Image
29.4.2014 0 Comments

Domy z 3D tlačiarne majú zelenú, v Číne postavili 10 za deň

Blesk_3D domy.jpg Príchod 3D tlačiarní zamiešal karty nielen pri výrobe hračiek, nábytku či náhradných dielov, ale aj pri stavbe domov. Súkromná spoločnosť v Číne nedávno použila gigantickú tlačiareň, pomocou ktorej sa jej v priebehu 24 hodín podarilo „vytlačiť" desať kompletných rodinných domčekov.

Majiteľ spoločnosti WinSun Ma Yihe je presvedčený, že nová technológia zmení ukotvené stereotypy v oblasti stavebníctva. „Dokážeme vytlačiť budovy podľa akéhokoľvek dizajnu, aký nám zákazník prinesie. Je to rýchle a lacné," uviedol Yihe. 

Desať domov, ktoré stoja v priemyselnom parku v Šanghaji, bolo vytlačených na tlačiarni s rozmermi 10 × 6,6 metra. Ako stavebný materiál poslúžila zmes konštrukčného odpadu a cementu, ktorá bola nanesená v niekoľkých vrstvách. 

Ide o ekologickú stavbu, ktorá recykluje inak nevyužitý materiál a pritom pri nej nevzniká zbytočný odpad. Rýchlo schnúci materiál zároveň zabezpečuje rýchle zaobchádzanie bez zbytočného čakania. 

Ma Yihe, ktorý sa návrhu 3D tlačiarní venuje už vyše 12 rokov, uviedol, že nová technológia je cenovo výhodná a nezaťažuje životné prostredie. „Na získanie prírodného kameňa potrebujeme zamestnať baníkov, vykopať bloky kameňa a rozpíliť ich na kusy, čo zaťažuje životné prostredie. S 3D tlačou však recyklujeme zvyšky na použiteľný materiál," uviedol Yihe, ktorého firma s rozlohou 10-tisíc štvorcových metrov bola celá postavená za použitia 3D tlače.


Lacný materiál a zníženie počtu pracovných síl spôsobuje, že jednoduchý dom sa dá postaviť už za 3600 eur. Yihe dúfa, že jeho tlačiareň sa v budúcnosti využije aj na stavbu mrakodrapov. Stavebné zákony v Číne zatiaľ stavbu poschodových budov toho druhu ešte nedovoľujú.

Zdroj: webnoviny.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá