Image
3.4.2014 0 Comments

Dochádza vám baterka v mobile? Stačí ho trochu pošúchať alebo poklepať a môžete volať ďalej.

low-battery-logo.png Je známe, že ľudské telo je dobrý vodič elektriny. Vedci teraz chcú využiť túto jeho vlastnosť na vytvorenie malého generátora, ktorý by využíval ako uzemňovaciu elektródu ľudskú dlaň. Zariadenie sa nazýva STEG (single-friction-surface triboelectric generator), pracujú na ňom čínski vedci z Pekinskej univerzity pod vedením inžiniera Bo Minga a informovali o tom v časopiseApplied Physics Letters.

„V súčasnosti je generátor vhodný pre nízkoenergetické zariadenia," vyjadrila sa spoluautorka projektu Haixia Zhangová, profesorka na Pekinskej univerzite. „Naším cieľom však je umožniť jeho použitie ako záložného zdroja energie pre prenosné zariadenia, napríklad mobilné telefóny."

Vďaka triboelektrickému efektu sa niektoré materiály vzájomným trením môžu nabiť elektrinou. Najznámejší príklad je statická elektrina. Takisto trenie mobilného telefónu s povrchom z materiálu STEG môže produkovať elektrický náboj. STEG potom zhromaždí náboj, ktorý sa môže použiť na napájanie elektroniky s nízkou spotrebou energie.

steg.gif

Vedci preukázali, že trenie telefónu dlaňou alebo klepanie prstom po ňom spôsobí výmenu elektrónov medzi ľudskou pokožkou a materiálom STEG. Povrch STEG tvorí polydimetylsiloxanový materiál s jemným vzorom. Pomocou neho sa podarilo dosiahnuť výstupné napätie 200 V s prúdovou hustotou 4,7 μA/cm2. Pritom pri použití ľudského tela sa výstupný prúd zvýšil o 39 % a prenesené napätie o 34 % v porovnaní s bežne uzemneným variantom prístroja.

Podľa vedcov by týmto materiálom mohli byť pokryté napr. inteligentné náramky či hodinky, ktoré by sa mohli dobíjať ľudským pohybom. Pokúšajú sa používať aj nové materiály a metódy zhotovenia generátora. Cieľom je zvýšiť efektivitu generátora pri zachovaní jeho mobility.

Zdroj: phys.org
scitation.aip.org


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá