Image
29.4.2014 0 Comments

Domy z 3D tlačiarne majú zelenú, v Číne postavili 10 za deň

Blesk_3D domy.jpg Príchod 3D tlačiarní zamiešal karty nielen pri výrobe hračiek, nábytku či náhradných dielov, ale aj pri stavbe domov. Súkromná spoločnosť v Číne nedávno použila gigantickú tlačiareň, pomocou ktorej sa jej v priebehu 24 hodín podarilo „vytlačiť" desať kompletných rodinných domčekov.

Majiteľ spoločnosti WinSun Ma Yihe je presvedčený, že nová technológia zmení ukotvené stereotypy v oblasti stavebníctva. „Dokážeme vytlačiť budovy podľa akéhokoľvek dizajnu, aký nám zákazník prinesie. Je to rýchle a lacné," uviedol Yihe. 

Desať domov, ktoré stoja v priemyselnom parku v Šanghaji, bolo vytlačených na tlačiarni s rozmermi 10 × 6,6 metra. Ako stavebný materiál poslúžila zmes konštrukčného odpadu a cementu, ktorá bola nanesená v niekoľkých vrstvách. 

Ide o ekologickú stavbu, ktorá recykluje inak nevyužitý materiál a pritom pri nej nevzniká zbytočný odpad. Rýchlo schnúci materiál zároveň zabezpečuje rýchle zaobchádzanie bez zbytočného čakania. 

Ma Yihe, ktorý sa návrhu 3D tlačiarní venuje už vyše 12 rokov, uviedol, že nová technológia je cenovo výhodná a nezaťažuje životné prostredie. „Na získanie prírodného kameňa potrebujeme zamestnať baníkov, vykopať bloky kameňa a rozpíliť ich na kusy, čo zaťažuje životné prostredie. S 3D tlačou však recyklujeme zvyšky na použiteľný materiál," uviedol Yihe, ktorého firma s rozlohou 10-tisíc štvorcových metrov bola celá postavená za použitia 3D tlače.


Lacný materiál a zníženie počtu pracovných síl spôsobuje, že jednoduchý dom sa dá postaviť už za 3600 eur. Yihe dúfa, že jeho tlačiareň sa v budúcnosti využije aj na stavbu mrakodrapov. Stavebné zákony v Číne zatiaľ stavbu poschodových budov toho druhu ešte nedovoľujú.

Zdroj: webnoviny.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá