G konektivitou stojí dosť veľa, čo ho opäť predurčuje pre špecifickú skupinu používateľov.

Lenovo ThinkPad Twist S230u.jpg

ThinkPad je však ThinkPad a cítiť to na každom „rohu". Twist má vystužené hrany, extra komfortnú klávesnicu, duálne ovládanie, podnikový vzhľad a pogumovaný matný povrch, veľmi príjemný na dotyk. Výrobca zvolil vkladanie SIM karty z ľavej bočnej hrany a batériu urobil používateľovi neprístupnou, čo sa nanešťastie stáva bežným pri nových notebookoch. Keď pracujete s Twistom ako s notebookom, kĺb nie je úplne stabilný. Budete si musieť na to zvyknú najmä pri práci na cestách, v autobuse, vlaku či lietadle. V modeli Twist S230u však výrobca zvolil špičkovú konfiguráciu. Kombinácia dvojjadrového procesora Intel Core i7-3517U, 8 GB pamäte RAM a 128 GB SSD sú zárukou výborného výkonu. Pri konvertibilných zariadeniach tablet PC rozhodne nejde o grafický výkon. Reakcie 12,5-palcového multidotykového displej s HD rozlíšením sú naozaj špičkové. Výrobca sa priklonil k lesklej povrchovej úprave displeja a zároveň jeho ochrane cez Gorilla Glass.

Štvorwattové reproduktory sú tiež príjemným prekvapením, podobne aj šesťapolhodinová výdrž štvorčlánkovej batérie. A Lenovo ukazuje konkurencii, ako sa aj v takomto notebooku dá docieliť bohaté portfólio rozhraní - miniHDMI, eternet, 2× USB 3.0, audio, 3G konektivita, mini DisplayPort. Jediné, čo na typický ThinkPad chýba, je klasický dok v spodnej časti. Výkonnostne je na tom Twist veľmi dobre, nie je veľmi čo vyčítať, všetko funguje podľa papierových predpokladov.

Hodnotenie
+ Konfigurácia, 12,5-palcový displej, duálne ovládanie myši, Gorilla Glass, 3G konektivita)
- Cena, menšia stabilita displeja pri cestách, chýba dokovacie rozhranie

Cena: 1269 EUR
Zapožičal: www.lenovoonline.sk

Samsung 540U3C

Samsung Series 5 je podľa nášho názoru jeden z najrozumnejších modelových radov z pohľadu pomeru ceny a výkonu. Výrobca to vie, a preto sa rozhodol v Series 5 pokračovať a pridať v ňom kombináciu slov Ultra a Touch. Model 540U3C je dotykový 13,3-palcový ultrabook klasickej konštrukcie s krásnym dizajnom a brúseným hliníkom v okolí klávesnice, ktorý si zakladá na komforte. Šasi s výškou iba 19,9 mm, farba metallic titan, no najmä komfortná klávesnica, veľký touchpad a plnohodnotný eternet s vyklápateľnými spojom. Samsung zvolil hybridný pevný disk a dal si záležať na skvalitnení príjmu signálu Wi-Fi cez 2×2 MIMO anténny systém.

Samsung 540U3C.jpg

Srdcom tohto 13,3-palcového multidotykového ultrabooku s HD rozlíšením displeja (lesklý a mierne hrubší pri pohľade zboku, ako by sme čakali) je obľúbený dvojjadrový procesor Intel Core i5-3317U so základným taktom 1,7 GHz, ktorý s Turbo Boost funguje až na 2,6 GHz. Procesoru sekundujú štandardné 4 GB pamäte RAM a hybridná kombinácia diskov znamená 24 GB disk SSD na zrýchlenie behu systému a 500 GB na bežnom HDD ako dostatočná úložná kapacita pre používateľa. S hmotnosťou 1,688 kg nie je na tom tento ultrabook zle, ale takých 100 ÷ 200 gramov by mohol ešte „schudnúť". Rozhodne však nemusí chudnúť v oblastí rozhraní, tam by sme spokojne ešte pridali. Na bočných hranách sme objavili tri porty USB, z toho jeden štandardu 3.0, ďalej čítačku pamäťových kariet, výstup HDMI a eternet. Nechýba webová kamera (1,3 Mpix) či Bluetooth 4.0. Chválime reproduktory, ktoré už od prvých modelov zo Series 5 patria k najlepším v kategórii ultrabookov. Výrobcu chválime aj za fyzický prístup k HDD a RAM zo spodnej časti po odstránení jednej skrutky.

Výkonnostne opäť nemáme veľmi čo vyčítať, najmä procesor si poctivo vykonáva svoju prácu. Batéria poskytuje výdrž viac ako päť a pol hodiny, čo je o kúsok viac, ako je priemer tohto testu. Páčili sa nám svižné reakcie dotykovej plochy, cena je rozumná. Jediné, čo v tomto prípade zostáva, je získať si priazeň u zákazníkov. Samsung je zatiaľ známy televízormi, telefónmi, tabletmi, práčkami či chladničkami, no dôveru v prípade notebookov si zatiaľ iba buduje. My sme si pri dlhodobom teste notebooku Samsung potvrdili, že sa niet čoho báť.

Hodnotenie
+ Hybridná kombinácia pevných diskov, pomer ceny a výkonu, kvalitná dotyková plocha
- O niečo hrubší displej v profile

Cena: 959 EUR
Zapožičal: Samsung


Sony Vaio SVT1312M1E

Sony v poslednom čase naberá stratený dych a cítiť to najmä na poli mobilných telefónov a notebookov. Model SVT1312M1E je 13-palcový notebook so zaujímavým pomerom ceny a výkonu. Výrobca sa rozhodol radšej pre trochu menej výkonný procesor, no tým aj ušetril na cene. Nechýba multidotykový displej a plné využitie Windows 8 sa tak môže začať.

Sony Vaio SVT1312M1E.jpg

Šasi T13-ky je z kombinácie horčíka a hliníka, čím sa podarilo Sony udržať notebook na rozumnej hmotnosti 1,698 kg. Hoci hmotnosť o 100 ÷ 200 gramov nižšia by ani tu nezaškodila. Z vonkajšej strany strieborný brúsený hliník, zvnútra perleťovo ladená strieborná. Napriek tomu, že má Sony iba 19 mm v profile, vieme si ho predstaviť ešte o niečo tenší a radi by sme videli aj o kúsok väčší touchpad. Výborná je však klávesnica, dobrá je aj dotyková plocha a chválime webovú kameru s Exmor for PC. Niekto tomu neverí, ale Exmor skutočne pomáha v slabších svetelných podmienkach. V Sony siahli po spomínanom lacnejšom Intel Core i3-3217U, ktorý je „fixne" taktovaný na 1,8 GHz. K tomu 4 GB pamäte RAM a hybridná kombinácia diskov, tentoraz v podobe 32 GB SSD + 500 GB HDD. Za rozhrania si výrobca odnáša od nás pochvalu - USB 2.0, USB 3.0, audio, čítačka pamäťových kariet, HDMI, VGA aj eternet a všetky tri naposledy menované v plnohodnotnej veľkosti. Áno, takto sa má robiť dobrý notebook.

Napriek tomu, že výrobca udáva sedem hodín výdrže na jedno nabitie, my sme po viacerých opakovaniach vždy iba zľahka prekročili päťhodinovú hranicu. Napriek tomu je to rozumný výsledok, keďže Powermark vernejšie simuluje kancelársku prácu v porovnaní s predošlým Battery Eaterom. Sony SVT1312M1E je na tom výkonnostne citeľne slabšie ako ostatné notebooky v tomto prehľadovom teste, a to najmä pre procesor Core i3 vs. Core i5. Napriek tomu si však myslíme, že splní očakávania štandardného používateľa, navyše Sony ponúka cenovo orientovaný dotykový notebook, čo je z nášho pohľadu pri tejto značke príjemné prekvapenie.

Hodnotenie
+ Orientácia na cenu, hybridná kombinácia pevných diskov
- Nižší výkon, neveľký touchpad

Cena: 819 EUR
Zapožičal: Sony

Záver

Osem notebookov a ultrabookov s dotykovými displejmi a Windows 8. Doba sa mení a notebooky takisto. Čoskoro budeme svedkami masívneho nástupcu konvertibilných, „detachables" a najrôznejších iných hybridných kombinácií displejov a klávesníc. Sme radi, veď na poli notebookov sa z pohľadu form-faktora dlhé roky nič nedialo. Windows 8 a dotyk sa k sebe hodia ako jednovaječné dvojčatá. A sme radi, že výrobcovia nevytvárajú iba drahé „projekty", ale orientujú sa aj na cenu, napríklad ako v prípade ASUS VivoBook S200E. A pri všetkých tých rôznych experimentoch sem-tam niekto príde aj na to, ako sa dajú veci robiť prakticky - pozri Lenovo IdeaPad Yoga. A ak si potrpíte na dizajn, tentoraz je víťazom Acer Aspire S7-391, skutočne krásny ultrabook. Uvidíme, čo prinesie ďalší mesiac.

Test notebookov - nahlad 01-5.jpg
Tabuľka nameraných výkonnostných testov notebookov s dotykovým displejom a Windows 8

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať