31.10.2012 0 Comments

Dohoda o voľnom obchode s Kóreou prináša slovenským firmám veľké príležitosti

Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Južnou Kóreou je obrovskou príležitosťou pre európske firmy preniknúť na tento veľmi náročný, ale aj mimoriadne atraktívny trh. Dohoda vstúpila do platnosti 1. júla 2011 a jej cieľom je odstrániť 98 percent všetkých colných a regulačných bariér vo vzájomnom obchode do piatich rokov.

Jedným z európskych lídrov v IT sektore pri implementácii Dohody o voľnom obchode je slovenská spoločnosť Gratex International, ktorá exportuje sofistikované služby s vysokou pridanou hodnotou do tejto ázijskej krajiny prostredníctvom úspešného partnerstva s najväčším kórejským poskytovateľom IT služieb, spoločnosťou SDS Samsung.

Tam, kde sa bariéry už podarilo odstrániť alebo zredukovať, európsky export do Južnej Kórey výrazne stúpol," povedal na seminári Európskeho parlamentu k prvému výročiu účinnosti Dohody o voľnom obchode komisár Európskej komisie pre obchod Karel De Gucht. Podľa komisára sa už v prvom roku zvýšil export európskych firiem do Kórey o 54 %.

Na bruselskom seminári za účasti kórejského ministra obchodu Barka Taeho, sa zúčastnili aj predstavitelia spoločnosti Gratex International. „Zaujímali sme sa najmä o praktické opatrenia, ktoré môžu pomôcť slovenským firmám rozvíjať podnikanie na kórejskom trhu," uviedol Martin Benko, riaditeľ Worldwide Business Development spoločnosti Gratex International.

Národné vlády v EÚ podľa predstaviteľov Európskej komisie v prvom roku platnosti Dohody o voľnom obchode nevenovali dostatočnú pozornosť možnostiam, ktoré z dohody vyplývajú pre európske firmy. „Je tu ešte veľký priestor na prezentovanie možností, ktoré dohoda slovenským exportérom poskytuje, osobitne vzhľadom na fakt, že kórejské firmy už sú na slovenskom trhu veľmi aktívne a silno prítomné," dodal Martin Benko zo spoločnosti Gratex International.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá