Image
13.9.2012 0 Comments

Dominancia „Wintel“ sa vo svete IT definitívne končí

Tablet-Galaxy-Tab.jpg Podľa analytikov spoločnosti IHS iSuppli dochádza vo svete IT ku koncu dlhoročnej nadvlády kartelu označovaného ako Wintel (OS Microsoft Windows + procesory Intel). Nie je to ani tak spôsobené stratou pozície týchto hráčov na tradičných PC, ako celkovým oslabovaním segmentu klasických počítačov v širšom ekosystéme IT, ktorý sa postupne mení nástupom tabletov a smartfónov. Ich predaje totiž majú oveľa väčšiu dynamiku rastu, než je to pri PC (ktoré sa už z hľadiska možných inovácií, zdá sa, vyčerpali) a stávajú sa čoraz častejšie regulárnymi pracovnými nástrojmi a súčasťami firemnej IT infraštruktúry.

Microsoft aj Intel čaká strata podielu na trhu

Napriek snahám oboch dvoch veľkých hráčov - Microsoftu i Intelu - o presadenie v nových typoch prístrojov je podľa IHS iSuppli smer vývoja jasný a podľa reportu tejto organizácie čaká tím Wintel v rámci širšie chápaného IT ďalšie oslabovanie pozícií. Kým v roku 2011 boli procesory Intelu v 41% zo všetkých predaných prístrojov, ktoré by spadali do širšej kategórie IT, v roku 2016 to bude už len v 29 %. Microsoft potom podľa IHS iSuppli prejde podobným poklesom zo 44 % na 33 %. No o pokles ide naozaj len z hľadiska celkového trhového podielu a veľkosť trhu sa, naopak, od roku 2011 do roku 2016 zdvojnásobí. No leví podiel na tom budú mať práve smartfóny a tablety, v ktorých sa Intelu ani Microsoftu zatiaľ príliš nedarilo. Vývoj ilustruje aj nasledujúci graf.

graf-intel-microsoft.jpg

Craig STIC, vedúci analytik pre výpočtové platformy v IHS, pripomína, že doteraz držali firmy Microsoft a Intel trh v šachu a nechceli medzi seba vpustiť žiadneho ďalšieho významnejšieho hráča. Keby vývoj išiel stále rovnakým smerom a PC by boli stále dominantnými nástrojmi na prácu, pravdepodobne by sa ani v nasledujúcich rokoch nič nezmenilo. Ale tablety a smartfóny podľa STIC úplne zamiešali rozdanými kartami, postupne prebrali niektoré úlohy vyhradené predtým len počítačom a v dôsledku toho možno teraz chápať trh s „počítačmi" oveľa širšie než prv.

Výsledkom je situácia, keď tím Wintel už nie je v pozícii toho, kto určuje smer, ale naopak, musí intenzívne reagovať na prebiehajúce zmeny. Musí inovovať zaužívané dizajny, funkcie, používateľské rozhrania a v neposlednom rade aj ceny. Nedávno dokončený Windows 8 je toho dôkazom. Hoci predtým bolo konkurenciou pre Intel najmä AMD a pre Microsoft azda len Linux, dnes im narástla konkurencia z najrôznejších strán a núti ich inovovať oveľa viac než predtým.

Nové typy prístrojov tradičným hráčom nesvedčia

Aj keď sa Intel pokúša niekoľko rokov preniknúť do segmentu mobilných telefónov, ktoré ovládol ARM, analytici IHS iSuppli sú presvedčení, že sa mu tu nepodarí ani pri maximálnej snahe získať väčší podiel než 6 - 8 %. Najväčší úspech pritom nemajú navyše spôsobiť jeho mobilné procesory, ale akvizícia divízie bezdrôtových technológií nemeckej spoločnosti Infineon.

Čo sa týka tabletov, tu IHS predpokladá, že v roku 2016 sa počet predaných kusov takmer vyrovná počtu predaných prenosných počítačov (konkrétne 311 miliónov oproti 322 miliónom). Tablety potom budú sláviť úspech tak u domácich používateľov, ako aj vo firmách, kde ovládnu segment ultramobilných pracovných nástrojov. Tu bol Intel už pomerne tvrdo vytlačený hráčmi ako nVidia, Qualcomm alebo Texas Instruments, ktorí využívajú architektúru ARM, a Microsoft stále neveľmi úspešne bojuje proti populárnemu Androidu a iOS.

Jedna zo snáh Intelu je presadiť procesory Atom v prístrojoch s Androidom. Úspech tejto stratégie bude závisieť od toho, ako sa rozhodnú výrobcovia mobilných prístrojov, a najmä od toho, aký pomer ceny a spotreby v porovnaní s čipmi ARM budú môcť nové Atomy ponúknuť. Naopak, Microsoft sa snaží ísť opačným smerom a ponúknuť svoje Windows 8 (vo verzii Windows RT) aj pre procesory ARM.

Tieto kroky tak definitívne rušia dlhoročné partnerstvo Wintel a bude to znamenať, že sa títo hráči budú čoraz častejšie rozchádzať. Situácia by v každom prípade mala pomôcť diverzite na trhu a zrušiť existujúce monopoly, z čoho by mali v konečnom dôsledku ťažiť používatelia, pre ktorých by zmena síl a pozícií na trhu mala byť v každom prípade prínosná, uzatvára STIC.

Zdroj: ictmanazer.czMohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá