Image
3.4.2014 0 Comments

Dochádza vám baterka v mobile? Stačí ho trochu pošúchať alebo poklepať a môžete volať ďalej.

low-battery-logo.png Je známe, že ľudské telo je dobrý vodič elektriny. Vedci teraz chcú využiť túto jeho vlastnosť na vytvorenie malého generátora, ktorý by využíval ako uzemňovaciu elektródu ľudskú dlaň. Zariadenie sa nazýva STEG (single-friction-surface triboelectric generator), pracujú na ňom čínski vedci z Pekinskej univerzity pod vedením inžiniera Bo Minga a informovali o tom v časopiseApplied Physics Letters.

„V súčasnosti je generátor vhodný pre nízkoenergetické zariadenia," vyjadrila sa spoluautorka projektu Haixia Zhangová, profesorka na Pekinskej univerzite. „Naším cieľom však je umožniť jeho použitie ako záložného zdroja energie pre prenosné zariadenia, napríklad mobilné telefóny."

Vďaka triboelektrickému efektu sa niektoré materiály vzájomným trením môžu nabiť elektrinou. Najznámejší príklad je statická elektrina. Takisto trenie mobilného telefónu s povrchom z materiálu STEG môže produkovať elektrický náboj. STEG potom zhromaždí náboj, ktorý sa môže použiť na napájanie elektroniky s nízkou spotrebou energie.

steg.gif

Vedci preukázali, že trenie telefónu dlaňou alebo klepanie prstom po ňom spôsobí výmenu elektrónov medzi ľudskou pokožkou a materiálom STEG. Povrch STEG tvorí polydimetylsiloxanový materiál s jemným vzorom. Pomocou neho sa podarilo dosiahnuť výstupné napätie 200 V s prúdovou hustotou 4,7 μA/cm2. Pritom pri použití ľudského tela sa výstupný prúd zvýšil o 39 % a prenesené napätie o 34 % v porovnaní s bežne uzemneným variantom prístroja.

Podľa vedcov by týmto materiálom mohli byť pokryté napr. inteligentné náramky či hodinky, ktoré by sa mohli dobíjať ľudským pohybom. Pokúšajú sa používať aj nové materiály a metódy zhotovenia generátora. Cieľom je zvýšiť efektivitu generátora pri zachovaní jeho mobility.

Zdroj: phys.org
scitation.aip.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá