Image
3.4.2014 0 Comments

Dochádza vám baterka v mobile? Stačí ho trochu pošúchať alebo poklepať a môžete volať ďalej.

low-battery-logo.png Je známe, že ľudské telo je dobrý vodič elektriny. Vedci teraz chcú využiť túto jeho vlastnosť na vytvorenie malého generátora, ktorý by využíval ako uzemňovaciu elektródu ľudskú dlaň. Zariadenie sa nazýva STEG (single-friction-surface triboelectric generator), pracujú na ňom čínski vedci z Pekinskej univerzity pod vedením inžiniera Bo Minga a informovali o tom v časopiseApplied Physics Letters.

„V súčasnosti je generátor vhodný pre nízkoenergetické zariadenia," vyjadrila sa spoluautorka projektu Haixia Zhangová, profesorka na Pekinskej univerzite. „Naším cieľom však je umožniť jeho použitie ako záložného zdroja energie pre prenosné zariadenia, napríklad mobilné telefóny."

Vďaka triboelektrickému efektu sa niektoré materiály vzájomným trením môžu nabiť elektrinou. Najznámejší príklad je statická elektrina. Takisto trenie mobilného telefónu s povrchom z materiálu STEG môže produkovať elektrický náboj. STEG potom zhromaždí náboj, ktorý sa môže použiť na napájanie elektroniky s nízkou spotrebou energie.

steg.gif

Vedci preukázali, že trenie telefónu dlaňou alebo klepanie prstom po ňom spôsobí výmenu elektrónov medzi ľudskou pokožkou a materiálom STEG. Povrch STEG tvorí polydimetylsiloxanový materiál s jemným vzorom. Pomocou neho sa podarilo dosiahnuť výstupné napätie 200 V s prúdovou hustotou 4,7 μA/cm2. Pritom pri použití ľudského tela sa výstupný prúd zvýšil o 39 % a prenesené napätie o 34 % v porovnaní s bežne uzemneným variantom prístroja.

Podľa vedcov by týmto materiálom mohli byť pokryté napr. inteligentné náramky či hodinky, ktoré by sa mohli dobíjať ľudským pohybom. Pokúšajú sa používať aj nové materiály a metódy zhotovenia generátora. Cieľom je zvýšiť efektivitu generátora pri zachovaní jeho mobility.

Zdroj: phys.org
scitation.aip.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá