31.10.2012 0 Comments

Dohoda o voľnom obchode s Kóreou prináša slovenským firmám veľké príležitosti

Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Južnou Kóreou je obrovskou príležitosťou pre európske firmy preniknúť na tento veľmi náročný, ale aj mimoriadne atraktívny trh. Dohoda vstúpila do platnosti 1. júla 2011 a jej cieľom je odstrániť 98 percent všetkých colných a regulačných bariér vo vzájomnom obchode do piatich rokov.

Jedným z európskych lídrov v IT sektore pri implementácii Dohody o voľnom obchode je slovenská spoločnosť Gratex International, ktorá exportuje sofistikované služby s vysokou pridanou hodnotou do tejto ázijskej krajiny prostredníctvom úspešného partnerstva s najväčším kórejským poskytovateľom IT služieb, spoločnosťou SDS Samsung.

Tam, kde sa bariéry už podarilo odstrániť alebo zredukovať, európsky export do Južnej Kórey výrazne stúpol," povedal na seminári Európskeho parlamentu k prvému výročiu účinnosti Dohody o voľnom obchode komisár Európskej komisie pre obchod Karel De Gucht. Podľa komisára sa už v prvom roku zvýšil export európskych firiem do Kórey o 54 %.

Na bruselskom seminári za účasti kórejského ministra obchodu Barka Taeho, sa zúčastnili aj predstavitelia spoločnosti Gratex International. „Zaujímali sme sa najmä o praktické opatrenia, ktoré môžu pomôcť slovenským firmám rozvíjať podnikanie na kórejskom trhu," uviedol Martin Benko, riaditeľ Worldwide Business Development spoločnosti Gratex International.

Národné vlády v EÚ podľa predstaviteľov Európskej komisie v prvom roku platnosti Dohody o voľnom obchode nevenovali dostatočnú pozornosť možnostiam, ktoré z dohody vyplývajú pre európske firmy. „Je tu ešte veľký priestor na prezentovanie možností, ktoré dohoda slovenským exportérom poskytuje, osobitne vzhľadom na fakt, že kórejské firmy už sú na slovenskom trhu veľmi aktívne a silno prítomné," dodal Martin Benko zo spoločnosti Gratex International.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá