Image
20.2.2014 0 Comments

Dosť mobilnej benevolencie alebo McAfee sa vracia

john-mcafee.jpgJohn McAfee, neprehliadnuteľná postava bezpečnostné scény, ktorá sa po mnohých rokoch opäť zviditeľnila na mnohých excesoch, plánuje nový produkt - aplikáciu Cognizant pre Android.

John McAfee za posledný rok uverejnil niekoľko videí a blogov, v ktorých si vybavoval účty so štátmi, kritikmi, neváhal ani kritizovať kvalitu existujúcich produktov svojej bývalej firmy, ktorá kedysi definovala štandardy antivírusových produktov. Nakoniec však prekvapil tým, že sa rozhodol vrátiť k aktívnemu vývoju bezpečnostných riešení.

Prvý z jeho nových produktov by sa mal objaviť na scéne 1. marca, keď bude uvedený Cognizant, bezplatná aplikácia pre mobilné zariadenia platformy Android. Svojich používateľov by mala chrániť predovšetkým pred úplne nekontrolovateľným priraďovaním práv, ktoré podstupujú s každou novo nainštalovanou aplikáciou. Je pravda, že operačný systém Android vypíše práva, ktorých sa aplikácia dožaduje, žiaľ, používateľ môže iba súhlasiť alebo povolenia na inštaláciu zrušiť.

Všeobecné oprávnenie aplikácií

Práve tento prístup k správe práv je veľmi nešťastný. Používateľ nemá právo detailnejšie pracovať s politikami, ak bude napríklad aplikáciu typu Zápisník používať len na svoje „lokálne" poznámky bez potreby niečo synchronizovať cez internet, je preňho zbytočným bezpečnostným rizikom, aby takáto aplikácia mala právo iniciovať internetové spojenie alebo ešte absurdnejšie práva, ako je formátovať lokálne úložisko, zistiť polohu zariadenia alebo kopírovať kontakt zo zoznamu.

Cognizant si kladie za cieľ vrátiť do používateľových rúk možnosť aspoň trochu ovplyvňovať veci. Aplikácia funguje na rovnakom jadre, ktoré by malo byť základom budúceho produktu D-Central. Prekvapivo rýchle uvedenie aplikácie môže súvisieť s nedávno uniknutou informáciou o tom, ako NSA ťaží citlivé dáta z množstva mobilných aplikácií vrátane populárnych Angry Birds. Nikto však nepochybuje, že v menšom rozsahu (predovšetkým vďaka menším rozpočtom, nie pre väčšie zábrany) sa podobne snažia aj iné vlády a veľké i malé zločinecké organizácie.

Nové bezpečnostné riešenie

John McAfee je stále neprehliadnuteľná postava sveta ICT, ikona bezpečnosti a nepochybne veľmi schopný človek. Už raz sa mu podarilo vystavať bezpečnostné firmu v čase, keď väčšina nebezpečenstiev internetu bola podceňovaná alebo jednoducho neznáma, firmu, ktorá bola nakoniec ohodnotená a predaná za 7,6 miliardy dolárov. Je evidentné, že dnešný John McAfee si veľmi osvojil techniky technologických startupov - vývoj riadi z Montrealu prostredníctvom videokonferencií a virtuálnych schôdzok a je veľmi pravdepodobné, že sa môžeme tešiť na pôsobivý a po niekoľkých rýchlych iteráciách veľmi užitočný produkt.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá